fbpx
DomáceHeger (video) opäť blúzni: Čaputuvej prejav opísal realitu

Heger (video) opäť blúzni: Čaputuvej prejav opísal realitu

-

Heger (video) opäť blúzni: Čaputuvej prejav opísal realitu

Bratislava 28. septembra (TASR) – Vyvážený prejav, ktorý pravdivo opísal realitu vrátane nedostatkov i úspechov vlády. Premiér Eduard Heger (OĽANO) tak zhodnotil správu o stave republiky, ktorú prezidentka Zuzana Čaputová v utorok predniesla v parlamente.

Predseda vlády ocenil, ako prezidentka vyzdvihla obetavosť ľudí v prvej línii v boji s pandémiou. Správne podľa neho poukázala aj na očistu spoločnosti od korupcie. Podporila podľa neho aj reformy. Súhlasí s potrebou pomoci pre nízkopríjmové skupiny v prípade zhoršenia sa situácie. Zhoduje sa tiež s výzvou na konsolidáciu situácie v polícii.

„Cenný bol aj jej postreh, že pandémia vyvolala v ľuďoch strach a následne aj hnev, a, žiaľ, niektorí z toho začali politicky ťažiť,“ komentoval Heger. Poukázal pritom na expremiéra a súčasného opozičného poslanca Roberta Fica (Smer-SD). Na pondelkovom (27. 9.) stretnutí sa podľa premiéra Fico prezidentke „vyhrážal občianskymi nepokojmi“, čo považuje za „nehoráznu opovážlivosť a drzosť“.

- reklama -

Ak máte silné nervy, tak si môžete jeho výlevy vypočuť:

Vznik pracovnej skupiny, o ktorej prezidentka v prejave povedala, že nemôže nahradiť roky absentujúcu ochotu k zmenám, podľa premiéra neznamená, že nič iné vláda nerobí. Skupina má skúmať iba „trecie plochy“, ktoré vyplývajú z aplikačnej praxe. Reformy podľa Hegera už prebiehajú. Za rok a pol podľa neho vláda „ušla kus cesty“. Poukázal na zmeny v ústavných zákonoch či založenie Najvyššieho správneho súdu.

„Žijeme ťažké časy, potrebujeme pokoj, rozvahu, obetavosť a statočnosť, jednotu, pretože toto sú vlastnosti, ktoré nás vždy v ťažkých časoch udržali nad vodou,“ vyzval predseda vlády. Ubezpečil tiež občanov, že vláde ide o zabezpečenie spravodlivosti a rozvoj Slovenska. Nikto podľa neho nebude bezdôvodne stíhaný.

Pracovná skupina pre obnovu dôvery v právny štát, ktorá funguje pri Bezpečnostnej rade SR, pripravila zatiaľ 17 konkrétnych návrhov. Niektoré ešte treba rozpracovať. Premiér Eduard Heger (OĽANO) o tom informoval na utorkovej tlačovej konferencii s tým, že už začali prebiehať diskusie s koaličnými partnermi. Ako vysvetlil, pracovná skupina mala vypracovať rôzne varianty, rozhodnutie bude na politickej úrovni.

„Je dôležité, aby sme kroky robili podľa toho, ako sú rozsiahle. Sú kroky, ktoré budeme vedieť operatívne, ak sa na nich dohodneme, sú niektoré, ktoré sú súčasťou reforiem, ktoré sa už pripravujú, a sú niektoré, na ktoré bude potrebná zmena legislatívy,“ načrtol premiér.

Predseda vlády potvrdil, že skupina pripravuje napríklad viacero variantov fungovania prokuratúry či policajnej inšpekcie. Hovorí tiež o zmenách v Trestnom poriadku, napríklad zjednodušení a skrátení prípravného konania. O téme spôsobu voľby policajného prezidenta a riaditeľa Úradu inšpekčnej služby hovoria nielen v rámci skupiny, ale aj koalície.

V súvislosti s diskutovaným paragrafom 363 si premiér myslí, že keď raz vstúpia do procesu súdy, nie je možné, aby prokurátor vstupoval do ich práce.

Pracovnú skupinu zriadila Bezpečnostná rada SR v súvislosti so situáciou v orgánoch činných v trestnom konaní. Funguje od minulého týždňa. Pripraviť má konkrétne návrhy zmien na zlepšenie fungovania súdov, polície a prokuratúry.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

1 COMMENT

  1. Leško ako „zväzák“ opäť neprekročil svoj tieň. Smetisková excelencia prečítala čo jej napísali. Len neviem, či to odobrila aj ambasáda za plotom ?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás