fbpx
NázoryEurópska únia sa zrodila s cieľom prispieť k mieru....

Európska únia sa zrodila s cieľom prispieť k mieru. V roku 2012 získala Nobelovu cenu mieru – dnes ho zabíja

-

Európska únia sa zrodila s cieľom prispieť k mieru. V roku 2012 získala Nobelovu cenu mieru – dnes ho zabíja

Európska únia získala v roku 2012 Nobelovu cenu za mier za svoju „dlhodobú úlohu v presadzovaní demokracie, mieru, zmierenia a ochrany ľudských práv a slobôd v Európe.“„Európska únia je jedinečný projekt, ktorý nahradil vojnu mierom a nenávisť solidaritou,“ povedal vtedajší predseda europarlamentu pri preberaní ceny v Osle.

EÚ však zlyhala v bývalej Juhoslávii a zlyháva dodnes. Stala sa piatou kolónou Washingtonu, rezignovala na vlastnú zahraničnú politiku a jej dosadené – občanmi nevolené elity nás každým dňom hlbšie zaťahujú do možnej  tretej vojny v Európe, teraz už jadrovej, ktorá bude možno poslednou, ktorú naše zhasínajúce oči uvidia.

„Vojny vyhlasujú bohatí a mocní, ktorí potom posielajú deti chudobných zomrieť.“

Ak táto vojna vypukne, budeme jej spoluvinníkmi a spolupáchateľmi. Dodávkami ničivých zbraní na Ukrajinu prispejeme k ziskom nenásytných novodobých hyen z najlukratívnejšieho obchodu nevyčísliteľnej hodnoty, ktorý im prinesie Ukrajina – zničená, spustošená, boľavá, s telami svojich detí v plastových vreciach. Život zbraní, možno aj tých našich,  sa však neskončí. Iná skupina obchodníkov ich dodá do ďalších vojen v napríklad v Afrike, kde sa už vo vysokom počte objavili.

Zvyšovanie ukrajinskej výzbroje nevedie k prímeriu, ale zvyšuje počet mŕtvych a možnosť jadrového konfliktu. Pre západný vojnový priemysel je to prínos, ale pre slovanské národy smrť.

Mainstreamové európske noviny ignorujú korene vojny, ktorá sa začala v roku 2014 na Donbase, teda dávno pred februárom 2022. Písané a hovorené médiá prestali robiť svoju prácu strážnych psov. Neslúžia občanom-čitateľom, ale geostrategickým záujmom NATO. Praktizujú cenzúru a autocenzúru, zatajujú informácie, nepripúšťajú názory odborníkov, oponentov, spolupodieľajú sa na prenasledovaní opozície, pod slobodou slova a názoru  rozumejú nimi uzurpovanú slobodu ich slova a ich názoru. Skúsenosti z masívnych protestov svetovej verejnosti proti vojne vo Vietname a Iraku sa stali pre nich ako galejníkov svojich sponzorov mantrou, aby svojou mŕtvou žurnalistikou dnes takýmto protestom zabránili.

„Nepočúvať občanov sa stalo povinnou normou, ktorú vyžaduje NATO, EÚ, vlády a vojenské lobistické skupiny.“

Otázku, ktorú považuje za kľúčovú, položila jedna z najznámejších a najvýraznejších novinárskych osobností Barbara Spinelli na stránkach Il Fatto Quotidiano: „Vynaložilo sa v Európe úsilie na pochopenie motivácie Spojených štátov tak ďaleko od vojnovej zóny? Víťazstvo pre amerických neokonov znamená neutralizáciu Moskvy vzhľadom na rozhodujúci konflikt s Pekingom a na to, aby Washington uspel, musí oživiť Atlantickú alianciu a zvýšiť váhu štátov v EÚ, ktoré sú viac atlantické ako európske (Poľsko, Pobaltie, severná Európa). Americká vláda túto bitku vyhráva. Využíva Európanov ako pešiakov vo svojej Veľkej hre na predaj zbraní, plynu a uplatňovanie planetárnej hegemónie, ktorá produkuje iba chaos. Ak Washington vyhral toto prvé kolo, nie je to tak pre Európu: úplne neschopná suverenity, je to zadná stráž USA. A to, čo dominuje, nie je francúzsko-nemecká os, ale os Poľsko-Baltsko-USA  – „Nová Európa“ povýšená Rumsfeldom vo vojne v Iraku.

Je najvyšší čas všetkých vyzvať, aby sa zobudili, reagovali ešte rozhodnejšie a uvedomelejšie, ako sa to urobilo za posledný rok. Drvivá väčšina Slovákov, ktorí sú proti posielaniu zbraní, musí dať najavo svoje hlasy, lebo nebezpečenstvo narastá a dostávame sa do bodu, z ktorého niet návratu. Musíme sa  zmobilizovať a prevziať zodpovednosť za svoj štát, naše životy a životy našich detí. Nesmieme dovoliť, aby im zapredaní politici ukradli budúcnosť.

Dana Bystrická

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás