fbpx
- Reklama -
NázoryDušan Piršel: Oheň sa hasí vodou a nie benzínom

Dušan Piršel: Oheň sa hasí vodou a nie benzínom

-

Dušan Piršel: Oheň sa hasí vodou a nie benzínom

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Už som opakovane spomínal , že útok Ruska na Ukrajinu vyvolal obavy aj u mnohých Slovákov. Vojna sa predsa priblížila aj k našim hraniciam a výbuchy otriasali priestorom len 150 kilometrov od našich hraníc.

- reklama -

Keď sa deje niečo zlé okolo nás, narušuje to základný pocit dôvery v to, že svet je bezpečné miesto. Pri strate pocitu bezpečia sa zo stresových udalostí ľahko stáva traumatická skúsenosť.

Strach z eskalácie konfliktu, denné riziko zranenia a obmedzenie voľného pohybu môžu ďalej viesť k závažným problémom v oblasti psychického zdravia.

Absurdná situácia, bezmocnosť, strácanie istôt a dôvery v politikov, ktorí riadia spoločnosť  všetko je to veľmi znepokojujúce.

Je veľmi dôležité, aby sme využili každú príležitosť pomôcť krehkej psychike zostať v rovnováhe.

Veľmi ma v tejto súvislosti zaujalo stanovisko pána profesora Milana Lapina , ktorý mi napísal : „Dodal by som len toľko, že ľudia majú tendenciu vidieť problémy so skreslením perspektívy.

Čiže, to čo je blízko vnímajú ďaleko intenzívnejšie Ukrajina ako to čo je ďaleko napríklad Vietnam, Irak, Afganistan, Uganda.

Preto ľuďmi u nás veľmi nepohli napríklad ani 3 milióny mŕtvych vo Vietnamskej vojne  a ani milióny hektárov zničenej vegetácie použitím herbicídu Agent Orange vo Vietname, Laose a Kambodži ,kde dodnes má asi 4 milióny ľudí z toho následky, vrátane tisícov novorodencov s postihnutím.

S tým ale nič nenarobíme, v tesnom susedstve našej krajiny aj veľa  mŕtvych v neželanej vojne vyvolávajú u nás pocit hrôzy, najmä ak to politici správne informačne interpretujú. „

Môj  osobný názor je jednoznačný. Vojnu, ktorú som opakovane odmietol treba ukončiť a znovu zabezpečiť mier na Ukrajine a aj celej Európe.

Na vojnu doplatia všetci, jedine mier je riešenie tohto šialeného požiaru, do ktorého možno prilievame olej aj my. Oheň už horí, treba ho zahasiť, ale oheň sa hasí vodou a nie benzínom.

Jedine mierové rokovania by boli užitočné, ale nevidím veľkú snahu niektorých politikov ani médií, skôr rozdúchavajú spomínaný požiar.

Taktiež bude do budúcna veľmi dôležité, aby boli pomenované a potrestané všetky vojnové zločiny .  Pravdu neoklameme, pravdu si neprispôsobíme.

Som za každú pomoc ľuďom v núdzi, pretože  mi je veľmi ľúto nevinných ľudí, ktorí v tejto vojne trpia.

Niekedy sa mi zdá, že aj  na mnohých portáloch  sa snažia niektorí  viesť diskusiu smerom k eskalácii vojny a nie k jej ukončeniu a znovuzavedeniu mieru.

Chcem veriť tomu, že na Slovensku máme väčšinu, ktorá nemá potrebu ventilovať svoju frustráciu a odbavovať sa v komentároch na sociálnych sieťach, podporujúcich rozličné i zločinecké, konšpiratívne teórie.

Dušan Piršel

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás