fbpx
- Reklama -
NázoryDušan Piršel: Prázdnota okolo nás a v nás

Dušan Piršel: Prázdnota okolo nás a v nás

-

Dušan Piršel: Prázdnota okolo nás a v nás

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Je zaujímavé premýšľať nad vývojom slovenskej politiky. Uvedomujem si, že hovoriť o stredne vzdialenej budúcnosti je ešte väčšie veštenie z kariet ako hovoriť o týždni, ktorý práve začína. Možných scenárov je veľa, tie horšie sú pravdepodobnejšie ako tie lepšie, kdesi v tieni striehnu aj úplne devastujúce, ktoré si vôbec nechceme pripustiť a považujeme ich len za tému literárnej fikcie. Nakoniec za takú bola ešte pred rokom považovaná aj pandémia.

Občas vnímam prázdnotu súčasnej politickej generácie a nie som si istý, či ju dokážeme zmeniť. Ak sa pozriem smerom dozadu na mladšie ročníky obyvateľov, tak som si istý, že nemôžeme zmeniť tuto prázdnotu ani do budúcna. Učitelia a samotné vzdelávanie môžu robiť vo všetkej úcte, čo len chcú, ale aj oni sami sú občas ovplyvnení prázdnotou. Aj medzi niektorými učiteľmi sa vytrácajú nositelia ideálov a myšlienok. Veď ak nám vyrastá prázdna generácia, ktorá je ešte prázdnejšia, ako tá predtým – musí sa to odzrkadliť aj v školstve, politike, zdravotníctve, vede.

Tejto generácii sa asi bude hovoriť stratená, ale znížením konkurencie môžu dostať šancu aj tie talenty, ktoré by inak mohli zaniknúť, čiže stále si myslím, že nie je všetko stratené a rodičia dnešných detí sú veľakrát úspešní v hľadaní hodnôt a napĺňaní svojich cieľov, hoci aj politických, a tým dávajú neverbálny príklad svojmu potomstvu. Rizikom je, že ich deti môžu mať práve preto utlmenú snahu, veď predsa rodičia sa postarajú. Možno sa práve prejaví tá nadmerná snaha až v nasledujúcej generácii, čiže u našich vnukov, ktorých bude stimulovať priemernosť ich rodičov. Alebo ak to okolnosti zariadia, padnú do ešte väčšej, hlbšej a bez obsažnejšej prázdnoty.

- reklama -

Našej mladej generácii príliš zjednodušujeme a zľahčujeme život. Príroda je neúprosná, v takej situácii sa postupne degradujú schopnosti na úspešné prežitie, čo už u najmladšej generácie pozorujeme.

Čiže nevidím to veľmi ružovo s naším Slovenskom, ale aj celkovo s týmto svetom. Bude žiadúce vzdelávať  voličov, ale aj politikov, učiteľov, ale aj deti. A možno napriek tomu sa ľudské neduhy úplne  neodstránia. Dnes bude kľúčové neobsadiť pouvoľňované politické stoličky priemernosťou a prázdnotou, ale zabezpečiť veľký reštart na ruinách celej spoločnosti. A na to bude potrebný špičkový dirigent, ktorý vydoluje z budúceho orchestra maximum, a to niekedy aj za cenu obetí.

Rozhodne žijeme v extrémne zaujímavej dobe…

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás