fbpx
- Reklama -
NázoryHenry Kissinger o stretnutí Xi-Biden

Henry Kissinger o stretnutí Xi-Biden

-

Henry Kissinger o stretnutí Xi-Biden

Stretnutie prezidentov Číny a Spojených štátov Si Ťin-pchinga a Joea Bidena v rámci samitu G20 odštartovalo „úsilie o vybudovanie mostov“, uviedol Henry Kissinger, bývalý minister zahraničných vecí USA, ktorého citovala agentúra Bloomberg.

- reklama -

„Dvaja lídri, ktorí sa krátko stretli, si uvedomujú vzájomné dôsledky hospodárskej katastrofy a vojenského dopadu,“ vysvetlil Kissinger. „Dnes môžeme povedať len to, že metóda diskusie bola odsúhlasená a boli urobené všeobecné vyhlásenia zlučiteľné so svetom spolupráce, ale ešte stále je pred nami dlhá cesta,“ dodal.

Okrem toho sa Kissinger zaoberal otázkou konfliktu na Ukrajine a vzťahmi medzi Ruskom a Európou. Tvrdil, že nájde spôsob, ako „začleniť Rusko do európskeho systému a vzťahov s Európou“. Varoval však, že dosiahnutie mieru s Ruskom bude ťažšie ako s Čínou, pretože „základy koncepčného dialógu ešte neboli stanovené“.

Kissinger, architekt zblíženia medzi Spojenými štátmi a Čínou v 70. rokoch, povedal, že je teraz optimistickejší ako pred dvoma rokmi, keď varoval účastníkov Nového ekonomického fóra, že vzťahy medzi veľmocami sú „na pokraji studenej vojny“. Pod tlakom, že „extrémisti“ v každej krajine dominujú politickej diskusii, využil príležitosť, aby zdôraznil, aké dôležité bolo stretnutie na Bali.

Stretnutie medzi Si a Bidenom sa uskutočnilo včera na Bali v Indonézii. Americký prezident zdôraznil, že jeho krajina „bude naďalej energicky súťažiť s Čínou, ale táto konkurencia sa nesmie presmerovať do konfliktu“.

Čínsky prezident zopakoval, že je potrebné stanoviť správny smer vzťahu medzi Čínou a Spojenými štátmi a nasmerovať ho na vzostupnú trajektóriu. Xi tiež uviedol, že otázka Taiwanu je „prvou červenou čiarou“, ktorú nie je možné prekročiť vo vzťahoch medzi Pekingom a Washingtonom.

L´Antidiplomatico

Preklad: Dana Bystrická

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás