fbpx
- Reklama -
EkonomikaHlas-SD: MPRV podporilo len 4 % fariem, najmä veľkochovy...

Hlas-SD: MPRV podporilo len 4 % fariem, najmä veľkochovy a subjekty blízke OĽANO

-

Hlas-SD: MPRV podporilo len 4 % fariem, najmä veľkochovy a subjekty blízke OĽANO

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Bratislava 29. decembra (TASR) – Agrorezort podporil z dvoch miliónov eur pre chovateľov ošípaných len 4 % fariem, a to najmä veľkochovy a subjekty blízke hnutiu OĽANO. Uviedla to Patrícia Medveď Macíková, hovorkyňa opozičnej mimoparlamentnej strany Hlas- SD, v súvislosti s podporou na ošípané, o ktorej strana informovala už v utorok (28. 12.).

- reklama -

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR podľa nej zavádza verejnosť pri obrane svojich politických funkcionárov. Nastavením vzorca na rozdelenie dvoch miliónov eur chovateľom ošípaných cielene zvýhodnilo nielen subjekty blízke OĽANO, ale aj zahraničné veľkochovy.

„Ministerstvo klame verejnosť, keď tvrdí, že chcelo podporiť malých a stredných chovateľov ošípaných. Peniaze vyplatilo len štyrom percentám chovateľov ošípaných na Slovensku. Väčšinu financií z dvoch miliónov eur vyplatilo veľkochovom, najmä zahraničným a, samozrejme, dánskym. Vzorec vyplácania na farmu, ktorý agrorezort zverejnil v utorok (28. 12.) večer až na nátlak médií, jasne preukazuje zámer vyplatiť najviac na sviňu subjektom blízkym OĽANO,“ uviedol Róbert Puci, nezaradený poslanec Národnej rady SR zo strany Hlas– SD.

MPRV tak podľa Puciho zároveň verejne potvrdilo, že na tvorbe vzorca sa podieľal priamo agrorezort. „Rozdelenie dvoch miliónov eur sa tak udialo s vedomím ministra Samuela Vlčana (nominant OĽANO) a štátneho tajomníka Milana Kyseľa. Je šokujúce, že za týchto okolností už na ministerstve a Národnom poľnohospodárskom a potravinárskom centre nezasahuje NAKA a nezabezpečuje dokumenty a počítače,“ zdôraznil Puci.

Agrorezort vo svojich vyjadreniach pre médiá podľa Puciho taktiež potvrdil, že kritériá zberu údajov pre chovateľov ošípaných nastavil v prospech subjektov blízkych vedeniu agrorezortu zámerne.

Podľa Puciho je teda zrejmé, že Vlčan aj Kyseľ, ktorého najbližšia rodina dostala až 4500 eur na každú chovanú sviňu, schválili najvýhodnejšie podmienky pre im blízke subjekty. Ako zverejnil portál polnoinfo.sk, extrémne výhodné podmienky, tentoraz 400 eur na ošípanú, získala aj firma Ján Balko pani Anny Balkovej, dlhoročnej kolegyne štátneho tajomníka Kyseľa z výkonného výboru Spolku farmárov Slovenska.

Napriek vyjadreniam MPRV SR, že výzva mala podporiť menších a stredných chovateľov ošípaných s cieľom decentralizovať chov ošípaných, z celkového počtu 2953 fariem chovateľov ošípaných na Slovensku (Centrálna evidencia hospodárskych zvierat), dostalo podľa Puciho podporu len niečo cez 120 fariem, patriacich len 86 subjektom. Z celkovo registrovaných ošípaných, ktorých je na Slovensku 500.000 kusov, podpora pritom zahrnula približne 470.000.

„Podozrenia aj medializované dôkazy sú extrémne závažné. Hlas–SD sa preto pýta, kde sú teraz orgány činné v trestnom konaní (OČTK). Čakajú, kým sa skartujú kritické dokumenty, ktoré by mohli preukázať korupciu a zneužitie právomocí priamo predstaviteľov Hegerovej vlády? Podľa zásady ex offo, ktorú OČTK ukladá zásada oficiality a legality, už mali začať konať. Ide o podozrenie z korupcie a zneužitie právomocí verejného činiteľa v sume presahujúcej dva milióny eur na najvyšších miestach vlády,“ dodal Puci.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás