fbpx
NázoryDušan Piršel: Veľmi si želám pokoj zbraniam

Dušan Piršel: Veľmi si želám pokoj zbraniam

-

Dušan Piršel: Veľmi si želám pokoj zbraniam

Vojna na Ukrajine je realita takmer rok  a vyzerá to tak, že ju pomaly ani nikto nechce ukončiť.

- reklama -

Mnohí Európski politici sa chcú prezentovať ako mierotvorcovia , ale zatiaľ sa to nikomu nepodarilo.

Som skeptický, či sa v dohľadnej dobe podarí situáciu upokojiť na úroveň  pokoj zbraniam ak nie rovno na mier.

Moja generácia vojnu nezažila. Poznám ju len z rozprávania svojich rodičov a filmových spracovaní.

Zjavne za to vďačíme aj rozvážnej politike a diplomacii vtedajších predstaviteľov povojnových veľmocí  a tiež rešpektovaniu uznesení OSN a Rady bezpečnosti OSN. 

Atmosféra vojnovej hystérie je natoľko vybičovaná, že niet verejnej autority, ktorá by ich poslala do správnych medzí.

Uvedomujem si, že všetko je to asi oveľa zložitejšie, my obyčajní ľudia nevidíme všetky trajektórie, ktoré vedú k súčasnému stavu na Ukrajine.

Totiž obe strany zahŕňajú svet propagandou, len záleží na sile podchytených médií, čo z toho sa dostane ku pospolitému ľudu a akú mieru sympatii či antipatii sa podarí u nich ku protivníkovi vyvolať.

Ak by mali ľudia telepatické schopnosti a vedeli by vycítiť, čo sa v skutočnosti u susedov deje a kde je objektívna realita, možno by boli vyburcovaní ku väčšej aktivite, hlavne tí, čo o niečom rozhodujú.

Identifikujem sa s názorom,  že je potrebné  vytvárať si v hlave vlastný mentálny model sveta a rekonštruovať  ho podľa týchto správ.

Ono sa ukáže veľmi rýchlo, že niektorá nová správa nezapadá do modelu a treba ju preskúmať. Okrem toho, nie je to čiernobiele. Na všetkom je trochu pravdy, len treba zistiť, ktorá časť to je.

Napokon čo je to pravda. Všetci vidíme len kúsky reality a v sebe ich interpretujeme podľa vlastných životných skúseností.

Spomenul som si na známy výrok pruského generála Carla von Clausewitza o tom, že vojna je len pokračovaním politiky inými prostriedkami.

Ak mu budeme veriť, je v tom zrnko optimizmu, lebo potom je možné robiť politiku tak, aby vojna nebola jej pokračovaním.

Len bohužiaľ známy výrok klasika z filmu Čierny baróni . “ Nám šlo především o člověka  a odpověď pro Kefalína,  ale prosím vás, lidí je jak sraček,  “ podľa môjho názoru naplno definuje podstatu problému.

V zmysle ťažkých ekonomických záujmov niektorých mocenských skupín mi vyplýva , že ľudský život nemá príliš veľkú hodnotu.

Ľahko sa posudzuje vojna tým, ktorí si ju predstavujú ako tie strieľačky v počítači.  Instantný adrenalín, v teple a s plechovkou piva poruke.

Môže to byť tým, že prebieha striedanie generácií, ktoré mier vnímali ako čosi cenné a nesamozrejmé, generáciami, ktorým mier nič nehovorí.

Do budúcnosti je dôležité mať ohľad na iných, súcit s trpiacimi, pomoc potrebným a úcta ku všetkým.

Mier nie je absenciou vojny. Mier je cnosťou, dôverou, spravodlivosťou. Toľko Baruch Spinoza holandský filozof .

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás