fbpx
NázoryDušan Piršel: Strach je rizikový faktor

Dušan Piršel: Strach je rizikový faktor

-

Dušan Piršel: Strach je rizikový faktor

Po svete sa šíri niečo ešte nákazlivejšie, než je  Covid-19, a tým je strach z tejto neviditeľnej hrozby.

V ostatnom čase  čítam veľmi desivé príspevky niektorých lekárov v súvislosti s pandémiou COVID 19.

Samozrejme, že by ma desilo, keby všetky médiá oslavovali nadšené budovanie veselej budúcnosti, ukazovali by detičky nadšene mávajúce vlajočkami a len tak potichu by sa šeptalo o kolabujúcich nemocniciach.

Všetkým zdravotníkom  patrí za liečenie vďaka, ale tie niektoré  rozhovory blogy plné strašenia, depresie a beznádeje robia viac škody jak úžitku.

Nie je ľahké zachovať si chladnú hlavu, o čom svedčia aj mnohé príklady iracionálnych reakcií a správania sa ľudí.

Ten strach je tak rizikový faktor, že z hľadiska úmrtia na COVID  je výhodnejšie mať akúkoľvek diagnózu  ako hltať teror a strach z médií.

Zjavne bude dôležité nepodľahnúť tomuto  teroru, ktorý sa odvšadiaľ valí. A to hovorím pri plnom rešpekte k sile COVIDU.

Napokon aj skupina českých expertov tvrdí, že nebezpečenstvom je mediálny obraz COVIDU. Nikdy v histórii nebolo obyvateľstvo informované o jednej konkrétnej chorobe tak dlho a tak detailne a všetkými médiami naraz, tvrdia experti .

A verejnosť je následkom týchto správ  často veľmi vystrašená.

V žiadnom prípade si nemôžem dovoliť odľahčovať ani bagatelizovať situáciu, v ktorej sa nachádzame.

Naopak, je dôležité  poukázať na to, prečo má pre každého z nás obrovský význam zachovať si čistú hlavu, nezahltenú silnými negatívnymi emóciami. 

To, ako uvažujeme o situáciách, má zásadný vplyv na naše prežívanie, psychickú pohodu, funkčnosť organizmu.

Strach sa nedá zahnať a nedá sa povedať neboj sa . My musíme urobiť niečo, čo maximálne odpúta našu pozornosť od strachu a potom si môžeme začať  klásť otázky, či ten strach za to všetko vôbec stál, hovorí psychiater Radkin Honzák. .

Taktiež je dôležité zamerať sa na aktivity proti strachu. Osobné, spoločenské aj mediálne. A potom na záver nezabudnúť na to, že nádej je dôležitý  liek proti  strachu.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás