KomentáreFrantišek Škvrnda st.: Stručne o výsledkoch prvého kola francúzskych parlamentných...

František Škvrnda st.: Stručne o výsledkoch prvého kola francúzskych parlamentných volieb

-

František Škvrnda st.: Stručne o výsledkoch prvého kola francúzskych parlamentných volieb

Prvé kolo francúzskych parlamentných volieb neprinieslo rozhodnutie o základnej otázke, ktorá znepokojuje západný hlavný mediálno-politický prúd (neoliberálov, globalistov, atlantistov a pod.), či si udržia promacronovské sily (blok Ensemble /Spolu/) väčšinu v novom parlamente. Obavy vyvoláva možný zisk veľkého počtu kresiel pre širokú ľavicovo-zelenú koalíciu Nová ekologická a sociálna ľudová únia (Nouvelle Union Populaire écologique et sociale – ďalej NUPES), vytvorenú J.-L. Mélenchonom, ktorý skončil v prezidentských voľbách v prvom kole tesne na treťom mieste. Netají sa záujmom získať miesto predsedu vlády, čo však jeho súperi považujú za nereálne. Médiá i súperi J.-L. Mélenchona a NUPES bežne označujú za radikálne ľavicových (treba však vidieť že z tohto hodnotenia vybočujú socialisti).

Vzhľadom na spôsob volieb do francúzskeho Národného zhromaždenia sa prognózy výsledkov volieb robia opatrne a majú relatívny charakter. Agentúra IPSOS tesne pred prvým kolom uvádzala, že Ipsos, že blok Ensemble môže počítať s 28 % hlasov a NUPES s 27 %. Stúpencom M. Le Penovej prisudzovali 19,5 %. Možný zisk kresiel po druhom kole sa predpovedal pre macronovcov na 270 – 305 miest, pre mélenchonovcov na 180 – 210 miest. Kandidáti M. Le Penovej môžu mať okolo 45 miest, podobne ako republikáni (pravicové sily gaullistického razenia). Pre získanie väčšiny je potrebných 289 mandátov.

Uvedieme, že pred piatimi rokmi získali prezidentské sily (koalícia) 350 kresiel. Pravicový blok mal 93, socialisti 45, Nepokorené Francúzsko J.-L. Mélenchona 17, komunisti 10 a Národné združenie M. Le Penovej 6 poslancov. K tomu, aby strana či hnutie mohli v parlamente vytvoriť poslaneckú skupinu, ktorá im umožňuje vyvíjať politické aktivity, potrebujú najmenej 15 mandátov.

Vo voľbách kandiduje takmer 6 300 osôb. Vyše 1 700 kandidátov zastáva iný volený úrad na miestnej, národnej alebo európskej úrovni. Priemerný vek kandidátov je 49 rokov (najmladšia kandidátka má 18  a najstarší 92 rokov). 44 % kandidátov sú ženy.

Za východiskový ukazovateľ výsledkov prvého kola sa považuje účasť voličov, ktorá bola historicky najnižšia v piatej republike – len 47,51 % (pred piatimi rokmi to bolo len o málo viac – 48,7%). Na jednej strane ide o určité varovanie pre E. Macrona, ale sú názory, ktoré tvrdia, že ho volia starší ľudia a tí chodia voliť lepšie (disciplinovanejšie) ako mladí, ktorí viac podporujú J.-L. Mélenchona.

Druhým, ale veľmi relatívnym, ukazovateľom je počet získaných hlasov v prvom kole. Podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil NUPES s 26,11 % tesne pred  blokom Ensemble, ktorý dostal 25,88 % hlasov. Dlho sa uvádzalo, že Ensemble tesne vedie pred NUPES ale rozdiel medzi nimi sa zmenšoval a nakoniec to bolo naopak. Na treťom mieste skončilo Národné združenie M. Le Penovej, za ktoré hlasovalo 18,68 % voličov a štvrtí sú republikáni, ktorí získali 11,30 % hlasov.

Tretím ukazovateľom je, koľko kandidátov súperiacich koalícií postúpilo do druhého kola. V každom obvode ide minimálne o dvoch kandidátov s najväčším počtom hlasov, ktorých však môžu doplniť ešte ďalší, ktorí získali viac ako 12,5 % odovzdaných hlasov. Tieto prehľady zatiaľ nie sú v médiách k dispozícii, ale veľa napovedia o šanciach na celkový zisk kresiel.

V prvom kole zvíťazilo len päť kandidátov (v roku 2017 boli štyria, ale v roku 2012 až 36) pričom štyria sú z NUPES a len jeden z Ensemble!. Niečo napovedá aj to, že v 11 zámorských volebných obvodoch (v nich v prezidentských voľbách dosiahol úspech J.-L. Mélenchon), kde sa prvé kolo konalo skôr, vo všetkých obvodoch postúpili kandidáti NUPES do druhého kola, kde sa voči nim postavia v 10 prípadoch kandidáti z Ensemble! a v jednom z tábora M. Le Penovej.

Odhady na zisk kresiel v druhom kole sa upravili na 260 – 295 kresiel pre Ensemble a 160 -210 miest pre mélenchonovcov (údaje v rôznych zdrojoch sa trochu rozchádzajú), teda mierne v neprospech prezidentských síl. Väčšina bloku Ensemble tak zďaleka nie je istá. Dostali zhruba o 7 % menej hlasov ako promacronovský blok v roku 2017. Za ukazovateľ poklesu podpory macronovcov sa považuje aj neúspech J-M. Blanquera, bývalého ministra kultúry v prvom kole. V súvislosti s tým sa v médiách poukazuje na to, že E. Macron zdôraznil, že tí členovia vlády, ktorí kandidujú a vo voľbách neuspejú, musia z nej odísť. Kandiduje 15 členov vlády, čo je viac ako jej polovica, vrátane novej predsedníčky vlády É. Borneovej, ktorá sa o miesto v Národnom zhromaždení uchádza prvýkrát.  

Doplníme, že možné víťazstvo NUPES (aj po tom, keď neočakávane zvíťazil v prvom kole) vzbudzuje stupňujúcu sa hrôzu v hlavnom mediálno-politickom prúde najmä preto, že J.-L. Mélenchon, počíta s vystúpením z NATO (s čím však nesúhlasia v bloku socialisti). Okrem toho sa prikláňa k ekonomickému protekcionizmu, pričom má výhrady aj voči EÚ. Chce dosiahnuť aj zvýšenie minimálnej mzdy na 1500 eur (v súčasnosti 1300), zníženie odchodu veku do dôchodku na 60 rokov (dnes to je 62 a E. Macron ho chce zvýšiť na 65 rokov) a ohraničenie cien na benzín a základné potraviny.

Macronovci sa síce môžu trochu spoliehať na inerciu voličov, ale budú musieť vyvinú zvýšené  úsilie na posilnenie svojich šancí na zisk väčšiny v Národnom zhromaždení. Bude k tomu patriť aj kritika mélenchonovcov a ich obviňovanie z nezodpovednosti. NUPES iste tiež nebude čakať so založenými rukami, lebo má šance na veľký úspech, ktorého možný dosah sa hlavný mediálno-politický prúd snaží bagatelizovať. Ojedinele sa objavili aj úvahy o možnosti vytvorenia spojenectiev v druhom kole proti NUPES. M. Le Penovej, ktorej Národnému združeniu sa s veľkou pravdepodobnosťou podarí v parlamente vytvoriť poslaneckú skupinu nezostalo veľa priestoru pre reakciu, ale vyzvala Francúzov, aby nedali väčšinu ani E. Macronovi ani J.-L. Mélenchonovi.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás