fbpx
- Reklama -
NázoryDušan Piršel: Viera v politike nie ako vývesný štít

Dušan Piršel: Viera v politike nie ako vývesný štít

-

Dušan Piršel: Viera v politike nie ako vývesný štít

V ostatnom čase sa manifestovali politici v súvislosti s ich náboženským presvedčením.

Neviem posúdiť pravdivosť tvrdení, pretože si uvedomujem, že v súčasnosti sme účastníci obrovskej masmediálnej manipulácie – veľa ZLA a hlúpostí, málo DOBRA a múdrostí. Často môže ísť aj o ich diskrimináciu. Práve tieto informácie ma inšpirovali  k premýšľaniu.

 V tejto súvislosti si dovoľujem s hlbokou úctou a pokorou  vysloviť názor, že mať vieru je fajn, ale netreba ju nosiť ako vývesný štít a netreba ju znásilňovať. Viera má ostať súkromnou záležitosťou, nie byť súčasťou seba prezentácie. Je veľmi dôležité rešpektovať, že sú tu aj iní, čo nemajú záujem to počúvať/čítať/sledovať.

- reklama -

Už od revolúcie mám nástojčivý pocit, že často išlo u niektorých politikov skôr o americký typ „charizmatikov“, ktorí síce charizmu nemajú, ale tvarujú sa do istej pózy, a keď im človek podľahne, tak vtedy pritlačia.

Pripadá mi to až také sektárske. Zastávam názor, že ústavný činiteľ má byť predstaviteľom a zástancom Ústavy Slovenskej republiky.

Ako štátny činiteľ má svoju duchovnú sféru orientovať na praktické uplatňovanie svojho náboženstva v láske a pomoci druhým, nie len na lásku k sebe.

Bohužiaľ, novú dimenziu politiky predstavujú tiež (alebo najmä?) sociálne siete, ktoré by ústavní činitelia mali používať iba na súkromné účely, a nie na potravu pre masy .

Náboženské predstavy by určite nemali ovplyvňovať rozhodovanie politikov v otázkach, ktoré sa netýkajú vnútorných problémov jednotlivých cirkví (a aj to – čiže vnútorné dianie v cirkvách – treba vnímať veľmi citlivo, lebo tak ako by mala byť cirkev apolitická a nestranná, tak by ani politici nemali využívať či zneužívať možnosti a dosah cirkevných spoločenstiev).

Mám nádej, že aj naši politici chcú splniť svoje poslanie tak, ako im to svedomie káže. Že svedomie je u každého iné, to asi nie je potrebné komentovať.

Niekedy sa mi zdá, že to svedomie predstavuje už dlhé roky  u niektorých politikov neexistujúcu kategóriu. Všetci , nie len politici , ktorí majú svedomie , dokážu  korigovať  svoje vlastné správanie

Možno by bolo zaujímavé uzákoniť svedomie J

Myslím si, čím krutejšia doba, tým sú ľudia „religióznejší a bohabojnejší, tým krutejší vládcovia sa tam presadia.“

Na druhej strane sa treba zamyslieť, že kto tú dobu robí, kto jej dáva tvár .

Uznávam, že v mojom komentári nepokrývam všetko a uvedomujem si, že veci v pozadí môžu byť a sú zložitejšie.

Dušan Piršel

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás