DomáceHN: Sme na prahu plynovej krízy. R. Fico v...

HN: Sme na prahu plynovej krízy. R. Fico v 2009 rokoval a je neuveriteľné, čo robí dnes minister hospodárstva Sulík

-

HN: Sme na prahu plynovej krízy. R. Fico v 2009 rokoval a je neuveriteľné, čo robí dnes minister hospodárstva Sulík

V roku 2009 počas plynovej krízy, ktorá bola následkom nezrovnalostí medzi Ruskom a Ukrajinou, vtedajší premiér Robert Fico, spoločne s ministrom hospodárstva Ľubomírom Jahnátkom, vyjednávali a lobovali na oboch stranách, aby ľudia na Slovensku nezmrzli a aby hospodárstvo neskolabovalo.

Je rok 2021 a podľa Hospodárskych novín sme na prahu plynovej krízy:

V zásobníkoch chýba plyn. Ak udrú mrazy, Slovensku hrozí vypínanie ekonomiky

Zásobníky plynu máme naplnené o pätinu menej ako vlani. Ak sa naplnia predpovede o tuhých mrazoch, Slovensko bude mať problém.Gratulujeme, stop. Plyn, stop. Z vtipu na margo gratulácie z Moskvy našim hokejistom sa smiali celé generácie. V úvode roku 2009 sme však precitli. V kalendári svietil pondelok 12. januára 2009 a brány našich najväčších fabrík zostali zatvorené.

Pauzu si dal trnavský PSA Peugeot Citroën, gumárne v Púchove a výrobu obmedzil aj košický U. S. Steel. Domácnosti sa zase začali obzerať po kozuboch na drevo a na dračku išli elektrické ohrievače. Dôvod bizarnej situácie bol jasný. Po spore Ruska s Ukrajinou k nám prestal prúdiť plyn a trvalo to spolu dvanásť dní.

Expert: Hrozí nedostatok

Politici odvtedy každý rok ubezpečovali, že sa to už nezopakuje. Lenže prešlo viac ako 12 rokov a riziká sú tu opäť. Slovenské plynové zásobníky budú totiž na začiatku zimnej sezóny natlačené len na približne 76 percent, čo je oproti vlaňajšku menej o pätinu.

Tento údaj priznal podľa agentúry TASR nedávno na konferencii obchodný šéf Nafty Andrej Kočibal. Dodal, že pri priemernom odbere bude na konci zimy rezerva plynu takmer tretinová, ak by sa však zopakoval výrazne vyšší odber vlaňajška, zostane nám len na sedem percent. Niektorí meteorológovia však avizujú, že ak príde polárny vír, mrazy sa vyostria.

To, že sme nepripravení, potvrdzuje aj expert Karel Hirman. „Momentálne sa už nebavíme len o tom, že nás trápi vysoká cena plynu, ale aj hrozba, že ho bude málo,“ hovorí pre HNtelevíziu. Podľa neho je však situácia vážna a je za ňou politika Ruska, ktoré upriamuje pozornosť na nutnosť nového systému Nord Stream 2. „V auguste ruský Gazprom odrazu začal bez jasného vysvetlenia prudko znižovať dodávky plynu cez Jamal z Ruska cez Bielorusko a Poľsko do Nemecka. Trh, na ktorom potrebujete cez leto tlačiť surovinu do zásobníkov, to šokovalo,“ vysvetľuje Hirman. Upozorňuje, že kým kríza v roku 2009 postihla najmä strednú Európu, teraz surovina chýba v zásobníkoch pred zimou na celom kontinente.

Ministerstvo: Prijali sme množstvo opatrení

Ministerstvo hospodárstva priznáva, že zásobníky sú teraz plné na 63 percent kapacity, tým, že podľa rezortu nejde o najnižšie hodnoty z posledných rokov. „Slovensko po plynovej kríze v roku 2009 prijalo množstvo opatrení, aby sa situácia neopakovala a je veľmi dobre pripravené na prípadné výkyvy dodávok,“ upozorňuje hovorkyňa rezortu Katarína Matejková.Jedným z hlavných opatrení je podľa ministerstva hospodárstva nutnosť dodržiavania štandardu bezpečnosti dodávok plynu, na základe ktorej je dodávateľmi plynu zabezpečená dodávka plynu pre chránených odberateľov. „Prepravné trasy plynu sú diverzifikované, naša prepravná sieť je prepojená s prepravnými sieťami susedných štátov tak, že je možné dovážať zemný plyn na Slovensko aj z iných smerov,“ dodáva Matejková.

SPP: Pokračujeme v dopĺňaní plynuO maximálne vynaloženom úsilí na zaistenie dostatočných objemov plynu hovorí aj najväčší dodávateľ štátny SPP. Ten odkazuje, že dopĺňal zemný plyn do zásobníkov priebežne počas celej vtláčacej sezóny a pokračuje v jeho dopĺňaní aj v tomto období. „SPP tak robí nielen preto, aby splnil legislatívne požiadavky týkajúce sa bezpečnosti dodávok plynu, ale zároveň, aby bol aj čo najlepšie pripravený na nadchádzajúcu zimnú sezónu a zabezpečil spoľahlivé dodávky plynu pre všetkých svojich zákazníkov,“ dodal hovorca podniku Ondrej Šebesta.

Autori: Mário Blaščák, Martin Kováčik (HNonline)

A čo robí Sulík?

Dnes na sociálnej sieti zverejnil status, podľa ktorého ho nejaká plynová kríza absolútne nezaujíma

Richard Sulík: „TURISTIKA NA SLOVENSKU STOJÍ ZA TOToto leto som dovolenkoval na Slovensku a nič lepšie som urobiť nemohol, lebo som ešte aj schudol. Urobte to tak aj vy, Slovensko je nádherné!“

https://www.facebook.com/photo?fbid=414840780005406&set=a.408243227331828

Zdroj: FB Richard Sulík

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

2 Komentáre

  1. Rusko si nielenže plní všetky zmluvné povinnosti voči EÚ,ale dodávky plynu aj prekročilo !Preto označiť RF za vinníka plynovej krízy ako to predviedol „expert“ Hirman je prejavom neznalosti problematiky alebo jednoducho nenávisti k RF. Aj v obchode s plynom platia dodávateľsko-odberateľské vzťahy ! Rusko je predávajúci,štáty EÚ sú kupujúci.Rusko dáva ponuku a štáty EÚ ju môžu,alebo nemusia akceptovať!Rusko nie je povinné akceptovať žiadny diktát zo strany EÚ ani vydieračské metódy zo strany USA či jeho poskokov na Ukrajine,Poľsku a bohužiaľ aj na Slovensku.
    SR si mala zobrať príklad od Maďarska,ktoré uzavrelo s RF dlhodobú zmluvu za veľmi výhodných podmienok a tak sa žiadne zdražovanie plynu alebo jeho nedostatok Maďarska už netýka !Zvykli sme si spolu s Ukrajinou a Poľskom parazitovať prisatí na plynovode z Ruska.A keď si Rusko postavilo plynovod za ktorý nemusí platiť nehorázne sumy vo forme tzv.tranzitných poplatkov,tak sa od zlosti hádžeme o zem,ako rozmaznané deti.Len zopakujem ! Rusko plyn ponúka a EÚ kupuje.Ak EÚ nedokáže prijať podmienky predávajúceho,tak nedôjde k uzavretiu obchodu.To je všetko!

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás