fbpx
ZahraničnéEÚ sa sankciami likviduje a za jej chrbtom si...

EÚ sa sankciami likviduje a za jej chrbtom si Rusko a Čína veselo posilňujú ekonomickú spoluprácu

-

EÚ sa sankciami likviduje a za jej chrbtom si Rusko a Čína veselo posilňujú ekonomickú spoluprácu

Rusko a Čína sa zhodli na posilnení ekonomickej spolupráce 

      Peking 15. júna (TASR) – Ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching sa počas stredajšieho telefonátu dohodli na posilnení vzájomnej ekonomickej spolupráce. Vo vyhlásení to uviedol Kremeľ s tým, že sa tak deje v čase „nezákonných“ sankcií, ktoré Západ uvalil na Moskvu pre inváziu na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.


      „Dohodli sme sa na rozšírení spolupráce v energetickej, finančnej, priemyselnej, dopravnej oblasti a ďalších sférach. Vzali sme do úvahy situáciu v globálnej ekonomike, ktorá je komplikovanejšia v dôsledku nezákonnej sankčnej politike Západu,“ uviedol Kremeľ.

- reklama -


      Prezident Číny predtým v stredu uviedol, že Peking bude aj naďalej podporovať Moskvu pri záležitostiach týkajúcich sa „suverenity a bezpečnosti“. Čína je zároveň podľa jeho slov ochotná „zintenzívniť strategickú koordináciu medzi krajinami“.


      Kremeľ tiež uviedol, že Putin a Si Ťin-pching hovorili aj o situácii na Ukrajine, píše agentúra DPA. Čínsky prezident podľa Kremľa údajne zdôraznil „legitimitu opatrení Ruska na ochranu základných národných záujmov vzhľadom na výzvy čo sa týka (ohrozenia) jeho bezpečnosti zo strany vonkajších síl“.


      Peking odmietol odsúdiť ruskú inváziu a vyzýva na vyriešenie situácie prostredníctvom rokovaní. Čína spoločne s Indiou patria medzi ekonomické mocnosti, ktoré voči Moskve pre ofenzívu na Ukrajine neprijali sankčné opatrenia.


      Čínski predstavitelia tvrdia, že Európania podporujú Ukrajinu na podnet Spojených štátov, čo je podľa nich v rozpore s ich vlastnými záujmami, keďže z Ruska dovážajú zemný plyn.


      Čína a Rusko, ktoré boli počas studenej vojny rivalmi, v posledných rokoch posilnili spoluprácu, aby čelili – ako tvrdia – globálnej dominancii USA, poznamenáva AFP. Obe krajiny sa zblížili napríklad v politickej, obchodnej či vo vojenskej sfére.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás