fbpx
NázoryDušan Piršel: Nemocnicu Bory  oficiálne otvorili

Dušan Piršel: Nemocnicu Bory  oficiálne otvorili

-

Dušan Piršel: Nemocnicu Bory  oficiálne otvorili

Po vyše štyri a pol roku výstavby bola oficiálne otvorená nová koncová Nemocnica Bory v Bratislave.

Pohľad na štruktúru, výzor, podmienky nemocnice Bory musí zjavne upútať. Otázka prečo je to tak, je jednoduchá.

Pacient je v politike často  abstraktný pojem, ktorý sa píše na bilbordy, ale v skutočnosti  reálny chorý človek nie je vždy v línii záujmov politikov.

Výsledkom je bieda systému s rôznymi atómofkami, čiže nekonzistentnou stratégiou a vajataním.

Asi najdôležitejšie je si uvedomiť, že neporiadok v zdravotníctve nie je len následok nekompetentnosti, ale naopak želaným stavom systému.

Kalné vody, nejasné pravidlá a meniace sa základné parametre od nežnej revolúcie  sú často základným predpokladom úspešného a zákonného parazitovania.

Takže áno, Bory ako výkladná skriňa kapitalistického pohľadu na zdravotníctvo sú úžasné. Ale ich existencia je priamo spätá s podhubím systému. 

Jednoznačne však treba oceniť tvorcov projektu, ktorí na rozdiel od štátu boli vyberaní na základe schopností realizovať projekt a nie pre iné črty.

Bory sú skvelou ukážkou, že Slovensko má personálnu kapacitu na úspešné projekty, tí ľudia tam sú veľmi dobrí, profesionálni a schopní. 

Takže ja sa teším, ale aj smútim, že sa napľňa môj predpoklad, že sa starostlivosť rozdelí na štátnu, biednu a súkromnú, skvelú a časom nie dostupnú pre každého.

Ako hovorí psychiater pán doktor Martin Kalaš. Bory sú síce skvelé, ale pokrývajú len veľmi špecificky selektované oblasti. Oblasti, ktoré majú predpoklad byť ziskové. Preto napríklad absentuje psychiatria.

To netreba brať ako výčitku, naopak, je absolútne oprávnené, aby súkromník pôsobil len tam, kde to má ekonomický zmysel.

Nie je predsa jeho povinnosťou garantovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti na vlastný úkor. Len to znamená, že napriek krásnemu prostrediu, skvelým tímom a manažmentom pacienta, nepokryjú všetky potreby.

Tie ostanú na štátne zariadenia, kde však v dohľadnej dobe zmena koncepcie nehrozí, takže smer, ktorým sa zdravotníctvo uberá, sa nezmení.

So všetkými dôsledkami pre pacienta. Pacienta reálneho, nie bilbordového. Ale aspoň časť nebilbordových pacientov bude mať možnosť zažiť medicínske prostredie.

Nie samotnú odbornosť, tá je často skvelá aj v štátnych zariadeniach  zodpovedajúce 21.storočiu.

Len ako píše môj priateľ rádiológ. Som zvedavý, ako to zatrasie napríklad s našou univerzitnou nemocnicou a či vôbec.

 Je pred voľbami, všetci sa boja ako to dopadne a preto idú na neutrál.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás