ZahraničnéFrancúzske voľby: Le Penová sa usiluje o absolútnu väčšinu....

Francúzske voľby: Le Penová sa usiluje o absolútnu väčšinu. Možné scenáre

-

spot_img

Francúzske voľby: Le Penová sa usiluje o absolútnu väčšinu. Možné scenáre

Jasné víťazstvo pre Rassemblement National, ktoré v prvom kole parlamentných volieb dosiahla 33,2%. Ľavicový blok 28, 1%,  Macronov tábor s 20%. Krajná pravica by mohla získať absolútnu väčšinu v Národnom zhromaždení a post premiéra Bardella. Macron v druhom kole vyzval na vytvorenie republikánskeho bloku. Tu sú možné scenáre:

Podľa prognóz počtu kresiel môže krajná pravica po prvýkrát vo Francúzsku získať absolútnu väčšinu v Národnom zhromaždení a post premiéra pre Le Penovej dauphina Jordana Bardellu. V prognózach sa Lepenisti pohybujú v rozmedzí od 255 do 295 potenciálnych kresiel, pričom absolútna väčšina je stanovená na 289. Ľavica by mala 120-140 kresiel, Macronova väčšina 90-125 kresiel.

Podľa údajov ministerstva vnútra hlasovalo celkovo 10 625 662 Francúzov.

Le Penová: „Potrebujeme absolútnu väčšinu.“

„Demokracia prehovorila,“ uviedla Le Penová vo vyhlásení. „Francúzi ukázali, že chcú obrátiť list. Vyzývam vás, aby ste v nedeľu obnovili svoj hlas, ak ste si vybrali našich kandidátov v prvom kole. Ak ste sa rozhodli inak, pozývam vás, aby ste sa pripojili ku koalícii bezpečnosti, slobody a jednoty. Potrebujeme absolútnu väčšinu.“

„Francúzski voliči prišli s jasným verdiktom, pretože tým, že priviedli kandidátov Rassemblement National a jeho spojencov na vrchol politiky, vzbudili bezprecedentnú nádej v celej krajine,“ povedal Bardella, ktorý nazval druhé kolo volieb „jedným z najrozhodujúcejších v histórii piatej republiky“. Budúcu nedeľu, ak nám voliči udelia absolútnu väčšinu, mám v úmysle byť premiérom všetkých Francúzov“, premiérom spolužitia, rešpektujúcim funkciu prezidenta republiky, ale nekompromisným“. 

Bardella taliansko-alžírskeho pôvodu sa v posledných  dňoch vyjadril, že bude akceptovať vymenovanie za premiéra len v prípade absolútnej väčšiny.

Mélenchon a Glucksmann: „Zastavte pravicu, všetci musíme byť zjednotení proti katastrofe.“

„Ťažká a nepopierateľná porážka pre Emmanuela Macrona“ je  podľa Jeana-Luca Mélenchona, vodcu La France Insoumise. „Macron uvažoval o opätovnom využití všeobecného volebného práva v dusivej voľbe, ktorú mnohí nechcú a ním vyvolané  masové hlasovanie zmarilo pascu nastavenú pre krajinu. Našu kandidatúru stiahneme v prípade „trojuholníka“ v druhom kole budúcu nedeľu. Náš návrh je jednoduchý,“ hovorí Mélenchon, „ani jedno kreslo pre Rassemblement National.“

„Podporíme kandidáta, ktorý môže poraziť Rassemblement National“ v druhom kole francúzskych parlamentných volieb, a to bez ohľadu na všetky rozdiely medzi nami“, povedalRaphaëlGlucksmann, líder PlacePublique a dodal: „ Čelíme histórii,  o tom niet pochýb. Podporíme kandidáta, ktorý dokáže poraziť RN.Potrebujeme blokádu, potrebujeme demokratické hlasovanie a musíme zabrániť potopeniu Francúzska. Máme sedem dní na to, aby sme sa vyhli katastrofe pre Francúzsko.“

Na druhej strane Républicains (gaulisti)  nenaznačili, koho voliť v druhom kole predčasných parlamentných volieb naplánovaných na 7. júla.

Prezidentská koalícia: „Náš pakt musí poraziť Le Penovú.“

Ensemble pour la République, prezidentská koalícia, vyzýva kandidátov, ktorí sa umiestnili na treťom mieste, aby sa vzdali v prospech kandidátov,  schopných poraziť Rassemblement National –teda tých, s ktorými zdieľame rovnaké hodnoty.“ Podľa Ensemble „ľavicový blok Nouveau Front Populaire platí za svoje spojenectvo s La France Insoumise a berúc do úvahy výsledky prvého kola, aliancia NFP nebude schopná vyhrať budúcu nedeľu a nebude schopná vládnuť krajine samostatne a v jej súčasnej podobe“. Preto uzatvárajú, že „tvárou v tvár hrozbe víťazstva krajnej pravice vyzývame všetky politické sily, aby konali zodpovedne a urobili to isté. Prezidentská koalícia musí postaviť všetko proti Rassemblement, ktorej hodnoty a  história z nej robia neprijateľnú hrozbu, proti ktorej musíme bojovať.“

Premiér Attal: „Pravica stojí pred bránami moci.“

„Krajná pravica je pred bránami moci,“ uviedol francúzsky premiér Gabriel Attal v komentári k výsledkom prvého kola parlamentných volieb. Premiér sa poďakoval „všetkým, ktorí do nás vložili dôveru. Nebola to noc ako každá iná. Rassemblement National musí mať v druhom kole absolútnu väčšinu a nesmie získať ani jeden hlas. Kandidáti Ensemble, ktorí skončili na treťom mieste a ktorých zotrvanie by mohlo zvoliť poslanca do Národného zhromaždenia, budú musieť odstúpiť, aby podporili kandidáta, ktorý bude brániť hodnoty republiky ako my.“

Hlavné hypotézy, ktoré v perspektíve vyjadrujú najpravdepodobnejšie scenáre:

 • ABSOLÚTNA VÄČŠINA PRE STRANU LE PENOVEJ, ktorá je už silná s 88 POSLANCAMI, by mohla získať viac ako 289 kresiel alebo s niekoľkými desiatkami menej ísť do vlády tak, že sa bude spoliehať na podporu externých poslancov, s ktorými bola dosiahnutá dohoda. Tento štvrtý prípad spolužitia v piatej republike medzi prezidentom jednej politickej farby a premiérom druhej farby je založený na istote, že Jordan Bardella, kandidát strany s možnou väčšinou, bude menovaný Macronom. Podľa francúzskej ústavy to nie je automatické, ale zvyk, pretože hlava štátu musí zabezpečiť, aby vymenovaná osoba získala dôveru parlamentu, avšak v prípade absolútnej väčšiny RN by bola voľba povinná.

 • VÄČŠINA VO VZŤAHU K RNBardella povedal, že s touto hypotézou nebude mať nástroje na zabezpečenie francúzskej „zmeny“. Bol by to jeden z najviditeľnejších prípadov neovládateľnosti v krajine, pretože návrhy možného premiéra RN by v rokovacej sále okamžite odmietla únia Nového ľudového frontu ľavice spolu so zástupcami Ensemble.

 • V prípade čo i len relatívnej väčšiny Ľudového frontu (France Insoumise, PS, PCF a ekológovia) by sa ľavicovému premiérovi otvorili dvere vlády. Lídri koaličných strán sa doteraz snažili presvedčiť voličov, ktorí sa zväčša zdráhali dať hlasy Jeanovi-Lucovi Mélenchonovi z obáv, že tento kandidát na premiéra bude umiernený. Najsilnejším kandidátom je François Ruffin tiež z La France Insoumise, ktorý nie je rozdeľujúca osobnosť ako Mélenchon.
 • Pokiaľ ide o hypotézy rezignácie Emmanuela Macrona, ktoré pri viacerých príležitostiach predložila Marine Le Penová v prípade porážky vládnej väčšiny, Elyzejský palác zaujal stanovisko s ubezpečením, že prezident zostane vo svojej funkcii až do konca mandátu v máji 2027.
 • Neexistujú žiadne náznaky a ani precedensy vo Francúzsku na vznik „technokratickej“ (úradníckej) vlády, preto táto hypotéza, predložená niektorými komentátormi,je vylúčená okrem iného aj na nemožnosť znovu rozpustiť parlament pred rokom po poslednom rozpustení, čo sa stalo 9. júna.

Z viacerých zdrojov:

Dana Bystrická

Podporte nezávislé médium Denník VV

 • Nezamykáme články
 • Necenzurujeme komentáre
 • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

1 Komentár

 1. Každý, kto používa pre LePenovej stranu a ďalšie podobné (AfD, Slobodní, Republika…) názov „krajná pravica“ je politologický debil. Už som ten príklad spomenul 100 krát a poviem aj stoprvý krát. Renomovaný francúzsky novinár Thierry Meyssan to uviedol po TV besede LePenovej a Macrona pri predchádzajúcich voľbách: vo všetkých socio-ekonomických otázkach bola LePenova naľavo od Macrona. Takže tú nálepku „krajná pravica“ si dajte za klobúk a šup na doučovanie zo základov politológie.
  PS
  Krajná pravica je napríklad naša SaSka, ktorá by sprivatizovala aj vzduch, ktorý dýchame.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás