fbpx
DomáceHolandsko zatvorí svoj konzulát v Petrohrade a vyhostí ruských...

Holandsko zatvorí svoj konzulát v Petrohrade a vyhostí ruských diplomatov

-

Holandsko zatvorí svoj konzulát v Petrohrade a vyhostí ruských diplomatov

        Amsterdam 18. februára (TASR) – Holandská vláda v sobotu oznámila, že zatvorí svoj konzulát v Petrohrade a zároveň obmedzí počet ruských diplomatov na veľvyslanectve Moskvy v Haagu. TASR o tom informuje na základe správ agentúr Reuters a DPA.


        „Rusko sa stále pokúša tajne – pod rúškom diplomacie – dostať agentov (svojich) tajných služieb do Holandska. To nemôžeme dovoliť a ani nedovolíme,“ uviedol holandský minister zahraničných vecí Wopke Hoekstra. „Rusko zároveň odmieta udeliť víza holandským diplomatom, ktorí by mali pracovať na (holandskom) konzuláte v Petrohrade či ambasáde v Moskve,“ dodal.


        Holandská vláda v tejto súvislosti informovala, že sa rozhodla obmedziť počet diplomatov na ruskej ambasáde v Haagu tak, aby zodpovedal počtu diplomatov na holandskom veľvyslanectve v Moskve. „Istý počet (ruských) diplomatov bude preto musieť opustiť krajinu do dvoch týždňov,“ avizovalo holanské ministerstvo zahraničných vecí bez konkrétneho počtu.


        Holanská vláda taktiež naradila do utorka zatvorenie ruského obchodného úradu v Amsterdame.
        Agentúra DPA uvádza, že hoci Hoekstra presne nekonkretizoval počet ruských diplomatov, ktorí majú Holandsko opustiť, hovoril o približne desiatich.


        Holandsko vyhostilo vlani v marci pre podozrenie zo špionáže 17 ruských diplomatov. Moskva reagovala odvetným krokom a ako pripomína agentúra AP vyhostila 15 holandských diplomatov. Obe krajiny sa odvtedy síce dohodli na prijatí nových diplomatov, Rusko však podľa Hoekstru odmietlo Holanďanom dosiaľ vydať víza. Holandský konzulát v Petrohrade sa tak podľa jeho slov zatvorí pre nedostatok personálu, pričom stať by sa tak malo v pondelok.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás