fbpx
ZahraničnéEÚ dohodla 10. balík sankcií voči sebe

EÚ dohodla 10. balík sankcií voči sebe

-

EÚ dohodla 10. balík sankcií voči sebe

Krajiny EÚ sa na výročie invázie dohodli na 10. balíku sankcií voči Rusku

Brusel 24. februára (TASR) – Krajiny Európskej únie sa v piatok dohodli na uvalení nových sankcií na Rusko. V poradí už desiaty balík sankcií voči Moskve zavádzajú pri príležitosti prvého výročia ruskej invázie na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA odvolávajúcej sa na diplomatické zdroje.

Informáciu následne potvrdilo aj švédske predsedníctvo v Rade Európskej únie, uvádza agentúra AFP. Desiaty balík podľa vyhlásenia Štokholmu obsahuje „cielené obmedzenia voči jednotlivcom a subjektom, ktoré podporujú vojnu (na Ukrajine), šíria propagandu alebo doručujú drony, ktoré Rusko (následne) používa vo vojne“ na Ukrajine.

Balík podľa diplomatov, ktorých cituje DPA, obsahuje aj ďalšie obmedzenia týkajúce sa obchodu.

Rokovania trvali dlhšie, než sa očakávalo. Dôvodom boli podľa slov diplomatov najmä snahy Poľska presadiť prísnejšie obmedzenia týkajúce sa dovozu syntetického kaučuku z Ruska. Taliansko túto požiadavku zablokovalo. Podľa vyjadrenia nemenovaného poľského diplomata s tým Varšava napokon súhlasila, avšak pod podmienkou, že sa dovoz syntetického kaučuku do EÚ bude pravidelne monitorovať.

Nové sankcie vstúpia do platnosti v sobotu – po ich zverejnení v Úradnom vestníku EÚ.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás