fbpx
DomáceGenerálny prokurátor chce vystúpiť v rozprave k dohode s...

Generálny prokurátor chce vystúpiť v rozprave k dohode s USA

-

Generálny prokurátor chce vystúpiť v rozprave k dohode s USA

Bratislava 8. februára (TASR) – Generálny prokurátor Maroš Žilinka chce vystúpiť v parlamentnej rozprave k návrhu na udelenie súhlasu s dohodou o obrannej spolupráci s USA. O udelenie slova v liste požiadal predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina). Informoval o tom na sociálnej sieti.

Mimoriadna schôdza k Dohode o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR a vládou Spojených štátov amerických (DCA) sa začína v utorok. Dohodu už odsúhlasila vláda, minulý týždeň ju zástupcovia SR a USA podpísali v americkom Washingtone. Zmluvu musí ešte odobriť Národná rada SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou SR.

Generálna prokuratúra SR dohodu s USA odmieta ako celok, v medzirezortnom pripomienkovom konaní uplatnila 35 zásadných pripomienok.

Dohoda by mala umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Dohoda by mala platiť desať rokov. Potom zostáva platná, alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

Predstavitelia vlády deklarovali, že zmluva neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť SR. Opozícia ju kritizuje a hovorí o vytváraní amerických vojenských základní na Slovensku, približovaní amerických vojsk k ruskej hranici a okliešťovaní kompetencií našich štátnych orgánov. Prezidentka SR Zuzana Čaputová uzavretie dohody podporuje.

Maroš Žilinka odkazuje na FB profile:

NEMÔŽEM BYŤ TICHO

Práve som prišiel do Národnej rady Slovenskej republiky, kde sa o 13:00 hod. začína schôdza s jediným bodom programu: Návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s Dohodou o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických.

Žiadosť o udelenie slova

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

2 Komentáre

  1. Dava im zabrat 🙂

    Korcok prirovnal fungovanie letisk k rezimu kt. bol v afganistane
    – Chmelar: „… Nebudem na tomto mieste opakovať to, čo som už veľakrát vysvetľoval (keď sa šéf diplomacie hlúpo pýta, či sem Američania dovezú jadrové zbrane na fúrikoch, myslím, že veľmi dobre vie, že na letecké základne môžu prepraviť letecké nukleárne bomby a že Zmluva o nešírení jadrových zbraní im to nezakazuje) a nebudem ani zbytočne rozdávať rozumy, keď politická opozícia nemá záujem o nezávislú odbornú expertízu. Ak sa tu má viesť odborná debata, po ktorej naoko volá vláda, majú ju viesť nezávislí odborníci, nie demagogickí politici a finančne zainteresované think-tanky. Som pripravený vyvrátiť v diskusiách všetky bludy Naďa, Korčoka, Krúpu, Majera, Macka a ďalších, lebo diabol sa skrýva v detailoch a oni sa spoliehajú na to, že súperi, ktorých si vyberajú, sa v tom nevyznajú. Tieto klamstvá sa stále opakujú a kto ma číta pravidelne, dostal argumentov viac než dosť. Dnes sa chcem pristaviť len pri jednej veci, ktorú Robert Fico nechal bez odpovede.

    Ivan Korčok argumentoval okrem iného tým, že ten istý režim, aký bude u nás, bol aj v Afganistane …“

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás