NázoryGlobal Times – Zníženie produkcie OPEC+ je „úderom do...

Global Times – Zníženie produkcie OPEC+ je „úderom do tváre“ hegemónii USA

-

Global Times – Zníženie produkcie OPEC+ je „úderom do tváre“ hegemónii USA

Globálne ceny ropy v pondelok prudko vzrástli, keď investori uvažovali o prekvapivom znížení produkcie, ktoré oznámila Saudská Arábia a ďalší členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci mimo OPEC vrátane Ruska, čo znamená viac ako 1 milión barelov denne (bdp).

Koordinované rozhodnutie nasleduje po niekoľkomesačnom poklese cien ropy v dôsledku obáv z bezútešného globálneho hospodárskeho výhľadu, ktorý zníži dopyt po surovej rope; Takéto obavy vyvrcholili v marci po kolapse americkej banky Silicon Valley Bank – séria incidentov je dôsledkom deštruktívnej menovej politiky USA.

Podľa pozorovateľov predstavuje krok OPEC+ „úder do žalúdka“ pre hegemóniu USA v kontexte hlbokých zmien v globálnej geopolitickej scéne najmä v Ázii. Je to tiež rozumná obrana krajín, ktoré sú obeťami hegemonických praktík USA, od zneužívania hegemónie dolára na monopolizáciu trhu so základným tovarom vrátane ropy, až po podnecovanie konfliktov medzi Ruskom a Ukrajinou, aby uvoľnili miesto svojim energetickým produktom na európskom trhu.

Zníženie produkcie by malo slúžiť ako prísne varovanie pre Washington, že nezodpovedná politika môže skončiť len „strelením si do nohy“, uviedli analytici a poukázali na to, že prudký nárast cien ropy by mohol nielen vyčerpať strategické rezervy USA, zhoršiť prudkú infláciu, zatlačiť flotilu zahraničného kapitálu, ale aj uviaznuť vo Federálnom rezervnom systéme v slepej uličke.

Saudská Arábia v nedeľu oznámila, že zavedie „dobrovoľné zníženie“ o 500 000 barelov. Rusko je členom OPEC+ a oznámilo, že do konca roka predĺži súčasné zníženie produkcie o 500.000 BDP.

Škrty robia aj ďalší členovia OPEC+, ako sú Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Alžírsko, Kazachstan a Omán.

Predstaviteľ saudskoarabského ministerstva energetiky uviedol, že ide o „preventívne opatrenie, zamerané na podporu stability trhu s ropou“, informovala saudskoarabská tlačová agentúra. Dobrovoľné škrty členov OPEC+ sa začnú v máji a potrvajú do konca roka 2023.

„Je to bomba pre trh,“ povedal v pondelok pre Global Times odborník, špecializujúci sa na obchodovanie s komoditami pod podmienkou anonymity. Po prvé, rozsah zníženia výroby prekračuje očakávania trhu. Po druhé, organizácia, vedená Saudskou Arábiou, sa pripája k Rusku pri presadzovaní tejto politiky, čo naznačuje silnú spoluprácu v rámci mechanizmu OPEC+ napriek tlaku USA, uviedli zasvätené osoby.

Predtým trh predpovedal, že členovia OPEC+ budú uplatňovať rovnakú výrobnú politiku bez nových škrtov.

Futures na americké ropy Brent a West Texas Intermediate (WTI) v pondelok vzrástli o 8 % na viac ako 80 dolárov za barel.

„Úder“ do hegemónie USA

V reakcii na najnovšie škrty hovorca Rady národnej bezpečnosti USA uviedol, že „si nemyslíme, že škrty sú vhodné práve teraz, vzhľadom na neistotu na trhu a dali sme to jasne najavo,“ uviedla agentúra Reuters.

Nezávislá makroekonomická analytička TianYun v pondelok pre GlobalTimes povedala, že tento krok ukazuje, že napriek tlaku Spojených štátov členovia OPEC+, zastúpení Saudskou Arábiou, navrhli nezávislé politiky, ktoré rozumne bránia ich základné záujmy.

„Predaj ropy je záchranným lanom ekonomík Saudskej Arábie a ďalších členov OPEC+. V dôsledku potenciálne rastúcej finančnej krízy by ďalší pokles ceny ropy znížil príjmy o milióny dolárov, čo by poškodilo hospodársky rozvoj,“ povedal Tian.

Dodal, že ohlásený prekvapivý škrt zo strany OPEC+ tiež zdôrazňuje, že schopnosť Washingtonu manipulovať dôležitú politiku iných krajín je „z kopca“, napriek jeho vychvaľovaným geopolitickým nástrojom. „Z dlhodobého hľadiska bude dopad ďalekosiahly a mohol by byť začiatkom demontáže hegemónie USA,“ povedal Tian.

V októbri OPEC+ oznámil zníženie produkcie o 2 milióny bdp od novembra, pričom niekoľko dní predtým odmietol žiadosť Bidenovej administratívy o odloženie rozhodnutia o ťažbe ropy, informovala CNBC.

V ropnom poli vyvolala hegemónia USA, plná rabovania, rozsiahle odsúdenia. Li Haidong, profesor na Inštitúte medzinárodných vzťahov na Čínskej univerzite zahraničných vecí, povedal v pondelok pre Global Times, že ruská ropa bola vylúčená z európskeho dodávateľského trhu, aby uvoľnila miesto pre svoju vlastnú ropu a LNG.

„Vydieraním, podnecovaním kríz a konfliktov, vojen a únosmi medzinárodných inštitúcií, ako je OPEC, sa snaží udržať globálny trh s ropou pre svoje vlastné použitie a spotrebu a ako nástroj geopolitického boja a nie ako globálny verejný statok,“ povedal Li.

Minulý rok G7, Austrália a EÚ spoločne zaviedli cenový strop 60 dolárov za barel pre ruskú ropu prepravovanú po mori.

Nemenovaný priemyselný zdroj uviedol, že zvýšenie cien ropy by mohlo byť prínosom pre Rusko, ktoré je významným vývozcom energie. Pre Čínu je vplyv obmedzený, pretože krajina má dlhodobé obchodné dohody s Ruskom a Saudskou Arábiou.

Zatiaľ čo medzi krajinami bol vytvorený konsenzus na prelomenie hegemónie USA, dochádza k paralelnému geopolitickému posunu, ktorý je evidentný najmä v Ázii.

Li poznamenal, že „Saudská Arábia si je dobre vedomá zámeru USA použiť ju ako pešiaka v geopolitickom boji s Ruskom a Čínou. Saudská Arábia, ktorá vidí úlohu Spojených štátov ako rušivého faktora v regióne, sa posunula smerom k vyváženejšiemu vzťahu medzi svojimi väzbami s hlavnými svetovými mocnosťami.

V marci Saudská Arábia a Irán konečne dosiahli dohodu so sprostredkovaním Číny, ktorá umožňuje obnovenie diplomatických vzťahov.

„Strela do nohy“

Dominový efekt zníženia výroby je tiež živou ukážkou toho, ako séria krátkozrakých politík Spojených štátov, ktorých cieľom je preniesť domáce problémy do zvyšku sveta, ironicky zlyhala.

„Ak sa vrátime k hlavnej príčine, pred dvoma rokmi to bola americká menová politika, podobná povodniam, ktorá viedla k nekontrolovateľnej globálnej inflácii. Od marca 2022 začal Fed agresívny cyklus zvyšovania sadzieb, aby skrotil infláciu, ktorá zaťažila likviditu, vyvolala cunami bankových kríz a zahmlila medzinárodný ekonomický výhľad. Cena ropy klesla v dôsledku oslabenia globálneho dopytu, čo prinútilo OPEC+ znížiť produkciu, aby podporil cenu,“ povedal Tian.

Vplyv rastúcich cien je ako „hádzanie benzínu do ohňa“, čo ďalej zvýši infláciu v USA a zhorší krízu životných nákladov, uviedli analytici.

To by ponechalo vývoj sadzieb Fedu v dileme: Mal by sa pozastaviť v kampani sprísňovania a uvoľniť viac likvidity na zmiernenie bankovej krízy, ktorá by sa potenciálne mohla zmeniť na finančnú krízu podobnú tej z roku 2008? Alebo by mala pokračovať vo zvyšovaní sadzieb, aby sa vyrovnala s náhlym nárastom inflácie?

V každom prípade je to podľa analytikov slepá ulička. Podľa Tian neschopnosť Bidenovej administratívy riešiť domáce problémy môže vyvolať politickú nestabilitu, keď Spojené štáty vstupujú do obdobia prezidentských volieb.

Podľa politiky USA musí Bidenova administratíva vyhodiť strategickú ropnú rezervu na trh, keď cena dosiahne určitú úroveň. Biely dom však v októbri uviedol, že úroveň zásob je na najnižšej úrovni od roku 1983, čo podľa analytikov predstavuje riziko vyčerpania, ak bude cena ropy naďalej rásť.

GlobalTimes, L’AntiDiplomatico

Preklad: Dana Bystrická

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

2 Komentáre

  1. Aký význam má zníženie produkcie ropy. Význam má obchodovať z rokov nie v dolároch. Včera v stredu išli ceny zasa dole.
    Rovnako je smiešne keď nejaký arabský šejk povie že má menšie tržby a tým pádom to ovplyvní hospodárstvo krajiny. Veď oni väčšinu zisku strkajú sebe do vrecka, ľuďom dávajú omrvinky.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás