fbpx
NázoryEURÓPA BY MOHLA ČELIŤ RAKOVINE A VRODENÝM CHYBÁM, AK...

EURÓPA BY MOHLA ČELIŤ RAKOVINE A VRODENÝM CHYBÁM, AK KYJEV POUŽIJE OCHUDOBNENÝ URÁN

-

EURÓPA BY MOHLA ČELIŤ RAKOVINE A VRODENÝM CHYBÁM, AK KYJEV POUŽIJE OCHUDOBNENÝ URÁN

Keďže USA a Spojené kráľovstvo opäť ignorujú varovania o ochudobnenom uráne, odborníci očakávajú, že čoskoro dôjde k „vedľajším škodám“.


- reklama -

Použitie munície s ochudobneným uránom by mohlo spôsobiť nezvratné škody na zdraví ukrajinského vojenského a civilného obyvateľstva, a to aj za hranicami Ukrajiny, varovalo ruské ministerstvo obrany.

Vedecký pracovník Európskeho výboru pre radiačné riziká – fyzikálny chemik Chris Busby, ktorý pracoval pre výbor britskej vlády pre urán,  označil muníciu s ochudobneným uránom za zbraň hromadného ničenia s vedľajšími účinkami.

Busby povedal, že „Briti a Američania sa naďalej držia svojej nepochopiteľnej teórie, že tieto rádioaktívne látky, ktoré sa viažu na DNA, sú v skutočnosti neškodné a nemajú žiadne genetické alebo nerozlišujúce účinky na obyvateľstvo.“

V tomto prípade musím ale povedať, že Briti sa mýlia, pretože táto látka kontaminuje Európu a spôsobí rovnaké následky, ktoré spôsobila v Iraku. Všetky tieto účinky budú privodené  v Nemecku, Luxembursku a Francúzsku, Švédsku, pobaltských štátoch a dlhom zozname krajín, ktoré sú medzi Ukrajinou a Veľkou Britániou, kde sme to merali,“ dodal.

21. marca britská ministerka obrany Annabel Goldie povedala britským zákonodarcom, že Londýn poskytne Kyjevu letku hlavných tankov Challenger 2, ako aj muníciu vrátane pancierových nábojov, ktoré obsahujú ochudobnený urán.

                                    „Bolestné dedičstvo vojny v Iraku“


Busby osobne vykonal niekoľko štúdií, vrátane štúdie o Fallúdži, ktorá bola v roku 2004 predmetom masívneho útoku americkej armády muníciou s ochudobneným uránom.
Pripomenul, že existujú obavy zo správ, prichádzajúcich z Fallúdže o vysokej úrovni rakoviny a vrodených chýb. V tom čase robil zdravotný prieskum, kde pracovníci chodili a klopali na dvere a pýtali sa, kto žije na pozemku, koľko ľudí tam je, koľko je tam pacientov s rakovinou, aký druh rakoviny majú, koľko detí zomrelo za posledných päť rokov a všetky potrebné druhy otázok.

Následne jeho tím analyzoval údaje o rakovine, získané za posledných päť rokov a porovnal ich s mierou rakoviny v Egypte a Jordánsku. Na základe výsledkov dospeli k záveru, že vo Fallúdžiexistujú oveľa vyššie hodnoty ako priemerné úrovne rakoviny.

Keď sa všetky tieto výsledky dali dohromady, zistili, že v čase útokov na Fallúdžu došlo k veľmi veľkej udalosti genetického poškodenia, na základe čoho  Busby a jeho tím nadobudli podozrenie, že hlavnou príčinou týchto vrodených mal formácií vo Fallúdži bol ochudobnený urán.


Vedec zdôrazňuje, že irackí obyvatelia, žijúci vo Fallúdži a lekári bili na poplach kvôli ničivým vplyvom vojny v Iraku na životné prostredie, nárastu onkologických ochorení a vrodených vád.

Zistené vady zahŕňali deti narodené iba s jedným okom, deti narodené s chýbajúcimi končatinami alebo s príliš veľkým počtom končatín, vyšší ako normálny výskyt detí s poškodením mozgu alebo nádormi,  srdcové vady a chýbajúce genitálie.

Problémom bolo dokázať, že tieto zdravotné problémy súvisia s ochudobneným uránom, pretože americké a britské úrady popreli a naďalej popierajú,  že munícia s ochudobneným uránom bola koreňom všetkého zla, tvrdí Busby.


„Určite to nebola nešťastná náhoda, ale z epidemiológie môžeme s istotou povedať, že pravdepodobnosť, že k tomu dôjde náhodou, bola neuveriteľne malá,“ vysvetlil vedec. „Môžete urobiť štatistiky, aby ste ukázali, že je viac-menej nemožné, aby sa to stalo, pokiaľ neexistuje príčina. Otázkou však je, aká je príčina. Američania odmietli priznať, že používajú urán.“

Busby poukázal na to, že jedinou zistenou anomáliou spojenou s prvkom, ktorý môže spôsobiť vrodené malformácie, je urán. Vedci vedeli, ako rýchlo rastú vlasy a tak vlasy rozrezali na malé plátky a zmerali urán v každom z plátkov spätne. „Takže môžeme získať graf uránu vo vlasoch, ktorý siaha približne do roku 2005. A zistili sme, že urán vzrástol ďalej v tomto určitom čase. Je teda zrejmé, že približne v čase po bojoch pri Fallúdži došlo k nárastu uránu, ktorý potom časom padol očividne preto, že sa dostal zo systému. Takže sme mali dôkaz, že urán bol príčinou všetkých týchto vrodených chýb, genetického poškodenia, pomeru pohlaví a mimoriadne vysokej úrovne rakoviny,“ zdôraznil vedec..

 Ochudobnený urán škodlivý pre zdravie


Ochudobnený urán sa považuje za menej rádioaktívny ako prírodný urán, ale aj v oslabenej forme je táto látka veľmi rádioaktívna, zdôraznil vedec.

Druhým rizikom, spojeným s používaním ochudobneného uránu je, že urán pôsobí ako druh zosilňovača pre normálne žiarenie, pretože má veľmi vysoké atómové číslo. Dôvodom, prečo ochudobnený urán tak ľahko preniká do tela a šíri sa do životného prostredia, je to, že keď munícia exploduje, urán horí pri veľmi vysokej teplote a vytvára častice tak malé, že sú v skutočnosti plynom, hovorí Busby.


„Nesprávajú sa ako kovové častice, správajú sa ako plyn a sú úplne prchavé a všade kolíšu. Kontaminujú na diaľku. V roku 2003 sme sa pozreli na prvé účinky vojny v Perzskom zálive a na filtroch vo Veľkej Británii, ktoré merali urán, sme dokázali, že pochádzajú z Iraku a dostali sa až Anglicka,“ povedal vedecký tajomník Európskeho výboru pre radiačné riziko.

To znamená, že rozhodnutie britskej vlády rozmiestniť muníciu s ochudobneným uránom na Ukrajine vysiela zlovestný odkaz zvyšku Európy a jej obyvateľstvu, že zachytia vír rádioaktívnej kontaminácie po tom, čo Ukrajina začne používať tieto zbrane, povedal.

„Demokracia by mala byť riadená na základe pravdy, nie lží,“ zdôraznil Busby a dodal,
že ani Spojené štáty, ani britská vláda nepočúvali výsledky vedeckého výskumu vo Fallúdži.

„Ministerstvo obrany vyslalo zástupcu, aby tvrdil, že urán je neškodný a nemohol spôsobiť rakovinu britského občana Stewarta Dysona. Ja som priniesol svoje dôkazy a oni priniesli svoje dôkazy. A porota zistila, že rakovina hrubého čreva u tohto muža bola spôsobená uránom.“

Vedec poznamenal, že namiesto toho, aby považovali muníciu s ochudobneným uránom za zbraň hromadného ničenia, sú americké a britské ozbrojené sily odhodlané poslať ju na Ukrajinu ako účinnú explóziu proti obrneným vozidlám protivníka, čo spôsobí vedľajšie škody.

Podobne vlády USA a Spojeného kráľovstva naďalej popierajú katastrofálne účinky zbraní s ochudobneným uránom a potenciálne negatívne dôsledky pre krajiny ďaleko za zónou konfliktu na Ukrajine.

Demokracia je riadená na základe pravdy, na základe objektívneho poznania. Ak si ľudia v demokracii dokonale uvedomujú, že niečo, čo robí naša vláda, ich zabíja, potom by mali mať inú vládu.“ uzavrel Busby.

Contro,Frank Williams

Preklad: Dana Bystrická

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás