fbpx
DomáceHrá sa na politika a je to bývalý vojak....

Hrá sa na politika a je to bývalý vojak. Kto je to? Pomôcka: Vítač amerických vojsk

-

Hrá sa na politika a je to bývalý vojak. Kto je to? Pomôcka: Vítač amerických vojsk

Bratislava 16. januára (TASR) – Dohoda o spolupráci v oblasti obrany s USA (DCA) v ničom neporušuje suverenitu Slovenska. Dokument plne rešpektuje suverenitu rozhodovania ústavných orgánov SR o povolení tranzitu, pobytu, cvičení a operačnom pôsobení spojeneckých vojsk. Pre TASR to uviedol generálporučík vo výslužbe Pavel Macko, ktorý je zároveň predsedom mimoparlamentnej strany ODS – Občianski demokrati Slovenska.


      „Cvičenia cudzích vojakov u nás, ale aj cvičenie našich vojakov v zahraničí v súlade s Ústavou SR schvaľuje vláda SR. Súčasťou rozhodnutia je aj vymedzenie počtov vojakov a hlavných druhov výzbroje a materiálu. O všetkom ostatnom rozhoduje Národná rada SR,“ uviedol Macko pre TASR s tým, že navrhovaná dohoda toto nijako nemení, dokonca priamo odkazuje na túto kompetenciu. „Tieto dohody sú predovšetkým o statuse ozbrojených síl, pravidlách styku a logistickej a administratívnej podpory, ak tranzit, pobyt, cvičenie alebo vojenské operácie nastanú. Nijakým spôsobom tieto dohody priamo nezakladajú vznik týchto situácií,“ priblížil.


      Dohoda je podľa Macka vzájomne výhodná. „Výhodnosť treba posudzovať spoločným cieľom, ktorý takéto dohody majú dosiahnuť. Neposudzujú sa peniazmi alebo subjektívnym pocitom nejakého sudcu alebo prokurátora,“ skonštatoval. Macko pripomenul, že cieľom tohto typu dohôd je zaistiť Slovensku bezpečné prostredie, bez ktorého nemôže fungovať ani ekonomika, ani právny štát a suverenita.


      „Slovensko sa stalo súčasťou kolektívnej obrany, aby mohlo radikálne odzbrojiť a ušetriť na vlastnej obrane. Naša suverenita je garantovaná len vďaka kolektívnej obrane a odstrašujúcej schopnosti a potenciálu NATO. Lenže táto schopnosť bude uveriteľná len vtedy, ak bude všetkým naokolo jasné, že to nie je len fráza a že máme technické, organizačné a aj právne podmienky na to, aby sme v prípade potreby vedeli rýchlo prijať a integrovať posily od spojencov,“ myslí si generál vo výslužbe.


      Takáto dohoda je podľa neho bežná aj pre iné členské krajiny EÚ. Uzatvárajú ich aj tie, ktoré nie sú členmi NATO. „Treba povedať, že napriek veľkým početným stavom armád európskych členov NATO, Európa nie je momentálne schopná sa samostatne brániť nielen veľkej, ale aj strednej vojenskej hrozbe. Chýbajú nám dokonca niektoré strategické spôsobilosti a to aj v oblasti manévru a prepravy. USA stále znášajú najväčšiu finančnú a aj vojenskú záťaž našej kolektívnej obrany,“ pripomenul Macko s tým, že zatiaľ to zapadá do ich celkovej geopolitickej stratégie.


       Vláda SR v stredu (12. 1.) odsúhlasila uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA (DCA). Po podpise dokumentu ho musí ešte odobriť Národná rada SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou. Zmluva by mala umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Predstavitelia vlády uviedli, že dohoda neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť SR.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás