DomáceI. Korčok: Sputnik V je nástrojom v hybridnej vojne

I. Korčok: Sputnik V je nástrojom v hybridnej vojne

-

I. Korčok: Sputnik V je nástrojom v hybridnej vojne

Foto: TASR – Jaroslav Novák

Bratislava 2. marca (TASR) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) požiada ešte v utorok o prijatie u troch najvyšších ústavných činiteľov SR. Urobí tak v súvislosti s okolnosťami, za ktorých bola na Slovensko dovezená ruská vakcína Sputnik V, a možným spochybnením zahraničnopolitického smerovania krajiny. Za ruskou vakcínou vidí nástroj hybridnej vojny.

Šéf slovenskej diplomacie priznal, že spôsob, akým bola dodávka vakcíny realizovaná, i to, ako bola privítaná predsedom vlády, vyvolávajú otázky. „Je potrebné si ich zodpovedať, musím mať jasno v tom, či stále zotrvávame na deklarovanom zahraničnopolitickom smerovaní,“ povedal na utorkovom tlačovom brífingu. O prípadnej demisii zatiaľ nehovorí.

Korčok novinárom oznámil, že o leteckom transporte sa dozvedel od veľvyslanca SR v Moskve v nedeľu (28. 2.) večer, so samotným nákupom ho však nikto neoboznámil.

V tejto súvislosti chce preto poznať, aká je cena za dodávku vakcíny. „Nie je to dar, je to tovar, ktorý má svoju cenu,“ uviedol Korčok. Netají, že ruskú vakcínu vníma ako nástroj hybridnej vojny zo strany Ruska. „Rozdeľuje nás tu doma, rozdeľuje nás tu v zahraničí, spochybňuje procesy v Európskej únii,“ poukázal minister. Ak by Sputnik nebol politickým nástrojom, nevidí dôvod, prečo ruská strana nevyvíja aktivitu smerom k registrácii vakcíny v EÚ.

Korčok dodal, že na pondelkové (1. 3.) udalosti ešte nezaznamenal priamy ohlas z diplomatických kruhov, dal však situáciu podrobne monitorovať.

„Ide jednak o reakcie oficiálnych miest, ale zaujímajú ma aj reporty svetových médií,“ priblížil. Verí, že negatívne dosahy to napokon na zahraničnopolitickú reputáciu SR mať nebude. „Stále to vnímam ako lapsus, ako šmyk auta, ktoré však možno dostať späť do bezpečnej stopy,“ dodal.

Pripustil však dosah na vnútropolitické dianie. „Koalícia by si mala všimnúť nadšenie a pochvalu, ktorú za dodávku Sputnika prišla od novej koalície antivaxerov, na ktorej čelo sa postavil muž s plexisklom tvári a rozžiarený Andrej Danko,“ poznamenal Korčok.

V pondelok privítal premiér Igor Matovič (OĽANO) na košickom letisku prvú zásielku ruskej vakcíny Sputnik V, do leta by mali prísť dva milióny dávok. Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) udelil na používanie neregistrovanej vakcíny v EÚ výnimku. Dodávka vyvolala pnutie v koalícii. Odchod z nej i zo strany Za ľudí oznámil v dôsledku udalostí poslanec Národnej rady SR a predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Tomáš Valášek.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

5 Komentáre

 1. A čo ak je nástrojom v hybridnej vojne zo strany USA Korčok, muž s plexisklovým výrazom nerozžiarenej tváre?

 2. Pán Korčok, nie sme vrecom udretí. Je nám úplne jasné, že aj americké vakcíny sú rovnako nástrojom v hybridnej vojne. Je nám jasné, že celá vaša koalícia kašle na zdravie ľudu a celé tieto Covidové manévre sú hlavne pozičnou vojnou proti nepriateľom vášho chlebodarcu.

 3. Vyhlasujem súťaž „Najjebnutejší Rusofób Slovenska“ pretože toto už nie ani štát ale US fašistická kolónia riadená ambasádou za plotom. A toto je po Janko Hraškovej kamárádke najväčší kandidát. Teda okrem Popradského slizniaka, Šimečku, Gála, Hríba a podobných hníd tejto spoločnosti.

 4. Väčšina názorov týchto charakterom a múdrosťou veľmi nízkych ľudí už hraničí s absurdnosťou. Ako inak si vyložiť tvrdenie, že dovoz ruskej vakcíny o ktorú požiadal sám predseda vlády SR (bohužiaľ) Igor Matovič, je ruskou hybridnou vojnou? Podľa dostupných informácií RF nemá problém s jej odbytom, zdá sa skôr, že kapacitne nestíhajú.
  A ohľadom registrácie v EU verím, že majú pádne dôvody, rozpisovať sa mi to nechce. Tieto podlé charaktery by ale určite dokázali zneužiť aj opačnú situáciu, t.j. ak by RF dovoz odmietla. Celý tento cirkus mi pripomína ten vtip so zajacom a medveďom, ktorý končí „Aha, zas nemá čiapku!“
  Táto demokracia (a dupľom tá tzv. liberálna) a celá politika posledných desaťročí je jeden neskutočný hnus, Sokrates aj Platón mali pravdu, keď tvrdili, že nakoniec sa v nej vlády zmocní tá najhoršia spodina – sme toho bohužiaľ svedkami.

 5. Áno pán Korčok, je to hybridná voja, ktorú ste rozpútali spoločne s Vašimi kumpánmi spoza ostnatého plota. Hybridná vojna v ktorej sa pokúšate vyhladiť Slovenský národ.
  My veľmi dobré vieme, že tie Vaše „Pfi cer“ sú skutočne nebezpečné, nikdy neboli odskúšané. Na nás Slovákoch robíte pokusy, zločinci! Prečo výrobca negarantuje ich bezpečnosť?

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás