fbpx
- Reklama -
EkonomikaEÚ sa rozhodla pre seba deštrukciu, ide znižovať spotrebu...

EÚ sa rozhodla pre seba deštrukciu, ide znižovať spotrebu plynu v zime

-

EÚ sa rozhodla pre seba deštrukciu, ide znižovať spotrebu plynu v zime

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Brusel 26. júla (TASR) – Krajiny Európskej únie dosiahli v utorok dohodu o obmedzení spotreby zemného plynu počas nadchádzajúcej vykurovacej sezóny. Dôvodom je zvyšujúce sa riziko odstavenia dodávok suroviny z Ruska v najkritickejšom období. TASR o tom informuje na základe správ agentúr DPA, AFP a Bloomberg.

- reklama -

Ministri energetiky EÚ schválili upravený návrh Európskej komisie, ktorý počíta s dobrovoľným znížením spotreby zemného plynu o 15 % v období od augusta do konca marca, pričom sa vychádza z priemernej spotreby za posledných päť rokov, uviedli agentúry DPA a AFP, ktoré sa odvolali na oznámenie českého predsedníctva Rady EÚ. Plán okrem toho počíta aj s povinným znížením spotreby v prípade mimoriadnej situácie, ako je napríklad výrazné narušenie dodávok plynu z Ruska, aj keď niektoré štáty si dokázali vymôcť ústupky.

Ministri energetiky schválili dohodu výraznou väčšinou. Ako uviedol na Twitteri luxemburský minister zahraničných vecí Claude Turmes, jediným štátom, ktorý hlasoval proti pravidlám, bolo Maďarsko.
Rapídne schválenie dohody (Európska komisia predložila prvý návrh iba minulý týždeň) odráža rýchly pokles dodávok plynu z Ruska. Dodávky suroviny cez kľúčový plynovod Severný prúd 1, ktoré už teraz predstavujú iba 40 % kapacity plynovodu, by mali podľa oznámenia ruského Gazpromu klesnúť od stredy (27. 7.) o polovicu. Gazprom ako dôvod uviedol nevyhnutnú údržbu ďalšej turbíny.

Nové pravidlá sú „bezprecedentným krokom k európskej solidarite“, ako citovala agentúra Bloomberg štátneho tajomníka nemeckého ministerstva hospodárstva Svena Giegolda. „Aj členské štáty, ktoré ruský plyn nedovážajú, plán podporili a prisľúbili zníženie spotreby. To sa nikdy predtým nestalo,“ dodal.

Už pred rokovaním ministrov však niektoré členské štáty vrátane Talianska, Maďarska, Poľska, Portugalska a Španielska vyjadrili v súvislosti s pôvodne navrhovanou redukciou spotreby obavy. Poukazovali na viaceré opatrenia, ktoré už urobili, na nedostatočné prepojenie s plynárenskou infraštruktúrou ďalších krajín aj na fakt, že rozhodnutia v oblasti energetiky sú zvyčajne v národnej kompetencii.

Česká republika preto navrhla v minulých dňoch niektoré úpravy s cieľom čo najrýchlejšie dosiahnuť dohodu. Štáty už skôr odmietli pôvodný návrh EK, aby to bola Komisia a nie členské štáty, ktorá bude rozhodovať o povinnej redukcii spotreby plynu. Okrem toho sa bude zohľadňovať aj stav zásob plynu v konkrétnom štáte alebo to, či je alebo nie je plynovodmi napojený na ďalšie krajiny.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás