fbpx
DomáceHLAS-SD: Predsedom parlamentu má byť Pellegrini, strana oznámila aj...

HLAS-SD: Predsedom parlamentu má byť Pellegrini, strana oznámila aj mená ministrov

-

HLAS-SD: Predsedom parlamentu má byť Pellegrini, strana oznámila aj mená ministrov

BRATISLAVA 17. októbra (SITA) – Predsedom parlamentu za stranu Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) má byť jej líder Peter Pellegrini. Na základe koaličnej zmluvy so stranami Smer-SD a Slovenskou národnou stranou (SNS) obsadí strana sedem ministerských kresiel. Jej nominantom na post ministra vnútra je generálny manažér strany Matúš Šutaj Eštok, rezort zdravotníctva má viesť dlhoročná šéfka Zväzu ambulantných poskytovateľov Zuzana Dolinková a rezort školstva, vedy a výskumu Tomáš Drucker, bývalý minister zdravotníctva. Nominantom na funkciu ministra práce, sociálnych vecí a rodiny je podpredseda Hlasu-SD Erik Tomáš, nominantkou na šéfku rezortu hospodárstva je Denisa Saková, bývalá ministerka vnútra. Post ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie má zastávať Richard Raši, ktorý v minulosti pôsobil ako vicepremiér pre investície a informatizáciu. Na funkciu vicepremiéra zodpovedného za európske prostriedky z Plánu obnovy navrhuje strana bývalého veľvyslanca Petra Kmeca.

„Hlas preberá zodpovednosť za najväčší počet rezortov vo vláde. Sú to aj ministerstvá nesmierne náročné, ktoré sa dlhodobo potýkajú s vážnymi problémami. Zároveň sa najviac dotýkajú reálneho života občanov. Je to ťažká misia, pred ktorou máme veľký rešpekt,“ povedal Pellegrini. Na najťažšie misiu v novej vláde sa podľa neho vydáva Zuzana Dolinková v rezorte zdravotníctva.

Nominácie strany na post predsedu Národnej rady Slovenskej republiky a ministrov novej vlády schválilo predsedníctvo strany jednomyseľne v pondelok, dnes ich prezentovali na tlačovej konferencii. Mená nominantov na členov vlády predloží predseda najsilnejšej koaličnej strany Smer-SD Robert Fico prezidentke Zuzane Čaputovej. Pellegrini nemá informáciu, kedy sa tak stane. Na programovom vyhlásení vlády bude Hlas-SD pracovať po vymenovaní ministrov prezidentkou a chce doň presadiť svoje priority.

ŽIVOTOPIS: Nominant strany Hlas-SD na post predsedu parlamentu Peter Pellegrini

BRATISLAVA 17. októbra (SITA) – Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) nominovala na post predsedu parlamentu Petra Pellegriniho.

Peter Pellegrini sa narodil 6. októbra 1975 v Banskej Bystrici. Je predsedom strany Hlas-SD. Vo svojom rodnom meste absolvoval Ekonomickú fakultu Univerzity Mateja Bela, odbor financie, bankovníctvo, investovanie, a taktiež Ekonomickú fakultu Technickej univerzity v Košiciach. V rokoch 2002 – 2006 bol asistentom poslanca Ľubomíra Vážneho, ktorý kandidoval za stranu Smer – sociálna demokracia (Smer-SD).

Svoju politickú kariéru odštartoval v roku 2006, keď bol zvolený za poslanca Národnej rady SR na kandidátke Smeru-SD. Funkciu predsedu Komisie pre dopravu, pošty, komunikácie a informatizáciu spoločnosti pre NR SR vykonával do roku 2010. O dva roky neskôr sa stal štátnym tajomníkom na ministerstve financií a v roku 2014 sa stal podpredsedom Smeru-SD. Začiatkom júla toho istého roku sa stal ministrom školstva po demisii Dušana Čaploviča.

Koncom novembra 2014 nahradil vo funkcii predsedu parlamentu Pavla Pašku a v roku 2016 sa stal podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu. V marci 2018 bol vtedajším prezidentom Andrejom Kiskom poverený zostavením novej vlády po tom, čo vláda Roberta Fica (Smer-SD) podala demisiu po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Ako premiér pôsobil do marca 2020, keď ho vo funkcii nahradil Igor Matovič (OĽaNO). Po parlamentných voľbách toho roku zastával post podpredsedu parlamentu, v júni odišiel zo strany Smer-SD a založil si vlastnú pod názvom Hlas – sociálna demokracia. V októbri 2020 sa vzdal postu podpredsedu parlamentu.

ŽIVOTOPIS: Nominant strany Hlas-SD na ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši

BRATISLAVA 17. októbra (SITA) – Opätovne zvolený poslanec Národnej rady SR a podpredseda strany Hlas-SD Richard Raši je nominantom na funkciu ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Týmto oblastiam sa už venoval ako podpredseda vlády pre investície a informatizáciu v kabinete Petra Pellegriniho v rokoch 2018 až 2020. Poslancom bol aj v rokoch 2012 až 2016 aj od roku 2020.

Raši sa narodil 2. apríla 1971 v Košiciach. Vyštudovaný lekár bol tiež ministrom zdravotníctva v rokoch 2008 až 2010 vo vláde Roberta Fica. V minulosti bol takisto primátorom Košíc.

ŽIVOTOPIS: Nominant strany Hlas-SD na ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš

BRATISLAVA 17. októbra (SITA) – Mgr. Erik Tomáš sa narodil 15. júna 1975 v Humennom. Začínal ako redaktor. Z televízie Markíza odišiel robiť hovorcu ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. V roku 2016 sa stal šéfom komunikácie vtedajšieho predsedu vlády Roberta Fica. V roku 2016 sa stal poslancom Národnej rady SR za stranu Smer-SD. V tom istom roku pôsobil ako štátny tajomník na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR. Poslancom Národnej rady SR za Smer-SD sa stal aj v roku 2020. V septembrových parlamentných voľbách kandidoval zo štvrtého miesta kandidátky za poslanca Národnej rady SR za stranu Hlas-SD, získal 115 023 preferenčných hlasov.

Erik Tomáš je podpredsedom strany Hlas-SD.

ŽIVOTOPIS: Nominant strany Hlas-SD na ministra školstva Tomáš Drucker

KOŠICE 17. októbra (SITA) – Nominantom strany Hlas-sociálna demokracia na post ministra školstva je Tomáš Drucker. Narodil sa v Bratislave 20. júla 1978. Vyštudoval aplikovanú informatiku a automatizáciu v priemysle na Slovenskej technickej univerzite, a tiež študoval na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity.

Pôsobil na rôznych pozíciách v súkromných spoločnostiach, Gratex International a.s., Compuware Austria GmbH i IQUAP, a.s., neskôr začal pracovať aj v štátnych firmách. Vo Vojenskom opravárenskom podniku Nováky a.s. (VOP Nováky) bol členom predstavenstva, neskôr pôsobil ako predseda dozornej rady v Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a.s. – JAVYS. V 1. župnej, a.s., teda spoločnosti vlastnenej Bratislavským samosprávnym krajom bol za čias župana Pavla Freša podpredsedom predstavenstva. Na jar v roku 2012 sa stal generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva Slovenskej pošty.

Od marca 2016 do marca 2018 Drucker pôsobil v tretej vláde Roberta Fica na poste ministra zdravotníctva. Následne sa od 22. marca 2018 už vo vláde Petra Pellegriniho chopil postu ministra vnútra. Zotrval na ňom približne tri týždne, potom podal demisiu. V roku 2019 založil Drucker vlastnú politickú stranu Dobrá voľba. V parlamentných voľbách v roku 2020 sa jeho politický subjekt do parlamentu nedostal. V roku 2023 sa strana zlúčila so stranou Petra Pellegriniho Hlas-SD, za ktorú bol Drucker i zvolený.

ŽIVOTOPIS: Nominantka strany Hlas-SD na ministerku zdravotníctva Zuzana Dolinková

BRATISLAVA 17. októbra (SITA) – JUDr. Zuzana Dolinková sa narodila 20. januára 1983. Bola dlhoročnou prezidentkou Zväzu ambulantných poskytovateľov. V parlamentných voľbách v roku 2020 neúspešne kandidovala za poslankyňu Národnej rady SR za stranu Dobrá voľba. V júni 2021 prešla do strany Hlas – sociálna demokracia, kde ju na sneme zvolili za podpredsedníčku strany. V septembrových parlamentných voľbách kandidovala za stranu Hlas – sociálna demokracia, bola na piatom mieste kandidátnej listiny. Získala 20 153 preferenčných hlasov.

Dolinková viac ako 15 rokov pôsobí v zdravotníctve a ako právnička je aktívna najmä v oblasti zdravotníckeho práva a legislatívy. Posledné roky sa primárne venuje problematike ambulantnej zdravotnej starostlivosti.

ŽIVOTOPIS: Nominant strany Hlas-SD na ministra vnútra Matúš Šutaj Eštok

BRATISLAVA 17. októbra (SITA) – Strana Hlas – sociálna demokracia nominovala na post ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka.

Matúš Šutaj Eštok sa narodil 4. februára 1987 v Michalovciach. Vyštudoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V minulosti pôsobila ako právnik na Správe štátnych hmotných rezerv SR (2012 – 2014), riaditeľ odboru vnútornej správy Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (2014 – 2016), v Kancelárii podpredsedu vlády SR pre investície (2016) a ako generálny tajomník služobného úradu Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (2016 – 2018). V septembri 2018 bol vymenovaný do funkcie vedúceho Úradu vlády SR.

V roku 2020 bol zvolený za poslanca Národnej rady SR za stranu Smer-SD. Neskôr spoluzakladal stranu Hlas-SD za ktorú bol zvolený do parlamentu v parlamentných voľbách v septembri 2023.

ŽIVOTOPIS: Nominantka strany Hlas-SD na ministerku hospodárstva Denisa Saková

BRATISLAVA 17. októbra (SITA) – Denisa Saková je nominantkou strany Hlas-SD na post ministerky hospodárstva. Denisa Saková sa narodila 17. apríla 1976 v Nitre. Je podpredsedníčkou strany Hlas-SD. Má vyštudovanú Národohospodársku fakultu Ekonomickej univerzity v Bratislave. Ešte počas štúdii pracovala v spoločnosti Delta E.S. Neskôr pôsobila vo firme Cap Gemini Ernst & Young a E.ON IT Slovakia.

Od roku 2007 do roku 2010 bola zamestnaná na Ministerstve vnútra SR ako generálna riaditeľka Sekcie informatiky, telekomunikácií a bezpečnosti. V roku 2012 nastúpila na uvedenom rezorte ako vedúca služobného úradu. Počas jej prvého pôsobenia na ministerstve vnútra bolo jej hlavnou úlohou pripraviť Slovensko na schengenský informačný systém. Vznikli podozrenia, že provízie za zákazky spojené so vstupom Slovenska do schengenu boli vyplácané spriazneným osobám. Počas druhého pôsobenia v rezorte sa venovala reforme verejnej správy ESO.

Po voľbách 2016 získala post štátnej tajomníčky ministerstva vnútra. Po nástupe Petra Pellegriniho na post premiéra sa Denisa Saková stala v apríli 2018 ministerkou vnútra. Po parlamentných voľbách 2020 nastúpila do Národnej rady SR ako poslankyňa za stranu Smer-SD. Neskôr odišla z poslaneckého klubu strany Smer-SD spolu s Petrom Pellegrinim a stala sa nezaradenou poslankyňou.

ŽIVOTOPIS: Nominant strany Hlas-SD na podpredsedu vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Peter Kmec

BRATISLAVA 17. októbra (SITA) – Diplomat Peter Kmec sa narodil 11. novembra 1966 v Nitre. V predčasných voľbách 30. septembra bol zvolený za poslanca Národnej rady SR za stranu Hlas-SD. Poslancom bol aj v predošlom skrátenom volebnom období od roku 2020, kedy kandidoval za stranu Smer-SD a neskôr prešiel do Hlasu-SD.

Kmec sa doteraz venoval najmä zahraničnopolitickým témam a medzinárodným vzťahom, bol veľvyslancom v USA. Je členom predsedníctva Hlasu-SD. Vyštudoval Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov (1985 – 1990) a študoval aj na Univerzite Komenského v Bratislave.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás