NázoryGhana sa tiež dištancuje od dominancie dolára: Zaplatí za...

Ghana sa tiež dištancuje od dominancie dolára: Zaplatí za dovoz zlatom

-

Ghana sa tiež dištancuje od dominancie dolára: Zaplatí za dovoz zlatom

Ghana rokuje s Emirates National Oil Co. (ENOC) – dubajskou ropnou spoločnosťou onákupe ropy v zlate namiesto amerických dolárov. Ghanská vláda dosiahla predbežnú dohodu so spoločnosťou Emirati, uviedol ekonomický poradca viceprezidenta Mahamudu Bawumia Kabiru Mahama. „Sme otvorení akejkoľvek medzinárodnej ropnej spoločnosti, ktorá má záujem,“ povedal Mahama v telefonickom rozhovore a dodal, že „od budúceho októbra budú všetky naše potreby ropných produktov vymenené za zlato.“ Ghana produkuje ropu, ale keďže jej jediná rafinéria bola v roku 2017 zatvorená pre výbuch, spoliehala sa na dovoz rafinovaných ropných produktov.

Rozhodnutie vymeniť palivo za zlato je zamerané na boj proti znehodnocovaniu miestnej meny – cedi, ktoré tento rok kleslo o 57 %  a výslednej inflácii, ale aj rastúcemu nedostatku devízových rezerv krajiny. Stalo sa tak po tom, ako minister financií KenOfori-Atta oznámil opatrenia na zníženie výdavkov a zvýšenie príjmov v snahe riešiť rýchlo sa zhoršujúcu dlhovú krízu. Ofori-Atta varoval, že západoafrickému národu hrozí vysoké riziko dlhovej tiesne a že znehodnotenie cedi vážne oslabuje schopnosť Ghany riadiť svoj verejný dlh. Z tohto dôvodu sa národ snaží, pokiaľ je to možné, nevstúpiť na medzinárodný dolárový trh, pretože je vystavený špekuláciám spojenými s jeho vnútorným dlhom a snaží sa spoliehať na priamu výmenu s domácim tovarom.

Ghana vynakladá na dovoz približne 10 miliárd dolárov ročne, z čoho 48 % sa vynakladá na nákup paliva. Podľa africkej štátnej vlády jej nákup rafinovanej ropy za zlato pomôže obnoviť hrubé medzinárodné rezervy, ktoré „na konci októbra klesli na 6,7 miliardy dolárov, čo stačí na pokrytie iba 2,9 mesiaca dovozu, čo je nárast z 10,8 miliardy dolárov pred rokom“. Tento krok slúži ajna boj proti dopytu po dolároch zo strany dovozcov ropy, čo oslabuje cedi a zvyšuje životné náklady. Podľa viceprezidenta Bawumiu sa dopyt dovozcov ropy po dolároch „tvárou v tvár poklesu devízových rezerv premieta do znehodnotenia cedi a zvýšenia životných nákladov s vyššími cenami pohonných hmôt, dopravy a verejných služieb“, uviedol.

S odkazom na nový platobný systém viceprezident v príspevku na Facebooku napísal, že „ak ho zavedieme podľa plánu, radikálne to zmení našu platobnú bilanciu“. Na tento účel pred niekoľkými týždňami Ghana – druhý najväčší producent zlata v Afrike, nariadila veľkým ťažobným spoločnostiam, aby predali 20 % kovu, ktorý od 1. januára rafinujú, centrálnej bankes cieľom zvýšiť zásoby drahých kovov, ktoré sa majú použiť na dovoz paliva a zníženie dopytu po dolároch. Cieľom bolo čeliť kolapsu meny, ktorý v októbri spôsobil nárast inflácie na 40,4 %, čo viedlo centrálnu banku k zvýšeniu nákladov na prijaté úvery a pôžičky o 250 bázických bodov na 27 %, čo je najvyššia úroveň za viac ako 19 rokov.

Pokiaľ ide o reakciu dubajskej ropnej spoločnosti  ENOC,  dozvedáme sa, že ani tá druhá, ani dubajská vláda, ktorá kontroluje ENOC, okamžite nereagovali na e-mail a telefonickú správu so žiadosťou o vyjadrenie. SteveOpata, vedúci finančných trhov v Bank of Ghana, však v nedávnom rozhovore uviedol, že „ENOC má záujem poskytnúť nám rafinovanú ropu výmenou za zlato“ a že „v závislosti od množstiev, ktoré sa nám zaviažu dať, im dáme ekvivalent v zlate. Toto je dohodnutý program medzi vládami.“

Akcia Ghany predstavuje ďalší malý kúsok v najväčšej medzinárodnej mozaiketakzvanej de-dollarizácie: nahradenie dolára ako výmennej meny alternatívnymi menami alebo zlatom v skutočnosti podkopáva globálnu hegemóniu greenbacku a prispieva k rozpadu unipolárnej rovnováhy. Preto sa ešte len uvidí, aká bude reakcia Washingtonu na nedávnu iniciatívu ghanskej vlády.

L índipendente,Giorgi Audiello

Preklad: Dana Bystrická

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás