KomentáreFrantišek Škvrnda st.: „Personálne zemetrasenie“ v britskej vláde –...

František Škvrnda st.: „Personálne zemetrasenie“ v britskej vláde – konzervatívcom sa nedarí  a menia kabinet

-

spot_img

František Škvrnda st.: „Personálne zemetrasenie“ v britskej vláde – konzervatívcom sa nedarí  a menia kabinet

Časť I – Krátky prehľad zmien vo vláde Rišiho Sunaka

Definitívne preč sú časy, keď sa Veľká Británia, najmä ctihodní anglickí gentlemani, považovali za dôsledných nositeľov tradícií osvedčených dlhé roky. Politická scéna monarchie sa začala meniť príliš často a stále je na nej veľa napätia a nepokoja. Kráľovstvo sa ani ekonomicky nemá čím chváliť, lebo ním zmietajú viaceré krízy.

Tradície však už v neoliberálnej Veľkej Británii nie sú hodnotami, za ktoré by sa bilo. Padli za obeť v nezmyselnej honbe za inováciami za každú cenu, ktoré majú prilákať k novému správaniu, najmä však častejším nákupom poddaných Jeho Veličenstva. Ekonomické pomery tomu v posledných rokoch vôbec neprajú a tak sa „tradične“ zo zotrvačnosti spolieha na vládu, že niečo zmení a obnoví „staré zlaté časy“. Aj zmeny, ku ktorým došlo 13. novembra 2023 v zložení britskej vlády v nadväznosti na predchádzajúce výmeny v kabinete, predstavujú snahu „niečo zmeniť“ a presvedčiť verejnosť o svojich schopnostiach. Veď voľby sa už blížia.

Po pádoch kontroverzných premiérov Borisa Johnsona a Liz Trussovej priaznivci hrdého Albiónu očakávali, že vláda konzervatívcov vedená Rišim Sunakom menovaná 25. októbra 2022 (pozri „Čo dokáže Rishi Sunak na čele novej konzervatívnej vlády?“, Veci verejné 25. októbra 2022 /https://veci-verejne.sk/frantisek-skvrnda-st-co-dokaze-rishi-sunak-na-cele-novej-konzervativnej-vlady/ a „Po necelých dvoch mesiacoch zase nová britská vláda“, Veci verejné 3. novembra 2022 /https://veci-verejne.sk/frantisek-skvrnda-st-po-necelych-dvoch-mesiacoch-zase-nova-britska-vlada/) prinesie aspoň aké také upokojenie do rozbúrenej britskej politiky. Bola už treťou vládou, ktorá pôsobila v roku 2023. Niektoré médiá si neodpustili ironické poznámky, že Veľká Británia sa politicky začína podobať na Taliansko.

Sunakovej vláde veru nebolo nikde čo závidieť – ani v politike, ani v ekonomike, ani doma, ani v zahraničí. Z 22 členov kabinetu (čo je najvyšší prípustný počet) L. Trussovej v ňom zostalo 12 osôb. Už po krátkom čase znovu začali zmeny na pozíciách ministrov (anglicky Secretary of State), ktorí sú na čele rezortov i na ďalších postoch v kabinete. V chaose, ktorý už dlhšie vládne v anglosaskom svete, to do 13. novembra nemalo veľký dopad na fungovanie vlády ani to nemenilo jej líniu. Aspoň teda podľa názorov politických komentátorov a analytikov.

Zmien však bolo za čas o niečo dlhší ako rok veľa. Začneme tým, že 21. apríla 2023 sa zmenil zástupca predsedu vlády. Dominica Raaba, ktorý rezignoval kvôli vyšetrovaniu obvinení zo šikanovania podriadených. Nahradil ho Oliver Dowden. Nejde však o samostatný post, lebo ho vykonáva vždy niektorý člen kabinetu. Ide skôr o čestnú funkciu, lebo je bez zvláštnych kompetencií. O. Dowden je na anachronickej pozícii kancelára lancasterského vojvodstva a od 9. februára 2023 aj na novovytvorenom poste ministra v úrade kabinetu. Na miesto Dominica Raaba ako ministra spravodlivosti a lorda kancelára nastúpil Alex Chalk, ktorý predtým pôsobil na ministerstve obrany.

Prvým odvolaným bol už 29. januára 2022 minister bez kresla, ktorý je aj predsedom (anglicky Chairman) Konzervatívnej strany (vodcom /anglicky Leader/ strany je predseda vlády) Nadhim Zahawi (ako zaujímavosť doplníme, že od novembra 2020 do januára 2022 bol prvým parlamentným štátnym podtajomníkom pre nasadenie vakcín proti covidu-19). Musel odísť kvôli porušeniu ministerského kódexu vo svojich daniach. Kabinet teda vydržal bez zmeny len o niekoľko dní viac ako štvrťrok. 7. februára N. Zahawiho nahradil Greg Hands, ktorý prišiel z ministerstva medzinárodného obchodu.

Ku dňu 7. februára došlo aj k reorganizácii (v niektorých prípadoch len k zmene názvu) ministerstiev (rezortov). Zmenili sa dva názvy:   

  • ministerstva medzinárodného obchodu na ministerstvo podnikania a obchodu,
  • ministerstva digitalizácie, kultúry, médií a športu na ministerstvo kultúry, médií a športu.

Rozpustené bolo ministerstvo obchodu, energetiky a priemyslovej stratégie. Novo sa vytvorilo ministerstvo vedy, inovácií a technológií a ministerstvo energetickej bezpečnosti a nulovej úrovne (Zero Net).

V súvislosti s reorganizáciou došlo aj k výmenám na postoch ministrov. Ministerkou kultúry, médií a športu sa stala Lucy Frazerová, ktorá nahradila Michelle Donelanovú. Tá sa stala šéfkou novovytvoreného rezortu vedy, inovácií a technológií. V čase od 28. apríla do 20. júla, keď bola na materskej dovolenke, ministerstvo viedla Chloe Smithová.

Do 13. novembra bolo najvýznamnejšou zmenou vo vláde odstúpenie ministra obrany Bena Wallacea z osobných dôvodov 31. augusta 2023. Nahradil ho Grant Shapps, ktorý bol od 7. februára 2023 ministrom novovytvoreného rezortu energetickej bezpečnosti a nulovej úrovne. Predtým bol od 25. októbra 2022 na čele rozpusteného ministerstva obchodu, energetiky a priemyslovej stratégie. G. Shappsa na čele ministerstva energetickej bezpečnosti a nulovej úrovne nahradila Claire Coutinhová.

Minister G. Shapps patrí k typickým produktom britskej politiky „ministrov z povolania“, lebo od júla 2019 stojí na čele už piateho rezortu. Ak to zoberieme štatisticky, tak na jednej funkcii nevydržal v priemere ani rok.   

Zmeny, ktoré sa uskutočnili 13. novembra, mali však už charakter „personálneho zemetrasenia“. Odvolaná bola ministerka vnútra Suella Bravermanová, ktorú nahradil doterajší minister zahraničných vecí James Cleverly. Na jeho miesto nastúpil David Cameron, bývalý predseda vlády.

Okrem toho došlo aj k ďalším výmenám. Novým ministrom bez kresla a predsedom Konzervatívnej strany sa stal Richard Holden, ktorý prišiel z postu parlamentného štátneho podtajomníka pre dopravu, na ktorej bol od októbra 2022. Ministerku životného prostredia, potravín a vidieckych záležitostí Thérèse Coffeyovú nahradil Steve Barclay, ktorý bol od októbra 2022 ministrom zdravotníctva a sociálnej starostlivosti. Na jeho miesto prišla Victoria Atkinsová, ktorá predtým pôsobila v štátnej pokladnici (na ministerstve financií).  

Po necelých 13 mesiacoch pôsobenia R. Sunaka je v jeho kabinete už 6 nových osôb, pričom z doterajších členov kabinetu zmenilo posty 5 ďalších. Došlo pritom najmenej k 12 zmenám. Dnes je na pôvodnej pozícii vo vláde menovanej 25. októbra 2022 len 11 osôb, z ktorých  jedna je na čele premenovaného rezortu. Takže za tento čas sa obmenila polovica kabinetu (pričom na jednej funkcii je už tretia osoba).

Ospravedlňujeme sa čitateľom za nezáživný prehľad politických názvov, personálií a dátumov, ale naznačuje pokračujúcu nestabilitu zloženia britských vlád v posledných rokoch. Tento trend však protirečivo súvisí s tým, že vo viacerých prípadoch sú zmeny len v tom, že člen kabinetu v ňom dostane iný post. Predsa len poukážeme na jeden z pozitívnych prvkov čoraz viac slabnúcich britských politických tradícií. Členom vlády sa až na vzácne výnimky môže stať len osoba, ktorá má za sebou spravidla už dlhšie pôsobenie v Dolnej snemovni. No čo už len možno dodať na margo dvoch posledných hláv nášho štátu, ktoré sa na funkcie dostali ako absolútni politickí nováčikovia, ale od začiatku sa tvárili ako skúsení matadori…

Pokračovanie nasleduje.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás