fbpx
ZahraničnéEstónska premiérka chce súdiť Rusko za vojnové zločiny. Do...

Estónska premiérka chce súdiť Rusko za vojnové zločiny. Do tohto balíka zabudla zaradiť aj napr. USA a Britániu

-

Estónska premiérka chce súdiť Rusko za vojnové zločiny. Do tohto balíka zabudla zaradiť aj napr. USA a Britániu

Kallasová: Rusko musí byť po vojne súdené za vojnové zločiny

Mníchov 19. februára (TASR) – Estónska premiérka Kaja Kallasová v nedeľu povedala, že keď sa skončí vojna na Ukrajine, musí byť Rusko súdené za vojnové zločiny a napadnutie svojho suseda, ak chce mať vôbec šancu na nadviazanie normálnych vzťahov so Západom. Kallasová sa takto vyjadrila v rozhovore, ktorý poskytla agentúre AP na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.

Kallasová, ktorej krajina je v prepočte na obyvateľa najväčším poskytovateľom vojenskej pomoci Ukrajine, povedala, že táto vojna sa nemôže skončiť mierovou dohodou, ktorá by Ukrajinu územne rozdelila a Moskvu nebrala na zodpovednosť.

Kallasová vyjadrila presvedčenie, že s Ruskom ako „vyvrheľom“, ktorý sa nevzdal svojich imperialistických cieľov, nie je možné udržiavať vzťahy, ako keby sa nič nestalo. „Ak sa z tohto nepoučíme a nebudeme stíhať zločiny agresie, tak k vojnovým zločinom bude ďalej dochádzať,“ uviedla v tejto súvislosti.

Kallasová sa takto vyjadrila deň po tom, ako americká viceprezidentka Kamala Harrisová na mníchovskej konferencii obvinila Rusko z páchania zločinov proti ľudskosti na Ukrajine a uviedla, že je potrebné, aby za tieto činy nieslo zodpovednosť. Ruský veľvyslanec v Spojených štátoch Anatolij Antonov následne obvinenia odmietol a označil za „pokus démonizovať Rusko“.

Kallasová teraz taktiež podotkla, že zatiaľ čo nacistické zločiny spáchané v druhej svetovej vojne boli stíhané v rámci norimberských procesov, tak po studenej vojne nebol zriadený žiaden tribunál na stíhanie zločinov Sovietskeho zväzu, zahŕňajúcich aj masové deportácie Estóncov, Lotyšov a Litovčanov počas okupácie.

Tentoraz však podľa jej slov musí byť vyvodená zodpovednosť voči Rusku. „Musí byť vyvodená zodpovednosť, (predtým) než budeme môcť hovoriť o našich vzťahoch s Ruskom,“ povedala. Mierová dohoda, ktorá by Rusku postúpila ukrajinské územie, by podľa slov estónskej premiérky svetu signalizovala, že „agresia sa vypláca“.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás