fbpx
Top udalosťImpérium zavelilo, alias Majdan zabral aj v Gruzínsku a...

Impérium zavelilo, alias Majdan zabral aj v Gruzínsku a parlament poslušne stiahol návrh zákona o zahraničných agentoch

-

Impérium zavelilo, alias Majdan zabral aj v Gruzínsku a parlament poslušne stiahol návrh zákona o zahraničných agentoch

Gruzínsky parlament odhlasoval stiahnutie návrhu zákona o zahraničných agentoch

        

Tbilisi 10. marca (TASR) – Gruzínsky parlament v piatok odhlasoval stiahnutie kontroverzného návrhu zákona o zahraničných agentoch, ktorý vyvolal v krajine hromadné protesty. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
        

Za stiahnutie návrhu zákona hlasovalo v druhom čítaní 35 poslancov, proti hlasoval iba jeden.
       

Vládnuca strana Gruzínsky sen ešte vo štvrtok avizovala stiahnutie návrhu zákona, podľa ktorého sa mali všetky organizácie, ktoré na svoju činnosť dostávajú viac ako 20 percent financií zo zahraničia, registrovať ako „zahraniční agenti“. Inak im hrozili vysoké pokuty.
        

Podobný zákon už platí v Rusku, kde sa často zneužíva na pozastavenie alebo ukončenie činnosti mimovládnych organizácií a spravodajských médií s kritickým postojom voči vláde a Kremľu.
        

Návrh zákona narazil na odpor opozície aj proeurópsky orientovanú verejnosť; na ich stranu sa postavila aj prezidentka Salome Zurabišviliová. Tá avizovala, že v prípade schválenia bude zákon vetovať.
        

Pred budovou parlamentu v Tbilisi protestovali stovky ľudí aj počas piatkového hlasovania.
        

Gruzínske ministerstvo vnútra oznámilo, že demonštranti zadržaní počas protivládnych protestov 7. a 8. marca v Tbilisi boli prepustení.

USA vyzývajú Gruzínsko na stiahnutie návrhu zákona o „zahraničných agentoch“

        Washington 10. marca (TASR) – Spojené štáty vo štvrtok privítali, že gruzínska vláda upustila od návrhu zákona, ktorý pripomína ruskú legislatívu používanú na umlčanie kritikov. Washington však vyzval na úplné stiahnutie tohto návrhu zákona, ktorý vyvolal v Gruzínsku veľké pouličné protesty sprevádzané potýčkami ich účastníkov s políciou.
        

„Hoci vítame rozhodnutie stiahnuť návrh zákona o zahraničnom vplyve, vyzývame vládnu stranu (Gruzínsky sen), aby tento návrh zákona oficiálne stiahla a nepokračovala v prijímaní tohto typu legislatívy práve pre to, že je nezlučiteľná s gruzínskymi a euroatlantickými hodnotami,“ povedal novinárom hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Ned Price.
        

Podľa návrhu zákona sa mali všetky organizácie pôsobiace v Gruzínsku, ktoré na svoju činnosť dostávajú viac ako 20 percent financií zo zahraničia, registrovať ako „zahraniční agenti“. Inak im hrozili vysoké pokuty.
        

Tento návrh zákona narazil na odpor opozície i proeurópsky orientovanej časti verejnosti, na ktorých stranu sa postavila aj prezidentka Salome Zurabišviliová. Tá avizovala, že v prípade schválenia bude zákon vetovať.
        

Podobný zákon už platí v Rusku, kde sa často zneužíva na pozastavenie alebo ukončenie činnosti mimovládnych organizácií a spravodajských médií s kritickým postojom voči vláde a Kremľu.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás