NázoryDušan Piršel: Vráťme ľudskosť do slovenského zdravotníctva

Dušan Piršel: Vráťme ľudskosť do slovenského zdravotníctva

-

Dušan Piršel: Vráťme ľudskosť do slovenského zdravotníctva

Ľudskosť vnímam ako  najvnútornejšiu  duchovno  citovú podstatu, ktorá  by teda mala byť dominantnou a viditeľnou  vo všetkých oblastiach života spoločnosti a v zdravotníctve ani nehovoriac. 

V zdravotnej starostlivosti sa v súčasnosti vnímajú ako podstatné mnohé parametre, ale zabúda sa , alebo sa obchádza význam ľudského prístupu k pacientovi.

Práve v tomto rezorte by mala byť ľudskosť samozrejmosťou, lebo ona a nádej sú tiež liečivé.

Len bohužiaľ  táto úžasná vlastnosť je často vnímaná ako prejav zraniteľnosti a citlivosti.

Mňa ako človeka , ktorý začal profesijnú dráhu v Ústave tuberkulózy a respiračných chorôb v Podunajských Biskupiciach v oblasti  sociológie medicíny a handicapu , sociálnej gerontológie a zomierania u onkologických pacientov trápi.

Len ako hovorí doktor Juraj Mesík, ľudský prístup môžeme očakávať len od ľudí, ťažko od inštitúcií.

Hoci inštitúcie môžu mať pravidlá a ciele, ktoré ich ľudskosť zvyšujú, alebo naopak znižujú.

A ja si kladiem otázku, že prečo je tomu tak ,že ľudskosti v zdravotníctve je stále menej?

Možno je to aj preto, že niektorí  lekári sa  stávajú  lekármi primárne preto, lebo sa nejak treba živiť, alebo preto, že to je rodinná tradícia.

Tá väčšina, pre ktorých je to primárne práca ako každá iná, teda zdroj peňazí, nie je nevyhnutne nehumánna.

Len humánnosť nie je ich primárna motivácia. A kariéru v systéme urobia zväčša tí, čo idú za peniazmi a mocou, nie tí, pre ktorých je číslo jedna pacient.

K tomu sú všetci sú pod tlakom toho, že sa zo zdravotníctva ako takého stáva  biznis. Biznis pre zopár  oligarchov a ich poisťovne, súkromné nemocnice, farmafirmy .

Rád by som sa mýlil , ale niekedy sa mi zdá, že Ich cieľom nie je vždy  blaho ľudí, ale finančné zisky.

Im je potom  podriadená celá logika zdravotníctva. So zármutkom  vnímam ak sa výkon nemeria uzdravenými ľuďmi, ale predpísanými liekmi a vyúčtovanými výkonmi .

Každý ambulantný lekár je dnes úradníkom v službách  zdravotných poisťovní  pre ktoré neustále píše a podáva hlásenia a účty.

Pacientom môže venovať len toľko času, koľko zostane po splnení jeho z hľadiska finančnej existencie základnej  teda úradníckej  úlohy.

Systém teda vytláča etos humanizmu a služby blížnym. Napriek tomu stále sú lekári, ktorý tlaku systému dokážu odolávať a nesú v sebe to, čo  ja nazývam ľudský prístup.

Samozrejme  si  uvedomujem, že zdravotná starostlivosť nemôže fungovať ako charita bez finančného krytia. Táto téma si vyžaduje samostatný komentár .

Ja osobne tlieskam všetkým lekárom,  u ktorých je  vzťah k pacientom  vždy profesionálny, ale zároveň veľmi empatický, ľudský a láskavý.

Vďaka teda  všetkým, ktorí slúžia s láskou a prinášajú nádej a prepotrebnú pomoc a porozumenie.

Treba si uvedomiť, že najdôležitejšie nie sú  stopy v mori či vo virtuálnom prostredí, ale  sú to  stopy ľudskosti okolo nás. V zdravotníctve je to najvypuklejšie .

Dušan Piršel

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás