fbpx
DomáceHrabko: Za dva a pol mesiaca odchádza z vlády...

Hrabko: Za dva a pol mesiaca odchádza z vlády už druhý minister

-

Hrabko: Za dva a pol mesiaca odchádza z vlády už druhý minister

        Bratislava 4. marca (TASR) – Odchod druhého ministra z dočasnej poverenej vlády v priebehu dva o pol mesiaca nie je dobrá správa. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.


        Aj keď zodpovednosť za výkon funkcie predsedu vlády, aj fungovanie ministerstiev financií a zdravotníctva ponesie dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO), podľa Hrabka ide v skutočnosti o vládu prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá ju dočasne poverila riadením štátu.


        Prezidentka môže podľa neho takúto vládu kedykoľvek vymeniť, nie je však isté, či môže v súlade s ústavou zrušiť poverenie aj jednotlivému členovi, ako to urobila v prípade dočasne povereného ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO). Poukázal, že o takejto možnosti ústava priamo nehovorí a odkázal na výrok ústavného súdu v prípade možnosti skrátenia volebného obdobia referendom.


        Vyjadrenia Lengvarského o neskúsenosti a politickej korupcii Hrabko zhodnotil tak, že ak by to v rezorte zdravotníctva naozaj fungovalo takto, mal odísť už dávno.


        Na margo rozhodnutia poslancov neumožniť skorší termín parlamentných volieb, Hrabko povedal, že koniec septembra je pre strany finančne výhodnejší, keďže v lete dostanú od štátu peniaze ešte za voľby v roku 2020.


        Politická situácia sa však podľa neho bude ďalej komplikovať a bude pribúdať chaos na vládnej aj parlamentnej úrovni. Na otázku, či by bývalé vládne strany nemohli využiť tri mesiace naviac oproti júnovému volebnému termínu na konsolidáciu svojej politiky, Hrabko odpovedal, že mohli, ale neočakáva to.


        Za typický príklad „zrážky bublín“ v dôsledku improvizácií politikov označil rozchod mimoparlamentnej strany Spolu, aktuálne premenovanej na Modrú koalíciu, s ľuďmi okolo Mikuláša Dzurindu. „Vývoj v tejto časti politického spektra ide veľmi rýchlo a mení sa každý deň. To, čo platilo pred týždňom, už neplatí,“ poznamenal.


        Tieto problémy sa však podľa neho týkajú len stredopravej časti spektra, mimoparlamentný Hlas-SD si podľa neho udržiava pozície u voličov a Smer-SD rastie. „Problémy nemá politické spektrum na ľavej strane, kde je aj Robert Fico, ale spektrum na strane opačnej. Tam je chaos, zmätok a frmol,“ uzavrel Hrabko.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás