fbpx
ZahraničnéFínsko: Premiérka Marinová podala demisiu

Fínsko: Premiérka Marinová podala demisiu

-

Fínsko: Premiérka Marinová podala demisiu

Helsinki 6. apríla (TASR) – Fínska premiérka Sanna Marinová po prehre v nedeľných parlamentných voľbách vo štvrtok podala demisiu. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry DPA.

Prezident Sauli Niinistö demisiu Marinovej prijal, oznámil jeho úrad vo štvrtok. Sociálna demokratka Marinová (37) však zostane vo funkcii premiérky až do vymenovania svojho nástupcu.

Premiérkou bola od konca roka 2019, pričom jej stredoľavú koalíciu tvorilo až päť strán.

V nedeľných parlamentných voľbách jej Sociálnodemokratická strana Fínska (SDP) skončila až na treťom mieste. Prvá bola stredopravá Národná koaličná strana (KOK) a druhá krajne pravicová Strana Fínov (PS). To znamená, že zrejme čoskoro nastane zmena vlády v Helsinkách.

Konzervatívny víťaz volieb Petteri Orpo chce po veľkonočných sviatkoch rokovať so všetkými stranami o vytvorení novej koaličnej vlády.

Marinová v stredu oznámila, že na straníckom zjazde v septembri odíde z postu líderky Sociálnodemokratickej strany Fínska (SDP). V politike chce pokračovať ako bežná členka parlamentu.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás