fbpx
- Reklama -
Zhodnotenie týždňaIdeoví otcovia privatizácie, ďalšie slovenské privatizačné zločiny a mondragonská...

Ideoví otcovia privatizácie, ďalšie slovenské privatizačné zločiny a mondragonská alternatíva

-

Ideoví otcovia privatizácie, ďalšie slovenské privatizačné zločiny a mondragonská alternatíva

OSPRAVEDLŇUJEM SA ZA ZHORŠENÚ KVALITU ZVUKU !

Aké bolo politické zadanie? Škandalózne priznanie exministra privatizácie Tomáša Ježka a ideového otca československej privatizácie Dušana Třisku. Ak privatizácia vyrástla z týchto ideových základov, tak potom niet sa čomu diviť. V tomto kontexte je úplne logický aj Klausov výrok, že on nepozná špinavé peniaze.

- reklama -

Ideologické zadanie doby bolo jasné: privatizovať hneď a za akúkoľvek cenu. Ako to bolo s privatizáciou v prvej Dzurindovej vláde? Miklošov fígeľ: 49% ku 51% v prospech štátu, ale s manažérskou kontrolou menšinového vlastníka. Prečo na to SDĽ pristúpila? Ako sa to zneužívalo?

Prečo štát po celý čas majoritného vlastníctva Telekomu nikdy nedostal ani cent dividend? Ako okrádali francúzski manažéri slovenský rozpočet počas svojho pôsobenia v Stredoslovenskej distribučnej? Prečo zlyhala aj privatizácia, kde značnú časť akcií mali aj zamestnanci?

Duslo Šaľa – prvý príklad nepriateľského prevzatia. V čom bol Babiš iný než Kollár? Ako má skončiť reprivatizácia Slovenských elektrární po ukončení Mochoviec? Ako je možné, že aj dnes s odstupom času bude mať minoritný akcionár – EPH Daniela Křetinského, ktorý po odchode Talianov vystrieda Enel, manažérsku kontrolu?

Je možná aj spravodlivá privatizácia? Ako funguje Mondragon? Prečo sú jeho zamestnanci na tom oveľa lepšie než v súkromných fabrikách a ako je možné, že dokáže veľmi úspešne pôsobiť aj v plne konkurenčnom prostredí?

Dokedy ešte budú tupí ideológovia klamať, že len súkromné vlastníctvo je dobré a všetky iné formy vlastníctva sú odsúdené na krach? Je naozaj pravda, že štátne vlastníctvo je horšie než súkromné? Ako je možné, že štátny podnik vyše štyridsať rokov úspešne funguje, respektíve fungoval na plne konkurenčnom trhu?

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás