fbpx
NázoryDušan Piršel: Rozum je najväčšia obeť tejto doby

Dušan Piršel: Rozum je najväčšia obeť tejto doby

-

Dušan Piršel: Rozum je najväčšia obeť tejto doby

Priznám sa, že mi veľmi chýbajú edukačné rozhovory v týchto časoch, ktoré nereflektujú len súčasnú situáciu, ale poukazujú aj na niektoré možné negatívne dopady v budúcnosti v dobe pandémie.

COVID tu už v nejakej forme s nami zostane a aj keď prejde do endemickej podoby (endemický  vyskytujúci sa len v istom kraji, na istom území ) , stále bude pri tomto ochorení zomierať určitá skupina ľudí. Veľmi ma v tejto súvislosti potešil rozhovor s docentom Žilkom z oblasti neuroimunológie.

Ak sa na to pozrieme a zhrnieme to, je to skôr o tom, že vakcíny fungujú, treba však vakcíny zmeniť a nastaviť na aktuálne podmienky mutujúceho vírusu.

A treba mať aj väčšiu variabilitu v ponuke vakcín. Mnohé tvrdenia je potrebné skúmať, ak je to však len o tvrdeniach bez faktov, ničomu ani nikomu to neprospieva.

Najnovšie informácie z imunologických štúdií jasne hovoria, že čím viac oddialime podanie druhej dávky od prvej, a to aj na viac ako desať týždňov, tým lepšie pre človeka, lebo si predlžuje životnosť protilátok.

To je však územie pre odborníkov.

Mňa osobne mrzí, že politické elity často  predstierajú že oni sami, alebo niekto iný je držiteľom univerzálnej pravdy a že teda všetky ďalšie pochybnosti sú prejavom malosti ducha.

Taktiež zisťujem, že argumentácia faktami, je často márnosť nad márnosť, no stojí to zato, ak bránime/hľadáme pravdu. Minimálne nás to kultivuje.

Vždy som bol za rozumnú diskusiu, ktorá bohužiaľ  nastáva až v čase, keď sa spoločnosť začína prebúdzať z dlhého mentálneho spánku .

Bohužiaľ , často sa riadime  tým, čo cítime. A cítime to, čo nám podhodia médiá a internet. Áno rozum je najväčšia obeť tejto doby.

Trápia ma ľudia, ktorí na verejnosti vystupujú tvrdo a nekompromisne proti čomukoľvek , nie sú otvorení voči faktom, len cielene vyhľadávajú to, čo sa  im hodí .

Ľudia by sa nemali riadiť  len emóciami, ale aj rozumom.

Údajne emócie sú najľahšie prístupné vedomiu nakoľko vznikajú v staršej oblasti mozgu, zatiaľ čo vyššia kognitívna činnosť je riadená mozgovou kôrou, ktorá sa implementuje do riadenia až niekoľko mesiacov po narodení, takže ju vždy predbehnú emócie .

Dušan Piršel

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás