fbpx
NázoryE. Todd - USA by mohli stratiť kontrolu nad...

E. Todd – USA by mohli stratiť kontrolu nad svetovými financiami v dôsledku konfliktu na Ukrajine

-

E. Todd – USA by mohli stratiť kontrolu nad svetovými financiami v dôsledku konfliktu na Ukrajine

Historik a antropológ Francúz Emmanuel Todd v rozhovore pre Le Figaro povedal, že ukrajinský konflikt je existenčný pre Spojené štáty, ktoré by v prípade vyčerpania priateľských a „ochotných“  európskych hospodárstiev riskovali stratu kontroly nad svetovými financiami.

- reklama -

Vo svojom komentári pripomína analýzu, ktorú ponúkol profesor John Mearsheimer z Chicagskej univerzity, ktorý tvrdil, že zatiaľ čo pre Rusko je tento konflikt „existenčný“, pre Spojené štáty to bola len ďalšia hra medzi inými krajinami a že víťazstvo alebo porážka v ňom by pre Spojené štáty nemali veľký význam. „Táto analýza je však nedostatočná. Americký prezident Joe Biden sa teraz musí ponáhľať. Amerika je krehká a odpor ruskej ekonomiky tlačí americký imperiálny systém smerom k priepasti. Nikto nečakal, že ruská ekonomika bude schopná odolať ekonomickej sile NATO,“ povedal Todd.

Je isté, že Spojené štáty sú vo fáze dlhodobého úpadku a že na pozadí poklesu svojho vplyvu vo svete sa rozhodli tlačiť na väčší vplyv vo svojich „pôvodných protektorátoch“, získaných po druhej svetovej vojne, inými slovami v Európe a Japonsku. V tejto súvislosti kolaps európskeho hospodárstva, poznamenáva odborník, predstavuje veľké riziká pre samotné Spojené štáty.

Ak ruská ekonomika dlho odoláva sankciám a podarí sa jej vykrvácať európske hospodárstvo, podarí sa jej prežiť vďaka čínskej podpore, menová kontrola USA nad svetom sa zrúti a s ňou aj schopnosť Spojených štátov financovať svoj obrovský obchodný deficit pri takmer nulových nákladoch. Táto vojna sa pre Spojené štáty stala existenčnou. Nemôžu sa dostať z konfliktu pred Ruskom. To vysvetľuje, prečo sme teraz v otvorenej vojne – v konfrontácii, ktorá musí vyústiť do kolapsu jednej alebo druhej strany,“ hovorí Todd.

Hospodárske a sociálne problémy

Konflikt na Ukrajine „vedie k reálnej ekonomike, ktorá nám umožňuje merať skutočné bohatstvo štátov a ich výrobnú kapacitu,“ hovorí odborník. Todd zdôrazňuje najmä zdvojnásobenie ruskej produkcie obilia po zavedení prvých veľkých sankcií v roku 2014, ako aj vedúce postavenie Ruska pri výstavbe jadrových elektrární, a to nielen doma, ale aj v zahraničí.

„Výsledok konfliktu bude závisieť od schopnosti oboch systémov vyrábať zbrane,“ verí Todd. Historik poznamenáva, že prechod na vojnu úpadku znižuje vplyv vyspelých vojenských technológií Spojených štátov, ktoré používa Ukrajina. Situácia vyzdvihuje dostupnosť kvalifikovaného personálu, materiálnych zdrojov a priemyselného potenciálu. „V tomto bode začína zasahovať základný problém globalizácie Západu: presunuli sme toľko priemyselných odvetví z nášho územia, že teraz nevieme, či naše vojenské zariadenia budú schopné udržať požadovanú rýchlosť výroby,“ dodal.

Okrem prírodných a priemyselných zdrojov odborník zdôrazňuje veľkú úlohu ľudských zdrojov a vzdelávania. Poukazuje na to, že Spojené štáty majú viac ako dvojnásobnú výhodu oproti Rusku, pokiaľ ide o počet obyvateľov, ale odporúča svojim čitateľom, aby si pamätali, že v Spojených štátoch sa na inžinierske profesie špecializuje iba 7% študentov, zatiaľ čo v Rusku je to asi 25%, čo v konečnom dôsledku dáva Rusku konkurenčnú výhodu. „Spojené štáty vypĺňajú túto medzeru zahraničnými študentmi, väčšinou indickými a v ešte väčšej miere čínskymi. Tento náhradný zdroj je však nespoľahlivý a už sa zmenšuje,“ povedal.

Stret ideológií

Todd tiež naliehal, aby sa nezabúdalo na „ideologickú a kultúrnu rovnováhu moci“. Pripomenul, že počas sovietskej éry sa komunistická ideológia používala ako mäkká sila, získala podporu v Číne, čiastočne aj v Indii a Európe. Pre moslimský svet však táto ideológia nebola atraktívna kvôli svojmu oficiálnemu ateizmu, domnieva sa odborník. „Rusko, ktoré sa dnes opäť stavia do pozície veľmoci, a to  nielen antikoloniálnej, ale aj vlasteneckej a konzervatívnej s ohľadom na tradičné zvyky, dané jeho históriou,  môže prilákať oveľa väčšiu podporu,“ vysvetlil.

„Západné noviny sú tragicky vtipné – stále hovoria: „Rusko je izolované. Rusko je izolované.“ Ale keď sa pozriete na hlasy OSN, zistíte, že 75 percent sveta nenasleduje Západ, čo sa niekedy zdá byť malicherné,“ hovorí Todd. „Súčasný konflikt, ktorý naše médiá zvyknú opisovať ako stret politických hodnôt na hlbšej úrovni, je konfliktom antropologických hodnôt. Práve tento nedostatok povedomia a hĺbky robí konfrontáciu nebezpečnou.“

Globálne porovnanie

„Realita je taká, že tretia svetová vojna sa už začala. Je zrejmé, že konflikt, spočiatku obmedzená územná vojna, sa vyvinul do globálnej hospodárskej konfrontácie medzi celým Západom na jednej strane a Ruskom, podporovaným Čínou na strane druhej, do svetovej vojny,“ verí Todd. Predpokladá, že vzhľadom na súčasné hospodárske a demografické faktory by sa nepriateľské akcie mali skončiť do piatich rokov.

Verí, že tak či onak sa európske krajiny „podieľajú na zabíjaní Rusov“ tým, že dodávajú vojenské vybavenie Ukrajine, aj keď sa zatiaľ nevystavujú nebezpečenstvu. „Európania sa zameriavajú najmä na ekonomiku. Skutočné zapojenie do vojny vnímame prostredníctvom inflácie a nedostatku rôznych tovarov,“ zdôraznil odborník.

Hovorí, že Rusko, zatiaľ čo sa zúčastňuje na hospodárskej vojne so Západom, čiastočne obnovuje vojenskú ekonomiku, ale zároveň robí všetko, čo je v jeho silách, aby sa postaralo o obyvateľstvo.

„To bolo  účelom stiahnutia vojsk z Chersonu, ktoré nasledovalo po stiahnutí z regiónov Charkov a Kyjev. Počítame kilometre štvorcové, ktoré dobyli Ukrajinci, zatiaľ čo Rusi čakajú na pád európskych hospodárstiev. Sme ich prvou líniou,“ povedal Todd.

L´Antidiplomatico

Preklad: Dana Bystrická

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás