fbpx
NázoryIgor Melicher o kšeftoch OĽaNO

Igor Melicher o kšeftoch OĽaNO

-

Igor Melicher o kšeftoch OĽaNO

Člen predsedníctva SMER – SD Igor Melicher trefne pomenoval situáciu od nástupu vlády, v ktorej zohráva hlavnú rolu OĽaNO.

Igor Melicher: PÁR POSTREHOV O ZLYHANÍ VLÁDY POD VEDENÍM OĽANO

  1. ĽUĎOM DAJÚ V KRÍZE OMRVINKY, ALE VOJENSKÚ TECHNIKU KUPUJÚ ZA STOVKY MILIÓNOV EUR.

Ani pandémia, pri ktorej veľké množstvo ľudí narazilo na svoje existenčné minimá neodradila ministra obrany J. Naďa, aby nalial peniaze občanov Slovenska z nášho štátneho rozpočtu na nákup zbraní a vojenskej techniky. Prvýkrát to boli radary z Izraela za viac ako 150 miliónov eur. A teraz sú to dva vrtuľníky Black hawk, za ktoré zaplatíme ďalších približne 60 miliónov eur. Na ich nákup použijeme ďalších 50 miliónov, ktoré sme dostali „sponzorsky“ priamo od USA. Čo znamená, že sme od nich v podstate nedostali nič, keďže ich peniaze vraciame naspäť do USA a ešte im aj priplatíme.

- reklama -

Celý zámer ministra obrany smeruje k tomu nahradiť starú sovietsku techniku novou americkou technikou. Jednoducho, na koho strane v geopolitickej šachovnici si, toho zbrane si kupuješ. Čo na tom, že sme v EÚ, ktorá by mala byť prvým stupňom garancie našej bezpečnosti a členské štáty EÚ prvým partnerom, od ktorého by sme si v rámci nevyhnutných výdavkov mali kupovať vybavenie. Nie, my zveríme svoju krehkú bezpečnosť do rúk jedného z najväčších provokatérov na svete, ktorý sa dokonca nachádza na inom kontinente.

Do zbraní idú veľké peniaze, ako keby minister obrany úplne zabudol na to, že tu ešte stále máme pandémiu, že vláda extrémne zadĺžila štát a porušila všetky sankčné mechanizmy, ktoré si radšej vypla, aby ju neohrozovali. Minister asi zabudol, že pomoc pre ľudí zo strany štátu bola katastrofálna a mnoho podnikov skrachovalo. Nič z toho asi nie je podstatné, kľúčové je plniť štátny rozpočet nášho „spojenca“ nákupom jeho, často zastaralej, alebo zbytočne predraženej vojenskej techniky. Vrtuľníky, ktoré kúpil Naď budú mať dokonca „výbavou pre špeciálne operácie, ale aj systémami vlastnej ochrany, balistickej ochrany, dva rotačné guľometmi a elektrooptickou hlavicou.“ Teda presne to, čo dnes Slovensku skutočne chýba.

  1. MOM-KY AKO BIZNIS SNOV PRE ĽUDÍ BLÍZKYCH OĽANO

Prevádzkovanie Mobilných odberových miest (MOM) nakoniec vyzerá ako biznis snov pre ľudí napojených na korupčné hnutie OĽaNO. O problematiku sa začala zaujímať aj starosta obce Dvory nad Žitavou, pán Becík, ktorý upozornil na to, že v regiónoch panuje nespokojnosť ohľadom toho, že veľká časť MOM-iek mala pristáť v rukách ľuďom blízkych hnutiu OĽaNO.

Za zmienku stojí uviesť príklad štátneho tajomníka na ministerstve zdravotníctva, pána Száza, ktorý prevádzkoval približne 20 MOM, pričom si mesačne prilepšil o viac ako 300 tisíc eur, čo je suma, o ktorej sa bežnému smrteľníkovi ani nesníva. Otázkou preto zostáva, koľko podobných ľudí sa dostalo k biznisu s MOM-kami a koľkí z nich sú napojení na OĽaNO.

Tragédiou dnešných dní je aj skutočnosť, že kým na MOM-ky, ktoré boli určené na nezmyslené celoplošné testovanie nepresnými antigénovými testami išli mesačne milióny eur, tak preplácanie nákladov na reálnu liečbu ľudí chorých na covid v nemocniciach stále mešká, čo privádza hlavne malé nemocnice do finančného rizika.

  1. OĽANO ZLYHÁVA V OCHRANE LEKÁROV, ZODPOVEDNOSŤ ZA ŠKODY SPUTNIKOM NAKÚPENÝM ŠTÁTOM MÔŽU ZVALIŤ NA NICH

Predchádzajúci minister zdravotníctva M. Krajčí sa ešte počas svojho pôsobenia snažil hodiť zodpovednosť za očkovanie Sputnikom na obvodných lekárov, ktorý mali znášať následky, zrejme aj tie trestnoprávne, za škody, ktoré by mohlo toto očkovanie spôsobiť na zdraví ľudí. Malo sa tak stať aj napriek tomu, že by ľudia podpisovali súhlas o očkovaní experimentálnou vakcínou rovnako, ako sa to robí aj pri ďalších amerických, či európskych vakcínach, pri ktorých sa už stihla prejaviť určitá miera rizikovosti a úmrtí.

Ak štát nakúpi pre svoje zdravotníctvo vakcíny, nech sú akékoľvek, za spôsobené škody na ľudskom zdraví by mal zodpovednosť niesť priamo štát, nie obvodný lekár, ktorý si len plní svoju povinnosť. Podľa dostupných informácií však problém so zodpovednosťou za škody pri očkovaní pri vakcíne Sputnik V ožíva opäť a vyzerá to tak, že ministerstvo zdravotníctva pod vedením OĽaNO nemusí chcieť niesť zodpovednosť za svoje kroky.

Podľa právnika, pána Humeníka z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS dnes nemusí byť vôbec vylúčené, že sa táto zodpovednosť aj tak nakoniec prenesie na lekárov. Ako dôvod uvádza nejasnosti ohľadom definovania podrobností očkovacej látky zo strany ministerstva a zlé formulácie v časti, ktorá hovorí o zodpovednosti štátu za škody spôsobené Sputnikom V.

Takáto nevhodná prax zo strany ministerstva môže spôsobiť nechuť a strach lekárov očkovať práve vakcínou Sputnik V a ich odmietanie pacientov, ktorí majú záujem práve o tento typ látky. Nakoľko je celé obstarávanie Sputnika zo strany vlády jeden veľký zmätok a takmer na tom padla vláda, OĽaNO sa dnes snaží odradiť ľudí od očkovania Sputnikom tým, že naženie strach lekárov, ktorým môžu hroziť sankcie. Myslím si, že toto je štandardný postup hnutia OĽaNO spočívajúci v tom, že vždy hádžu zodpovednosť na iných, aby sa vyhli kritike.

  1. VÍŤAZOM KRÍZY SÚ BANKY, PORAZENÝMI BEŽNÍ ĽUDIA A RODINY

Bankám vzrástol čistý zisk v prvých troch mesiacoch roka 2021 zo 64,06 milióna eur na 125,46 milióna eur. Vláda pod vedením OĽaNO však hneď na začiatku roka zrušila bankový odvod, ktorý slúžil na stabilizáciu bankového sektora v ekonomicky ťažších časoch. Preto je zarážajúce, že banky za tento čas vytvorili menšie rezervy, ktoré by garantovali ich stabilitu v prípade, že by mali ľudia problém so splácaním úverov.

Bežní ľudia, zamestnanci, živnostníci, malí alebo strední podnikatelia však počas krízy utrpeli. Mnohí z nich skrachovali, viac sa zadĺžili a pomoc zo strany štátu buď vôbec nedostali, alebo bola úplne tragická. Z približne 10 miliárd eur, ktoré si vláda zobrala ako dlh, minula na ľudí približne 2 miliardy eur a so zvyšok nepracovala. Bankám však hneď na začiatku zrušila stabilizačný bankový odvod, čo vyústilo v rekordný ich ziskov. Aj splátky úverov, ktoré si mohli ľudia odložiť budú na konci aj tak za dané obdobie doplácať navyše. Víťazom krízy teda nie sú bežní ľudia, ale obrie banky.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás