fbpx
- Reklama -
RecenzieGlenn Greenwald: Nikto sa neskryje

Glenn Greenwald: Nikto sa neskryje

-

Glenn Greenwald: Nikto sa neskryje

Píše sa december 2012 a nezávislý novinár Glenn Greenwald dostáva záhadnú správu od človeka, ktorý sa podpísal ako Cincinnatus. Ten sa mu zdôveruje, že má preňho niečo „fakt veľké“, ale tvrdo nástojí na tom, aby si novinár najprv nainštaloval spoľahlivý šifrovací program.

- reklama -

Greenwald, tradične zavalený prácou, si so „Cincinnatom“ vymieňa zopár správ, ale veľkú dôležitosť im neprikladá – podobných správ o „šokujúcich zisteniach“ mu chodí neúrekom. Až neskôr sa ukazuje, že pod záhadným nickom sa skrýva Edward Snowden, ktorý sa už čoskoro mal stať azda najslávnejším whistleblowerom v histórii. Po istom čase ku kontaktu predsa len dochádza – a zvyšok príbehu je dobre známy: Snowden, nesmierne zručný IT analytik bez maturity, dosiahol v priebehu niekoľkých rokov závratnú kariéru v štruktúrach tajných služieb CIA a NSA, pričom sa dostal dostatočne vysoko nato, aby si mohol vytvoriť jedinečný prehľad o ilegálnej špehovacej mašinérii USA. Keďže mu bola čoraz viac proti srsti, šmahom ruky odhodil všetky benefity (vrátane vyše stotisícdolárovej ročnej mzdy, pokojného rodinného života či luxusu) a ohrozil vlastný život v záujme informovania verejnosti o ďalekosiahlom zneužívaní dát.

Autor z prvej ruky zachytáva dramatické udalosti, ktoré nasledovali po Snowdenovom úteku a prílete do Hongkongu. Práve odtiaľ kontaktoval dvojicu renomovaných novinárov, ktorých na základe dôkladnej analýzy vyhodnotil ako dôveryhodných – okrem autora aj renomovanú dokumentaristku Lauru Poitras. Od ich príletu nabrali udalosti rýchly spád: na článkoch a dokumente, zachytávajúcich Snowdenove zistenia, začínajú pracovať takmer okamžite, o tri dni zverejňujú prvý článok a už o ďalšie štyri dni sa Snowden vo videu priznáva k únikom citlivých dát. Čitateľ sa ďalej dozvedá, akým spôsobom unikol odvážny whistleblower z hotela pred davmi senzáciechtivých novinárov, kde sa následne schovával a aké nečakané okolnosti ho napokon namiesto plánovaného Ekvádoru prinútili k nedobrovoľnému azylu v Rusku. Veľký priestor dostávajú aj následné represálie, prenasledovanie novinárov a bezškrupulózne zásahy do slobody slova zo strany dotknutých vlád. Vynesené informácie prakticky okamžite vzbudili masívny celosvetový ohlas, ale aj počiatočnú mediálnu perzekúciu Snowdenovej osoby zo strany provládnych plátkov, snažiacich sa odpútať pozornosť od podstaty problému. Autor ďalej citlivo odkrýva Snowdenove osobné pohnútky a na konkrétnych príkladoch ilustruje celospoločenský dopad tohto mimoriadneho činu.

Publikácia verne zachytáva principiálnosť a nebojácnosť zo strany vtedy len 29-ročného špecialistu, ale aj odvážnych novinárov, ktorí sa o prípade nebáli informovať ani napriek zastrašovaniu. Podáva neuveriteľne mrazivý pohľad priamo do kuchyne špehovacej mašinérie, do ktorej sú zapojené nielen najrozličnejšie spravodajské agentúry a iné súčasti bezpečnostných zložiek anglosaského impéria, ale aj kolaborujúci internetoví giganti.

Autor: Tomáš Bóka

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás