fbpx
- Reklama -
NázoryGorduličovi sme sa poskladali sumou 120.000 eur a nakoniec...

Gorduličovi sme sa poskladali sumou 120.000 eur a nakoniec išiel do krachu! To je take slušnoslovenské

-

Gorduličovi sme sa poskladali sumou 120.000 eur a nakoniec išiel do krachu! To je take slušnoslovenské

Moderátor, scenárista a komik Ján Gordulič (41) zažíval počas dlhotrvajúcej pandémie krušné časy tak, ako aj väčšina podnikateľov či umelcov. 

V jeho prípade sa však zamračené nebo nad jeho hlavou vyjasnilo v momente, keď mu štátne inštitúcie odklepli kráľovské dotácie na jeho podnikanie v oblasti kultúry. Z verejne dostupných zdrojov je totiž jasné, že po Gorduličovom plači prišiel úsmev, keď mu na účtoch cinklo viac ako 120-tisíc eur!

Napriek štedrej finančnej injekcii však svoje podnikanie zatvoril. Najnovšie prejavuje záujem o pomoc od svojich kontaktov na najvyšších miestach a snaží sa v rámci Bratislavy získať nové lukratívne priestory na opätovné spustenie svojho biznisu.  

- reklama -

Napriek tomu, že sa Jánovi Gorduličovi roky v umeleckej brandži darilo, pandémia ho zrazila na kolená. Musel zavrieť svoj Silné reči Comedy Club a aj kaviareň, ktorú podľa jeho slov dotoval z vlastného. Koronakríza niekdajšiemu poštárovi z relácie RTVS Pošta pre teba tvrdo sekla vo viacerých biznisoch po zárobkoch, a tak sa obrátil o pomoc na ministerstvá či fondy.

A vo väčšine prípadov aj pochodil. Keď už nevidel svetlo na konci tunela, z ministerstva kultúry mu pre jednu z jeho firiem prišlo na účet 75-tisíc eur. Grant na znižovanie ekonomických dosahov v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 zo štátneho rozpočtu mu bol vtedy vyplatený jednorazovo.

Takmer dva týždne na to mu rezort ministerky Natálie Milanovej odklepol aj druhý grant s tým istým názvom vo výške 41 248 eur na ďalšiu firmu. Aj keď mohli mnohí o takejto finančnej injekcii len snívať, Gorduličovi sa zadarilo. „V rámci toho, čo si štát môže dovoliť, je to adekvátna podpora. Mne to pomohlo, nečakal som to. Netušil som, že sa to stane. Vrátili sa mi tak niektoré súkromné peniaze, ktoré som mal z iných vecí a dával ich napríklad do klubu. Myslím si, že podpora je dostatočná, ale je to otázne, lebo ja som jednoosobová eseročka,“ vyjadril sa moderátor k vysokým dotáciám pre Nový Čas.

„Je otázne, čo vo firme, kde sú dvaja, traja… Ja som mal šťastie. Iné podpory ma nezasiahli. Som vďačný za čokoľvek. Podarilo sa mi opäť sa postaviť na nohy. Tie roky boli zlé, ale toto mi výrazne pomohlo, aby som neskrachoval úplne,“ dodal Gordulič, ktorý musel napriek tomu svoj comedy klub zatvoriť.

Prekvapený z pomoci

Bývalý „poštár Janko“ mohol získať aj nejaké to euro z rezortu hospodárstva, ale stretol sa s problémami kvôli nájomnej zmluve. „Z ministerstva hospodárstva sme si príspevky na nájomné nemohli uplatniť. Klub nemal nájomnú zmluvu, ale zmluvu o spolupráci,” priznal bez okolkov Gordulič, ktorého celkové dotácie vo výške viac ako 120-tisíc nakoniec príjemne prekvapili.

Zdôrazňuje však, že mu nejde všetko do vrecka: „Ja to musím napárovať na platby, ktoré som od januára tohto roka zaplatil niekomu inému. Či už strihačovi a iným osobám. Napríklad zo 100-tisíc eur musím ako prvé zaplatiť daň 20 % a ostane mi osemdesiat. Potom platím účtovníka a audítora za 1 500 eur. Sú tam dosť veľké obskúrne náklady a sú to firemné peniaze, ktoré ostanú vo firme. Môžeme s nimi pracovať ďalej. Nefunguje to, že idem teraz na dovolenku,“ uviedol Jano.

Podnikanie, ktoré ukončil, chce však opäť rozbehnúť. Tentoraz však mieria jeho prosby na najvyššie miesta v Bratislave. „Musím sa pravidelne rozprávať s primátorom Vallom a so županom Drobom, či náhodou nespadne z neba nejaký priestor na prenájom. Som poučený, že ten priestor musí mať rozumné nájomné a musím byť schopný spravovať ho samostatne, nedeliť sa oň,“ povedal Denníku N Gordulič, ktorý chce biznis rozbehnúť stoj čo stoj aj s pomocou svojich kontaktov, ktoré počas pôsobenia v šoubiznise nadobudol.

Jano sa musel okrem finančných ťažkostí a problémov s priestormi vysporiadať aj s odchodom niektorých stand-up komikov, s ktorými dlhodobo spolupracoval. „Bol som z toho chvíľu smutný, ale takto to fungovalo v stand-upe vždy. Musel som si na to zvyknúť, pretože každý sa chce prirodzene osamostatniť,“ dodal na záver.

Zdroj: Nový čas

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás