fbpx
DomáceHlas-SD kritizuje zastavenú obnovu nemocnice v B.Bystrici, MZ čaká...

Hlas-SD kritizuje zastavenú obnovu nemocnice v B.Bystrici, MZ čaká na plán obnovy

-

Hlas-SD kritizuje zastavenú obnovu nemocnice v B.Bystrici, MZ čaká na plán obnovy

Banská Bystrica 27. januára (TASR) – Mimoparlamentná strana Hlas-SD kritizuje zastavenie procesov vedúcich ku komplexnej rekonštrukcii Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v reakcii ubezpečilo, že banskobystrická nemocnica bude rekonštruovaná z plánu obnovy. Nevylúčilo ani výstavbu novej nemocnice.


      Komplexnú rekonštrukciu banskobystrickej nemocnice za viac ako 104 miliónov eur odobrila ešte v januári 2019 vláda Petra Pellegriniho. V projekte bolo následne vyhlásené i verejné obstarávanie na dodávateľa, predpokladaný termín dokončenia prác bol stanovený na koniec roka 2023. K realizácii prác nakoniec nedošlo.


      „Vyzývame ministra Lengvarského (nominant OĽANO), aby dal občanom Banskobystrického kraja jasnú odpoveď, čo mieni robiť s Rooseveltovou nemocnicou a prečo sa nepokračuje v rozhodnutí vlády z roku 2019. Namiesto toho sa objavujú informácie, že túto nemocnicu by možno bolo treba aj zvaliť a z plánu obnovy by bolo lepšie postaviť novú nemocnicu v Sielnici,“ povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini.


      Ako pre TASR uviedla hovorkyňa FNsP F. D. Roosevelta Ružena Maťašeje, rezort zdravotníctva po ukončení verejného obstarávania na dodávateľa stavby nemocnici neodporučil zmluvu podpísať.


      „Vzhľadom na časový odstup, vývoj cien vstupov a vysoký nárast cien stavebného materiálu, by projekt tak, ako bol nadimenzovaný a obstarávaný v roku 2019, nebol finančne udržateľný. Preto nemocnica v septembri 2021 ukončila proces komplexnej rekonštrukcie zrušením verejného obstarávania bez podpisu zmluvy,“ vysvetlila pre TASR Maťašeje.


      Rezort zdravotníctva tvrdí, že k prehodnoteniu zámeru komplexnej rekonštrukcie banskobystrickej nemocnice došlo aj z toho dôvodu, že projekt nezodpovedal požiadavkám zdravotníckeho systému v období pandémie nového koronavírusu. Banskobystrická nemocnica však aktuálne pripravuje viaceré alternatívy na projekt rekonštrukcie či výstavbu novej nemocnice.


      „Nemocnica sa bude uchádzať o finančné prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti SR, z ktorého môže Slovensko na výstavbu nových zdravotníckych zariadení čerpať viac ako miliardu eur,“
uviedla pre TASR hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.


      Zastavenie rekonštrukcie Rooseveltovej nemocnice a chýbajúce informácie o ďalšom postupe kritizoval aj primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko či mimoparlamentná SNS, ktorá súčasný stav považuje za signál politizácie zdravotníctva. „Ide pritom o spádovú nemocnicu s dosahom na celé stredné Slovensko, ktorá disponuje  najmodernejšími technológiami a uznávanými odborníkmi,“ uviedla SNS v stanovisku.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás