fbpx
DomáceHeger čaká na správy, ako sa správa Omicron pri...

Heger čaká na správy, ako sa správa Omicron pri neočkovaných

-

Heger čaká na správy, ako sa správa Omicron pri neočkovaných

Brusel/Bratislava 16. decembra (TASR) – Slovensko vníma decembrový samit EÚ z hľadiska dvoch zásadných priorít. Tými sú koordinovaný boj proti ochoreniu COVID-19 a jeho novým variantom a snahy o deeskaláciu napätia na ukrajinsko-ruských hraniciach. Uviedol to predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) po príchode na štvrtkové zasadnutie Európskej rady.

Premiér upozornil, že úvodná časť rokovaní šéfov vlád a štátov bude o pandémii ochorenia COVID-19 a o novom koronavírusovom variante omikron. Zdôraznil že je dôležité koordinovať postup členských krajín z hľadiska cestovania a mobility Európanov a potrebná je i výmena informácií z národných analytických centier o tom, ako sa omikron správa.

„Vidíme už prvé informácie, ako sa správa pri zaočkovaných a bude dôležité zistiť, ako je to u nezaočkovaných osôb. Čo vieme s istotou, je, že sa šíri veľmi rýchlo,“ skonštatoval Heger.

Podľa jeho slov druhou prioritou samitu je deeskalácia napätia medzi Ukrajinou a Ruskom. „Pre EÚ je dôležité, aby sme postupovali spoločne a koordinovane aj v rámci NATO aj so Spojenými štátmi,“ opísal situáciu.

Premiér v tejto súvislosti spomenul svoj minulotýždňový telefonický rozhovor s americkým prezidentom Joeom Bidenom, kde hovorili o tom, ako je dôležité preventívne nastaviť určité parametre a jasne pomenovať sankcie, ku ktorým by došlo v prípade ďalšej eskalácie, a tým vyvolať zníženie napätia a zaistiť návrat k dialógu.

„Toto bude určite veľmi dôležitá téma nielen pre Slovensko, keďže Ukrajina je náš sused, ale aj pre celý región. Potrebujeme pokoj, potrebujeme stabilitu, potrebujeme budovať dobré vzťahy, a na to je dôležitý dialóg,“ povedal Heger.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás