fbpx
- Reklama -
ZahraničnéEÚ vyzvala Lukašenka, aby prestal s represiami voči bieloruským...

EÚ vyzvala Lukašenka, aby prestal s represiami voči bieloruským občanom. My vyzývame EÚ a slovenskú vládu o to isté

-

EÚ vyzvala Lukašenka, aby prestal s represiami voči bieloruským občanom. My vyzývame EÚ a slovenskú vládu o to isté

Brusel 8. augusta (TASR) – V predvečer prvého výročia sporných prezidentských volieb v Bielorusku Európska únia vyzvala Alexandra Lukašenka, aby prestal s represiami voči občanom svojej krajiny. 


      Vo svojom vyhlásení to v nedeľu uviedol šéf európskej diplomacie Josep Borrell, ktorý upozornil, že Lukašenkovmu režimu hrozia nové sankcie EÚ. 


      „EÚ je pripravená zvážiť ďalšie opatrenia s ohľadom na to, že (bieloruský) režim očividne ignoruje medzinárodné záväzky,“ píše sa v texte, ktorý sa zmieňuje o „nútenom a nezákonnom“ pristátí lietadla spoločnosti Ryanair v máji a zneužívaní migrantov na politické účely.

- reklama -


      Borrellovo vyhlásenie v tejto časti naráža na fakt, že len v júli prekročilo hranicu z Bieloruska do Litvy, členského štátu EÚ, viac ako 2000 ilegálnych migrantov.


      EÚ i Litva sú toho názoru, že vláda v Minsku v tejto veci koná zámerne. Lukašenko totiž nedávno v reakcii na sankcie EÚ otvorene pohrozil, že umožní ľuďom z krajín ako Irak, Afganistan alebo Sýria, aby prekračovali hranice z Bieloruska do EÚ.


      Vo svojom vyhlásení Borrell pripomenul, že terčom Lukašenkovej represívnej politiky sa stala aj poľská menšina v Bielorusku.


      Vyhlásenie EÚ bolo zverejnené v predvečer prvého výročia prezidentských volieb v Bielorusku, za ktorých víťaza bol napriek podozreniam a obvineniam z volebných podvodov vyhlásený Lukašenko. Masové protesty proti sfalšovaniu výsledkov hlasovania Lukašenkov režim potlačil silou a v represiách voči opozícii a občianskym aktivistom pokračuje doteraz. 


      EÚ na Bielorusko v uplynulých mesiacoch uvalila niekoľko balíkov sankcií. Šéf európskej diplomacie vo svojom vyhlásení z nedele avizuje, že zrušenie sankcií EÚ bude možné len vtedy, ak bieloruské orgány budú plne dodržiavať zásady demokracie a právneho štátu, rešpektovať povinnosti v oblasti ľudských práv a zastavia všetky represie. 


      Bieloruský režim podľa Borrella musí „prepustiť a bezpodmienečne rehabilitovať viac ako 600 politických väzňov a zapojiť sa do seriózneho, dôveryhodného a inkluzívneho politického procesu, ktorého výsledkom budú slobodné a spravodlivé voľby monitorované Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a jej Úradom pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR).


      Borrell ubezpečil, že hneď, ako sa Bielorusko vydá na cestu demokratickej transformácie, je EÚ odhodlaná pomôcť jej stabilizovať hospodárstvo, reformovať inštitúcie, aby boli udržateľnejšie a demokratickejšie, vytvárať nové pracovné miesta a zlepšovať životnú úroveň ľudí, a to aj prostredníctvom komplexného plánu ekonomickej podpory až do výšky troch miliárd eur.


      Šéf diplomacie EÚ potvrdil jednotu Európskej únie v ďalšej podpore bieloruského ľudu – prostredníctvom poskytovania pomoci obetiam útlaku, podpory nezávislých médií a humanitárnej pomoci civilnému obyvateľstvu. 

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás