fbpx
EkonomikaHeger: LNG je lacnejší, nebojte sa dobre bude v...

Heger: LNG je lacnejší, nebojte sa dobre bude v štýle Matoviča, plynu bude dostatok

-

Heger: LNG je lacnejší, nebojte sa dobre bude v štýle Matoviča, plynu bude dostatok

Rím 8. septembra (TASR) – Slovensko podpísalo zmluvu na dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG), ktorý bude prúdiť cez Taliansko. Ide o kontrakt medzi firmou ExxonMobile a Slovenským plynárenským priemyslom (SPP). Podpis zmluvy sa konal pri príležitosti návštevy predsedu vlády SR Eduarda Hegera (OĽANO) v Ríme.

Zmluvou sa zabezpečí desať percent objemu slovenských zásobníkov. LNG bude podľa Hegera prichádzať v poslednom štvrťroku 2022 a v prvom štvrťroku 2023.

Generálny riaditeľ SPP Richard Prokypčák poukázal na to, že pred časom zakontrahovali prepravnú kapacitu z Talianska na Slovensko a týmto podpisom zabezpečili do prepravnej kapacity plyn. SR má podľa neho vyriešený objem plynu na nadchádzajúcu zimu. Prepravná kapacita je vo vlastníctve SPP od 1. októbra a odvtedy sa začne aj s fyzickými dodávkami LNG na Slovensko.

SPP sa chce objemom zakontrahovaného LNG pripraviť na prípadnú odstávku dodávok od ruského Gazpromu. „Slovensko nezaháľalo posledné mesiace a zabezpečovalo dostatok plynu,“ zdôraznil Heger. Dodal, že LNG sa predáva za nižšie ceny a teda môže byť lacnejšie dodaný aj občanom.

Premiér pripomenul, že Slovensko má dobre vybudovanú infraštruktúru, lebo je plynovými potrubiami spojené s každým susedným štátom. Má tiež zabezpečený nórsky plyn cez Poľsko a dodávky do chorvátskeho LNG terminálu.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás