fbpx
NázoryDušan Piršel: Začiatok roka máme nabitý politikou

Dušan Piršel: Začiatok roka máme nabitý politikou

-

Dušan Piršel: Začiatok roka máme nabitý politikou

Začiatok roka máme nabitý politikou . Politická scéna je v takom pohybe, ako za dlhé roky nebola, a jej nevyspytateľná tekutosť sa môže ešte zvyšovať.

Stabilizujúcim prvkom, ako vyriešiť situáciu, sú jedine predčasné parlamentné voľby.

Päťpercentná magická hranica je pre mnohých jedinou víziou, programom i cieľom. A potom máme mať očakávania?

Možno, že by bolo fajn, keby sa pravidelne po dvoch volebných obdobiach striedala pravica s ľavicou, aby ľudia mohli porovnávať a rozhodnúť sa adekvátne.

Ako teda bude po voľbách ? Uvedomujem si, že rola proroka je nebezpečná, ale potrebná. Kto nemá ciele, nemá budúcnosť.

Ľudia potrebujú nádej. Nádej je dar a pozitívna emócia. Trošku sa obávam tých príťažlivých snov a vlastne akýchkoľvek snov od  niektorých politikov, pretože politici z pochopiteľných dôvodov sledujú predovšetkým svoje záujmy, potom záujmy svojich blízkych a ešte záujmy svojej politickej strany.

Len voliči môžu politikov donútiť, aby svojím konaním uprednostňovali záujmy všetkých občanov v krajine.  Želal by som si, aby politici pristupovali k občanom, nie voličom, ako k jedinečnej osobnosti.

Je veľmi  potrebné, aby čo najviac múdrych, hodnotovo obozretných a pokorou vyzbrojených ľudí tvorilo našu politickú elitu. Je to  utópia, fikcia alebo  zbožné prianie.

Niekedy sa mi zdá, že táto krajina vyčerpala svoje možnosti a nedokáže  sa obnoviť sama zo svojich zdrojov  ľudského potenciálu a intelektu.

Asi si budeme musieť  vychovať  novú  populáciu  intelektuálov a morálnych ľudí.

Keď sa pozriem na to politické spektrum súčasnosti, ale aj v minulosti, tak si niekedy myslím, že do politiky idú často nekompetentní ľudia. A ako náhle okúsia moc,  spúšťač, tak sa to u nich prejaví v plnej miere.

Som presvedčený, že aj ľudia si želajú funkčnú vládu a  parlament. Nenaplnené ambície treťotriednych politikov nás nemusia trápiť vôbec.

Preto som by som veľmi rád apeloval na múdrosť. Múdrosť je inteligencia krát schopnosti, krát vedomosti, krát využitie poznatkov v praxi, krát tvorivosť a ešte by som si dovolil pripojiť,  krát empatia a krát tolerancia.

Mňa osobne veľmi mrzí, že namiesto toho aby sa kultivovala ľudská duša a zjemňoval zmysel pre krásu pravdu a dobro manifestuje sa skôr zloba, nenávisť, adrenalín, utrpenie. Napokon vojny sú toho dôkazom.

Dušan Piršel

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás