fbpx
KomentáreFrantišek Škvrnda st.: Ukončenie výstavby Severného prúdu 2 sa...

František Škvrnda st.: Ukončenie výstavby Severného prúdu 2 sa blíži

-

František Škvrnda st.: Ukončenie výstavby Severného prúdu 2 sa blíži

O problémoch s výstavbou Severného prúdu 2, ktoré vyvolala politika USA, sa v médiách napísalo nesmierne veľa. Len pre poriadok uvedieme základné fakty, ktoré sú všeobecne známe. Severný prúd je vyše 1200 kilometrovým podmorským plynovodom, ktorý je najdlhší na svete. Jeho výstavbu podnietila aj plynová kríza, ktorú v Európe spôsobila v roku 2009 Ukrajina. Ukladanie potrubia plynovodu sa začalo v apríli 2010. Prvá linka funguje od novembra 2011 a druhá od októbra 2012. V roku 2015 sa začalo s výstavbou plynovodu Severný prúd 2, ktorý ide zhruba v línii prvého plynovodu a má tiež dve linky. Po jeho dokončení (pôvodne bolo plánované na rok 2019) má byť prepravná kapacita oboch plynovodov 110 miliónov m3 ročne.

Za vlády D. Trumpa sa Severný prúd 2 stal prvkom protiruských krokov jeho administratívy, keď sa proti nemu prijímali rôzne sankcie. Cieľom zastavenia výstavby bolo dosiahnuť zvýšenie dovozu (drahšieho) plynu z USA do Európy. Spojené štáty však týmto prispeli len k chaotizácii medzinárodnej politiky a ekonomiky, keď v rámci svojej spupnosti plynovod označili aj za bezpečnostnú hrozbu pre Európu. Spojencov pritom našli najmä na Ukrajine, v Poľsku a pobaltských republikách a využívali ich aj na destabilizáciu už aj tak otrasenej EÚ. V trumpovskej politike voči Severnému prúdu 2 pokračovala vyše pol roka aj administratíva J. Bidena.

Napriek nátlaku výstavba Severného prúdu 2 pokračovala aj keď s mnohými ťažkosťami. 11. júla 2021 však výkonný riaditeľ Nord Stream AG Matthias Warnig v interview pre nemecké hospodárske noviny Handelsblatt uviedol, že plynovod je hotový na 98 % a jeho výstavba by mala byť dokončená v auguste. Zvyšné 2 % dostavby sa týkajú druhej linky Severného prúdu 2. Prvá linka je dokončená a skúšobne sa už „natlakováva“.  

- reklama -

Kampaň proti plynovodu sa zneužívala aj v americko-nemeckých vzťahoch. Washingtonskí „priatelia“ uštedrili nemeckej kancelárke, ktorá je v úrade od novembra 2005 (teda zažila už štyroch prezidentov USA) viacero politických faciek najmä v ekonomickej oblasti, ale aj pri jej sledovaní (odpočúvaní), chrapúňskom správaní D. Trumpa a i. Patril k nim aj tlak na Nemecko, aby prijalo kroky, ktoré by zastavili výstavbu Severného prúdu 2.

Politika A. Merkelovej voči USA sa však vyznačuje premyslenou (až prefíkanou) koncepčnosťou, ktorú možno označiť za relatívne úspešnú. Na jednej strane bola podivná nemecká podpora euroatlantickým vzťahom, ale na strane druhej v Berlíne tvrdo presadzovali svoje ekonomické záujmy, ktoré Washington neraz iritovali. A. Merkelová nakoniec ustála aj tlak, ktorý USA na Nemecko vyvíjali v posledných rokoch kvôli Severnému prúdu 2.

USA a NSR v podmienkach, keď sa ukončenie výstavby plynovodu stalo neodvratné, dospeli 21. júla k dohode, ktorá má umožniť jeho dostavbu bez nových sankcií. Urobia sa pritom určité ústupky Ukrajine a Poľsku (niektoré kruhy tvrdia aj to, že Washington neoficiálne chce od Berlína silnejšiu podporu v pôsobení proti Pekingu), ktoré dohodu považujú za zradu a ostro ju odsúdili. Poliaci začali v tomto roku s komplikáciami budovať Baltské potrubie (Baltic Pipe) z Dánska v dĺžke 275 km, o ktorom sa uvažovalo už od začiatku storočia.

V dohode sa zdôraznilo, že ak by Rusko plynovod využívalo ako politickú zbraň(?), znovu sa zavedú sankcie. Od Moskvy sa o. i. dlhodobo požaduje, aby zachovala tranzit plynu do Európy cez Ukrajinu. Hlavný dodávateľ Gazprom s tým súhlasí, ale poukazuje na to, že treba zohľadniť technický stav aj ekonomickú efektívnosť tranzitu, ktoré sú v súčasnosti problematické a do budúcnosti nie sú prílišné vyhliadky na zlepšenie stavu.

Ukrajina napriek svojej lokajskej politike voči Západu postupne čoraz viac vypadáva z hry nielen v Severnom prúde 2. Za agresívnu rusofóbiu nenásytne očakáva finančnú pomoc. Miliardy eur a dolárov, ktoré dostala od prevratu vo februári 2014 však nedokázala využiť na hospodárske ani politické reformy a štát čoraz viac upadá, pričom Západ si aj v týchto podmienkach stále brúsi zuby na jeho prírodné a iné bohatstvá. Nové otázky vyvolalo odstúpenie „nepotopiteľného“ ministra vnútra A. Avakova, ktorý v kyjevskej vláde jediný prežíval od prevratu vo februári 2014. Došlo k tomu vraj po dohode s prezidentom V. Zelenským, ktorý stráca podporu doma i v zahraničí a je jasné, že druhé obdobie prezidentom nebude. Z množstva zlých scenárov, ktoré kolujú o budúcnosti Ukrajiny v narastajúcom chaose vo svetovej politike nie je vylúčené ani to, že sa za nejaký čas definitívne rozpadne. Pokrytecká politika Washingtonu Kyjev potrebuje len v geopolitickom boji s Moskvou.

Bokom necháme to, že dohoda USA a Nemecka o dostavbe plynovode znamená úspech Moskvy, dôslednosti a premyslenosti jej politiky v tejto oblasti, lebo to by vyžadovalo dlhší rozbor. Washington v zápase proti Severnému prúdu 2 povedané športovou terminológiou, ktorú Anglosasi zbožňujú, prehral. Doplníme, že ešte horšou prehrou sa aktuálne stal Afganistan, ktorý je, žiaľ, v dôsledku úchylnej pomstychtivosti spojený s nesmierne tragickými následkami a s destabilizáciou regiónu. Odpor voči prítomnosti USA rastie aj v Iraku, kde tiež spôsobili veľkú tragédiu.

Z politiky Spojených štátov v 21. storočí sa dajú urobiť mnohé závery. Poukážeme pri tom len na jeden, ktorý je tiež dávno známy a spočíva v tom, že ich slovám ani skutkom sa nedá veriť. Okrem nesmiernych lží, ktoré takmer denne produkuje washingtonský establišment, možno poukázať na rastúcu rozpoltenosť spoločnosti i elít, vedúcu k ďalšiemu úpadku USA.

Ešte neboli hotové ani prvé komentáre o tom, čo znamená Bidenov krok pre dostavbu Severného prúdu 2 a v Kongrese už sa nechali počuť jeho republikánski odporcovia, že zvažujú použiť postup, ktorý môže zabrániť realizácii dohody s Nemeckom. Ide o uplatnenie zákona o sankciách v boji proti americkým protivníkom (Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act), ktorý podpísal D. Trump v auguste 2017 a umožňuje vraj blokovať opatrenia súčasného prezidenta, zavádzajúce ohraničenie sankcií.

Už ani „Amerika“ teda nie je tým, čím bývala. Zmietajú ňou mnohé ťažké problémy, nad ktorými také vlády, ako je súčasná slovenská, radšej ani nerozmýšľajú. Kto však vie prečo jej ministri Korčok a Naď slepo sľubujú vernosť.

Autor: doc. PhDr., František Škvrnda, CSc.

Autor prednáša medzinárodné vzťahy na Ekonomickej univerzite v Bratislave

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Čakajú nás zásadné politické udalosti – referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné… Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

INLIBRI - online kníhkupectvo

spot_imgspot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás