fbpx
NázoryIzrael tiež ustupuje - Haaretz potvrdzuje pomoc Ukrajine

Izrael tiež ustupuje – Haaretz potvrdzuje pomoc Ukrajine

-

Izrael tiež ustupuje – Haaretz potvrdzuje pomoc Ukrajine

Izrael tiež ustupuje. Noviny Haaretz včera informovali, že Spojené štáty pohli Izraelom a presvedčili ho, aby vložil milióny dolárov na nákup niektorých „strategických materiálov“ na pomoc Ukrajine.

- reklama -

„Pod tlakom Spojených štátov Izrael nedávno súhlasil s financovaním miliónov dolárov na nákup strategického materiálu pre ukrajinské bojové operácie,“ uvádza sa v publikácii.

Podľa troch zdrojov v európskych diplomatických kruhoch Spojené štáty kontaktovali izraelskú vládu a zaviazali ju poskytnúť pomoc v boji proti Rusku.

„Američania chceli, aby sa Izrael prestal obmedzovať na humanitárne dodávky a poskytol Ukrajine protilietadlové obranné systémy. Po rokovaniach medzi oboma vládami a diskusiách medzi izraelskými vodcami a bezpečnostnými službami sa však rozhodlo o financovaní „strategických materiálov“, uviedol portál.

Okrem toho Izrael súhlasil s tým, že dodá Ukrajine zbrane, obsahujúce izraelské komponenty, ako sú optika a systémy na kontrolu paľby.

Ako k tomu došlo? Pozrime sa na históriu:

30. októbra americké vydanie TheHill informovalo, že Ukrajina požiadala Biely dom, aby vyvinul tlak na Izrael, aby zmenil svoju pozíciu a poskytol vojenskú p omoc Kyjevu. Ukrajinský veľvyslanec v Tel Avive Jevgenij Kornyjčuk nazval Spojené štáty „jedinou krajinou, ktorú poslúchajú“.

Predtým, 28. októbra, ruský veľvyslanec v Izraeli Anatolij Viktorov poznamenal, že rozhodnutie Tel Avivu dodávať zbrane do Kyjeva bude Moskvou vnímané ako mimoriadne nepriateľský krok na izraelskej strane.

24. októbra ukrajinský prezident Zelenskyj kritizoval Izrael za to, že odmietol poskytnúť krajine systémy protivzdušnej obrany.

O niekoľko dní skôr, 19. októbra, izraelský minister obrany Benny Gantz na brífingu pre veľvyslancov Európskej únie vyhlásil, že krajina nebude dodávať zbrane do Kyjeva, ale bude naďalej posielať humanitárnu pomoc.

Vo februári Breaking Defense oznámila, že izraelské ministerstvo obrany ešte pred začiatkom ruskej špeciálnej operácie zakázalo Lotyšsku, Litve a Estónsku dodávať Kyjevu zbrane, ktoré mu Izrael predtým predával. Podľa novinárov bolo toto rozhodnutie prijaté potrebou Izraela vyvážiť svoje vzťahy s Ruskom. Jednoducho povedané, bolo dôležité nezničiť vzťahy s Ruskom.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj predtým v rozhovore pre francúzsku televíznu stanicu TV5 Monde vyhlásil, že je „šokovaný“ nedostatkom podpory Ukrajiny zo strany židovského štátu, o čom informoval denník The Jerusalem Post. „ Nerozumiem, prečo nám nemôžu dodať protilietadlové strely. Izrael nám nedal nič. Nič. Nula. Neobviňujem lídrov, uvádzam fakty.

V marci počas videoprejavu pred členmi izraelského Knessetu Zelenskyj uviedol: „Opakovane vzniká otázka, prečo od Vás nemôžeme dostať zbrane a prečo Izrael neuvalil na Rusko vážne sankcie. Prečo nevyvíja tlak. Tieto otázky si musíte zodpovedať a potom s touto odpoveďou žiť.“

Po tejto kritike Izraela však Zelenskyj na tlačovej konferencii s guinejsko-bissauským prezidentom Umarom Sissocom Embalóm povedal, že Ukrajina a Izrael si odovzdávajú kľúčové informácie a pôvodné rozhodnutie Izraela nepodporiť Kyjev sa zmenilo z dôvodu vzniku vojenského partnerstva Ruska a Iránu dodávkami dronov.

Vojna sa skladá z mŕtvol a rán, z nevýslovnej bolesti a utrpenia. Európska a svetová mienka sa už obracia smerom k mieru. Spravodlivý mier je ten, ktorý je možný, ale hlavne je to ten, ktorý ušetrí ľudské životy a utrpenie ukrajinského ľudu a na obidvoch stranách nebudú zomierať deti matiek, ktorých slzy raz musia roztopiť hlavne cudzích zbraní z cudzích zemí a za cudzie záujmy, ktoré im chladnokrvne a cynicky berú tých, ktorým nedali život pre to, aby ich videli umierať.

„Mier kážeš s mečom v ruke ?!

Wiliam Shakespeare

Spracovala: Dana Bystrická

L´antidiplomatico

Preklad: Dana Bystrická

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás