fbpx
- Reklama -
KomentáreErik Tomáš: Slovensko potrebuje stabilnú a profesionálnu vládu

Erik Tomáš: Slovensko potrebuje stabilnú a profesionálnu vládu

-

Erik Tomáš: Slovensko potrebuje stabilnú a profesionálnu vládu

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Výsledkom takmer dva a pol ročného pôsobenia vládnej koalície je chaotické a neodborné riadenie štátu. Oproti ostaným krajinám EÚ nedokázalo Slovensko prijať dostatočné opatrenia, ktoré by pomohli jeho občanom ľahšie prekonať dopady koronakrízy a rusko-ukrajinského vojenského konfliktu. Nielen o tom sme sa rozprávali s opozičným poslancom Národnej rady SR a podpredsedom Hlasu-SD Erikom Tomášom.  

- reklama -

Pred niekoľkými dňami poslanci Národnej rady odobrili Matovičov návrh pomoci rodinám. Prečo ste ako Hlas-SD hlasovali proti?

Pri hlasovaní sme sa zdržali, podobne ako väčšina opozície. Nejde totiž o žiadny protiinflačný balík, teda súbor opatrení, ktoré by pomohli rôznym skupinám obyvateľstva ohrozeným historickým zdražovaním. Všetky krajiny EÚ k nim rýchlo pristúpili. Znižovali DPH, zastropovali ceny, alebo robili priame sociálne transfery. Len Slovensko za desať mesiacov neurobilo vôbec nič. Samozrejme, že nespochybňujeme zvyšovanie detských prídavkov, či daňového bonusu, ale od 1. júla majú prídavky stúpnuť o 4 eurá a daňový bonus od 16 do 23 eur v závislosti od veku dieťaťa, čo je veľmi málo. Nehovoriac o tom, že daňový bonus je len náhradou za nezmyselné zrušenie školských obedov zadarmo. Ale čo je kľúčové, vôbec sa v tomto balíku nemyslí na seniorov, pracujúcich bez nezaopatrených detí i ďalšie ohrozené skupiny. Keďže nedošlo k rozšíreniu pomoci o nich, nemohli sme tento návrh podporiť.

Ako hodnotíte fakt, že Matovičov balíček pomoci rodinám prešiel aj za pomoci hlasov poslancov ĽSNS?

Pre mňa osobne je to veľké sklamanie. Vôbec tu nejde o to, či niekto je za, alebo proti rodinám ako sa to snaží verejnosti nahovoriť Matovič. Poslanci ĽSNS, ktorých ešte pred nedávnom líder OĽaNO nazýval fašistami, mu pomáhajú pokračovať v politike, na ktorú doplácajú všetci občania Slovenska. Jediným riešením sú predčasné voľby.

Akým spôsobom by Vaša strana pomohla všetkým slovenským občanom ak by ste boli súčasťou vládnej koalície?

Ukazujeme to priamo v parlamente. Napriek tomu, že sme opoziční politici, predložili sme sériu zákonov proti zdražovaniu. Navrhovali sme zníženie DPH na základné potraviny i energie, zníženie spotrebnej dane na palivá, mimoriadnu valorizáciu dôchodkov, či mimoriadne zvýšenie životného minima, od ktorého sa odvíja až šesťdesiat rôznych sociálnych príspevkov. Bohužiaľ vládny valec na to nereflektuje, pritom sám s riešeniami neprichádza.

Následky celosvetovej pandémie Covid-19 a rusko-ukrajinskej vojny môžeme pociťovať predovšetkým rastúcou infláciou a nárastom cien základných komodít. Akým spôsobom mohla vláda eliminovať pokles životnej úrovne obyvateľstva?

Už som to opísal vyššie. Stačilo si zobrať príklad z iných krajín EÚ. Pritom vláda peniaze má. Napožičiavala si 15 miliárd eur a len v tomto roku bude mať v rozpočte kvôli zdražovaniu nadpríjmy  vo výške 2 miliardy oproti odhadom. Nechápem, prečo ich ľuďom nedá. A ešte jedna vec. Keď ja na pomoc Ukrajincom, musí byť aj pre slovenských občanov.

Konflikt ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) a ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) nemá konca. Okrem učiteľov sú dnes rukojemníkmi tohto konfliktu všetci občania SR. Do kedy môže podľa Vás vládna koalícia takýmto spôsobom fungovať?

Permanentný konflikt, politická nekultúra a amaterizmus, ktoré predvádza táto vláda spôsobia Slovensku škody, ktoré budú ďalšie generácie dlho naprávať. Pre štát by bolo lepšie keby tento marazmus čo najskôr skončil. Keďže ústavný súd rozhodol o referende o predčasných voľbách tak ako rozhodol, ideálne by bolo, aby sa v parlamente našlo deväťdesiat hlasov na zmenu ústavy a následne na skrátenie aktuálneho volebného obdobia, čo by viedlo k predčasným voľbám.

Ako vnímate kritiku poslanca OĽaNO György Gyimesiho na adresu Richarda Sulíka (SaS)? Podľa jeho názoru minister hospodárstva týmto spôsobom na pôde Európskej únie poškodil ekonomické záujmy spoločnosti Slovnaft…

Richard Sulík a Eduard Heger spôsobili škody hlavne slovenským občanom. Vďaka ich babráctvu na pôde orgánov EÚ hrozí nedostatok palív na Slovensku, alebo budú ešte drahšie ako dnes. A to len preto, lebo títo dvaja páni neobhajovali naše národnoštátne záujmy a nevybavili pre Slovensko lepšiu výnimku z embarga na ruskú ropu. Obaja by mali okamžite skončiť vo svojich funkciách.

Ako hodnotíte takmer dva a pol ročné pôsobenie vládnej koalície?

Ako jednu veľkú katastrofu. Z nej sa bude Slovensko spamätávať ešte dlho.

Strana Hlas-SD sa pridala k iniciatíve zberu podpisov za vypísanie referenda o predčasných voľbách. Myslíte si, že pani prezidentka sa v tomto prípade už neobráti chrbtom veľkej časti nespokojných občanov?

Uvidíme. Bude to aj pre ňu citlivá otázka, keďže už tak raz urobila a odvtedy jej popularita neustále klesá. Ja si želám, aby občania konečne dostali možnosť vyjadriť sa v referende.

Podľa prieskumov si strana Hlas-SD dlhodobo udržuje líderskú pozíciu. Aká by bolo  podľa Vášho názoru najideálnejšie vládne zoskupenie?

Také, ktoré prinesie Slovensku stabilitu a profesionalitu v riadení štátu. Nechcem vopred špekulovať o koalíciách, lebo to považujem za prejav neúcty k volebnému právu občanov, ale som presvedčený, že ľudia vo voľbách rozhodnú nielen o počte mandátov pre jednotlivé strany, ale aj o koalícii, ktorú si želajú.

Podľa ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) má po voľbách vzniknúť liberálna koalícia Hlas-SD, Progresívne Slovensko a SaS. Odkiaľ má predseda najsilnejšej koaličnej strany takéto informácie?

Sú to len jeho bludné predstavy. Ide už o typickú snahu rozdeľovať spoločnosť. My sme o žiadnych koalíciách nerokovali a do parlamentných volieb ani nebudeme.

V lete 2020 ste sa spolu s ďalším desiatimi poslancami rozhodli vystúpiť z poslaneckého klubu SMER-SD. Ako hodnotíte tento krok s odstupom času?

Čas ukázal, že to bol správny krok. Sociálna demokracia vďaka nemu vo všeobecnosti na Slovensku výrazne posilnila.

Otázka na záver. S akým politickým programom a víziou predstúpite pred občanov v najbližších parlamentných voľbách? 

Bodaj by boli parlamentné voľby čo najskôr. Pôjdeme do nich so silným sociálnym programom, ktorého stredobodom je človek.

Zhováral sa: Matej Mindár

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás