fbpx
NázoryDušan Piršel: Totalita pocitov, myšlienok a konania je nebezpečná

Dušan Piršel: Totalita pocitov, myšlienok a konania je nebezpečná

-

Dušan Piršel: Totalita pocitov, myšlienok a konania je nebezpečná

V dnešnej dobe je enormný tlak na výkonnosť, efektivitu či úspešnosť. Žijeme neosobnú a plytkú dobu. Preto čoraz viacej ľudí takéto toxické prostredie pochopiteľne nezvláda.

- reklama -

Na druhej strane tí, ktorí za to môžu naďalej vajatajú svoje nezmyselné vízie a predstavy a snažia sa nás obrať o naše mikrosvety. Práve tým by som chcel v krátkosti venovať tento môj komentár. 

Len ako hovorí psychiater doktor Martin Kalaš, snaha vládnucej triedy, skôr používa termín ľudia s mocou je pochopiteľne taká, že sa snažia zregulovať každého podľa určitých pravidiel.

Ono hierarchia systému je nevyhnutná na správny chod systému. Lenže má ako všetko svoje riziká.

Rizikom je podľa môjho názoru ako uvádzam v názve totalita pocitov, myšlienok a konania. Neviem či má mať mikrosvet najvyššiu prioritu, ale domnievam sa že má existovať sloboda mať svoj mikrosvet.

Uniformita, snaha po totalite konformity je neprirodzená, vedie k úpadku a zániku. To moderné slovko diverzita , čiže rozmanitosť má totiž hlbokú opodstatnenosť.

Lenže ak chcem byť propagátorom diverzity, musím strpieť diverzitu iných, nielen tie formy diverzity, ktoré pokladám za vhodné.

Toto je problém s ktorým sa progresivizmus nevie vysporiadať. Lebo v snahe po pestrofarebnosti, povoľuje len farbičky, ktoré sám uzná za potrebné a všetky ostatné ceruzky túži polámať.

Ja toto nepokladám za prejav podpory diverzity. Mám názory ktoré sú mi blízke, sú názory, ktoré pokladám za vhodné a správne a také, ktoré pokladám za nevhodné a škodlivé.

Problém je, že moje hodnotenie je moje  hodnotenie. A moje  hodnotenie   nech si o ňom myslím čo chcem, je stále len moje.

To samozrejme neznamená, že všetky ostatné hodnotenia sú zlé. Je však vysoko narcisticky uspokojujúce, keď sa nechám zoznamovať len s názormi, ktoré podporujú moje názory.

Z tohoto dôvodu nemám rád ľudí, ktorí sú presýtení svojou vlastnou pravdou.

Myslím si ku všetkej úcte, že  potlačenie diverzity nenapĺňa evolučné a život zachovávajúce potreby spoločenstva, ale kladie intimitu nezraniteľnosti vlastného ega na piedestál všetkých hodnôt. A vedie k prirodzenému úpadku.

Rôznorodosť mikrosveta je teda v každom prípade  nevyhnutná, potrebná a želateľná. Napriek tomu len po istú hranicu, keď aj tento mikrosvet musí rešpektovať makrosvet a svoje miesto v ňom, teda integrovať vlastné ja do spoločnosti.

Snažme  sa v každom prípade prekročiť vlastné tiene, čo je dlhá, úmorná a nekonečná cesta. Ale asi napokon jediná rozumná.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás