fbpx
ZahraničnéFínsko: Opoziční konzervatívci ohlásili víťazstvo vo voľbách

Fínsko: Opoziční konzervatívci ohlásili víťazstvo vo voľbách

-

Fínsko: Opoziční konzervatívci ohlásili víťazstvo vo voľbách

Helsinki 2. apríla (TASR) – Líder stredopravej konzervatívnej Národnej koaličnej strany (Kansallinen kokoomus – KOK) Petteri Orpo v nedeľu ohlásil víťazstvo vo fínskych parlamentných voľbách. Po sčítaní všetkých hlasov skončila na druhom mieste nacionalistická euroskeptická Strana Fínov (PS), na tretej priečke sa umiestnili sociálni demokrati (SDP) súčasnej premiérky Sanny Marinovej. TASR správu prevzala z agentúr AFP a AP.

„Bolo to skvelé víťazstvo,“ povedal Orpo. Dodal, že na základe tohto výsledku začne KOK rokovania o zložení novej fínskej vlády. Marinová medzičasom priznala porážku vo voľbách.
„Gratulujem víťazovi volieb, gratulujem Národnej koaličnej strane, gratulujem Strane Fínov,“ uviedla súčasná fínska premiérka.

Fínska Národná koaličná strana v parlamentných voľbách zvíťazila s 20,8 percentami hlasov. Euroskeptická Strana Fínov (PS) skončila v mimoriadne tesnom súboji druhá s podporou 20,1 percenta voličov. Marinovej strana SPD získala na tretej priečke 19,9 percenta hlasov.

Šancu na zloženie vlády dostáva vo Fínsku tradične ako prvý víťaz parlamentných volieb. Víťazná strana zároveň získava post predsedu vlády za predpokladu, že dokáže v parlamente vytvoriť väčšinu.
Orpo (53), bývalý minister financií, zdôraznil, že Fínsko bude aj naďalej podporovať Ukrajinu. „Najprv k Ukrajine: stojíme pri vás, s vami. Nemôžeme akceptovať túto hroznú vojnu. A urobíme všetko, čo je potrebné, aby sme pomohli Ukrajincom, pretože bojujú za nás. Toto je jasné,“ povedal pre AP.

Zároveň vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby „odišiel z Ukrajiny, pretože prehrá“.
Šéfka PS Riikka Purraová poďakovala podporovateľom za historicky „najlepší výsledok“ tejto strany.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás