fbpx
REGIÓNYHandlová bude ašpirovať na titul Mesto kultúry 2023

Handlová bude ašpirovať na titul Mesto kultúry 2023

-

Handlová bude ašpirovať na titul Mesto kultúry 2023

Handlová 10. februára (TASR) – Handlová sa bude uchádzať o titul Mesto kultúry 2023. Projekt pripravuje Dom kultúry Handlová a zatiaľ sa zameriava na 12 ikonických stavieb baníckeho mesta. Informovala o tom hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.

„Obdobie poznačené baníctvom sa skončilo a musíme sa pretvoriť. Zmeny by nemali nastať iba v tom, čo je okolo nás, zmena musí nastať aj v našom myslení. Je dokázané, že kultúra je jedným z prostriedkov na lepšie prijímanie zmien. Potrebujeme zainteresovať kvalitných ľudí, ktorí budú vedieť odborné veci,“ povedala riaditeľka Domu kultúry Handlová Jarmila Žišková.

Dom kultúry je aktuálne v predprípravnej fáze projektu, v ktorej musí naplánovať nové dlhodobo udržateľné podujatia. „Tvorcovia projektu sa zatiaľ zamerali na 12 ikonických stavieb mesta a každý mesiac v roku 2023 by mal byť venovaný jednej z týchto stavieb. Projekt však počíta aj s uchovaním baníckych tradícií,“ priblížila Paulínyová.

Grantový program spravuje Fond na podporu umenia a rozhodovanie o pridelení podpory a udelení titulu Mesto kultúry 2023 sa odohrá v dvoch kolách. „V prvom kole si všetci oprávnení žiadatelia môžu podať maximálne jednu žiadosť pre prípravnú fázu. Dotácia na prípravu podujatí na rok 2023 môže dosiahnuť maximálnu výšku 10.000 eur pri spolufinancovaní 20 percent,“ spomenula Paulínyová.

Dotáciu podľa nej môžu získať maximálne tri slovenské mestá, ktoré budú mať štyri mesiace na dopracovanie, doplnenie a podrobnú špecifikáciu svojho projektu. „Následne sa vybrané mestá budú môcť uchádzať o finančnú podporu na celoročné aktivity, v rámci ktorých môže byť podporené výlučne iba jedno mesto. Tomu zároveň udelia titul Mesto kultúry 2023. Dotácia pre víťazné mesto môže pri 20-percentnom spolufinancovaní dosiahnuť až 300.000 eur,“ dodala.

Titul Mesto kultúry 2022 patrí Revúcej.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás