fbpx
ZahraničnéErdogan: Turecká armáda by mohla v Sýrii a Iraku...

Erdogan: Turecká armáda by mohla v Sýrii a Iraku spustiť aj pozemnú operáciu

-

Erdogan: Turecká armáda by mohla v Sýrii a Iraku spustiť aj pozemnú operáciu

Ankara 21. novembra (TASR) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok vyhlásil, že vojenská operácia tureckej armády na severe Sýrie a Iraku sa nemusí obmedziť len na údery zo vzduchu, ale budú sa viesť aj diskusie o zapojení pozemných jednotiek.
      

- reklama -

Ako informovala agentúra Reuters, Erdogan po návrate z cesty do Kataru pred novinármi povedal, že o prípadnom zapojení pozemných síl rozhodnú spoločne generálny štáb tureckej armády a turecké ministerstvo obrany.
      

Reuters pripomenul, že turecké vojenské lietadlá podnikli v nedeľu letecké útoky na základne kurdských militantov v Sýrii a Iraku, pričom zasiahli a zničili 89 cieľov, uviedlo turecké ministerstvo obrany.
      

Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR), ktoré prostredníctvom siete informátorov monitoruje dianie v Sýrii, si nočné nálety na severe a severovýchode Sýrie vyžiadali najmenej 31 obetí. Ich terčom boli najmä pozície sýrskych kurdských jednotiek.
      

Táto ofenzíva s kódovým označením Operácia Claw-Sword sa začala týždeň po výbuchu v centre Istanbulu, pri ktorom zahynulo šesť ľudí a 81 bolo zranených. Ankara z tohto útoku viní kurdských ozbrojencov, ktorí však účasť na útoku popierajú.
      

Agentúra AFP dodala, že Erdoganovo varovanie pred možnou pozemnou ofenzívou prišlo po tom, ako v pondelok – pri útoku zo sýrskeho územia – zahynuli v tureckom pohraničnom meste Karkamiš najmenej traja ľudia vrátane dieťaťa.
      

Podľa guvernéra provincie Gaziantep na juhovýchode Turecka Davuta Güla bolo smerom na centrum mesta Karkamiš vypálených päť mínometných striel. Okrem obetí na životoch si ostreľovanie vyžiadalo aj šiestich zranených.
      

Turecké úrady tvrdia, že útok na ciele v meste Karkamiš spáchali milície spojené so Stranou kurdských pracujúcich (PKK), ktorá od roku 1984 vedie ozbrojený boj za autonómiu a posilnenie práv pre Kurdov v Turecku. PKK je v Turecku považovaná za teroristickú organizáciu a je zakázaná.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás