NázoryDušan Piršel: Kde hľadať príčiny úrovne slovenskej politiky?

Dušan Piršel: Kde hľadať príčiny úrovne slovenskej politiky?

-

Dušan Piršel: Kde hľadať príčiny úrovne slovenskej politiky?

Možno skôr je otázkou, ako k nej neskĺznuť, keď človek vstupuje do politiky, hoci aj ako volič, aktívny občan alebo len divák.

Domnievam sa, že sa politika ubrala, najmä pod vplyvom médií, do akejsi hry, zábavy na ktorú má každý nárok, reality show.

Z histórie si pamätáme, že to bola predovšetkým fyzická likvidácia protivníka. Postupne ľudstvo dospelo k tomu, že politika by nemala byť bojom, ale súťažou, a kto má iný názor, nie je nepriateľ, ale oponent.

Viesť polemiku si vyžaduje znalosti, kultivovanosť prejavu. Kvalifikovanému a priateľskému ponímaniu politiky urobili koniec totalitné režimy a zdá sa mi, že v tom často pokračujú súčasné elity.

Džentlmenov v mnohých prípadoch vystriedali zurvalci, snažiaci sa vybičovať emócie, premeniť občanov z kriticky mysliacich bytostí hlavne na fanúšikov.

Názorovú slobodu nahradila politická korektnosť. Tieto metódy majú v rôznych krajinách rôzne prejavy, v závislosti od inteligencie, empatie a humánnosti politikov a politickej vyzretosti občanov.

Na Slovensku niektoré vládne koalície prechádzajú k forme totality prostredníctvom permanentného strašenia, rozdeľovania občanov na dobrých a zlých, ako aj snahy o  znemožnenie politických protivníkov.

V tomto zmätku asi už netreba štátnika v našom chápaní, ale človeka čo dokáže spájať rôzne prúdy.

Kde teda hľadať príčiny nízkej úrovne. Do politiky sa nie vždy dostanú seriózni ľudia a odborníci, nuž tak potom vyzerá aj ich (ne)politický výkon.

Problém vidím tiež v tom, že múdrosť sa na Slovensku moc nenosí, podceňuje sa a často zaznáva.

Edukácia má v hodnotovom vákuu veľký problém. Pilierom múdrosti musí byť  pokora a tvorivo kritické myslenie.

A to platí pre všetky oblasti nášho života, a pre politiku zvlášť.

Problém vidím tiež v tom, že program politických strán by mal byť za niečo a nie proti niečomu. Ohováranie a neskrývaný boj proti konkurentovi sa nazýva nekalá súťaž.

Ono iste sa ľahšie búra ako sa buduje, škoda že si to aj voliči neuvedomujú.

Musí prísť niečo ako neopolitika. Vzniknú nové zoskupenia, niektoré budú mať silného lídra, integrujúcu osobnosť, iné nie. Bez ohľadu na ľavopravé vymedzenie.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

3 Komentáre

  1. Najprv musí prísť k zásadnej zmene myslenia ľudí, je nevyhnutné prejsť na úplne novú úroveň pravidiel riadenia spoločnosti, zahodiť tie pod kožu zažraté stereotypy rozmýšľania v rámcoch terajšieho ústavného „demokratického“ systému. Tento systém, ktorý prežívame, je len falošnou trblietavou ilúziou demokracie, a bez jeho náhrady spravodlivým skutočne demokratickým systémom sa nedostaneme z motania sa v bludom kruhu.

    Ako sme sa už za dobu nášho života „v demokracii“ presvedčili na vlastnej koži, tak k lepšiemu nepomôžu žiadne „nové zoskupenia“, ani „silní lídri“, ani „integrujúce osobnosti“ (ako píšete), keďže súčasný deformovaný ústavný systém s umožneným obrovským vplyvom mimonárodných inštitúcií, vhodne pestovaných mimovládok, a tiež propagandistickou podporou jednofarebných médií, je schopný „zošrotovať“ každého „inak zmýšľajúceho“ lídra a dosadiť si svojho poslušného „pandrláka“…

    Treba najprv zásadne zmeniť volebný systém, kde namiesto výberu nastrčených „pandrlákov“ z absurdného panoptika samozvaných politických strán si musia ľudia za poslancov vyberať najlepších jednotlivcov zo svojho najbližšieho okolia bydliska, ktorých dlhodobo osobne poznajú. Týmto sa úplne prirodzene zvolí to veľmi potrebné „promile“ (tisícina obyvateľstva) najlepších zástupcov ľudu, z ktorých sa vhodným systémom vytvoria všetky zastupiteľstvá, od obcí až po Národnú radu.

    Ale najpodstatnejšou zmenou v ústavnom systéme musí byť zavedenie skutočnej nezávislosti výkonnej moci (vlády, štátnej správy) od zákonodarnej moci (parlamentu, poslaneckého zboru) a súdnictva. A hlavne poslanci musia byť nadradení výkonnej moci! Nie je predsa ďalej únosné, aby politické subjekty po voľbách plne okupovali vládu a súčasne aj parlament, sami si robili zákony pre seba, a ešte aj rozhodovali o „nezávislom“ súdnictve! V tejto pokrivenosti pravidiel je úplne prirodzený zdroj všetkej korupcie a biedy spoločnosti!

    Tieto dve uvedené deformácie sú tie najpodstatnejšie z dlhého radu súčasných „podivných“ ústavných pravidiel, ktoré síce občania berú ako nemenné „písmo sväté“, ale bez ich „upratania“ nemôžeme očakávať prechod k lepšiemu…
    Podrobnejšie píšem v analýze w w w . d e m o k r a c i a n a h l a s . s k / d o k u m e n t /

    • ..trocha si odporujete („… zavedenie skutočnej nezávislosti výkonnej moci (vlády, štátnej správy) od zákonodarnej moci (parlamentu, poslaneckého zboru) a súdnictva. A hlavne poslanci musia byť nadradení výkonnej moci! “ ,teda nezávislí,alebo nadradení?) ,ale to nie je až také podstatné.. Súhlasím,ale nemyslím,že by to výrazne pomohlo. Bolo by to asi „iba“ to najlepšie v rámci možného. Vplyv kapitálu,najmä nadnárodného na politiku to neeliminuje.Lokálny kapitál síce ťaží svoju „rentu“ karpatským spôsobom zo štátneho rozpočtu,ale nadnárodný si priamo modeluje mantinely,v ktorých sa politika hrá.To znamená,že manévrovací priestor,teda to,čo môže politik ovplyvniť sa zmenou volebného systému,ani delením moci v štáte nezmení. Ostane mizivo úzky s logickým trendom ešte sa zužovať ,úmerne klesajúcemu počtu majiteľov Zemegule. Tu vidím kameň úrazu. Voliči nezmúdrejú,skôr naopak,zo zjavných dôvodov. Aj skupinu aktívne mysliacich postupne otrávi „bezmocnosť“ aj tých najlepšie zvolených najlepších politikov…

      • Pre „tatko“:
        Hm, pri posudzovaní situácie podľa pravidiel súčasného pokriveného systému sa to môže zdať ako „odporovanie si“, ale v princípe ide len o narovnanie súčasných pokrivených vzťahov medzi ústavnými inštitúciami (ktoré zo zvyku teraz považujeme za „normálne“ a „demokratické“)… Ako stále hovorím, na nápravu k lepšiemu nestačia kozmetické úpravy systému, ale zásadná zmena pravidiel, so širokým konsenzom ľudu nad novými pravidlami…

        Parlament musí byť skutočným predstaviteľom moci ľudu, a teda musí mať právo rozhodovať „totálne o všetkom“, ale nie tým spôsobom ako sa to teraz deje, že si politické strany dosadzujú svojich „pandrlákov“ všade kde to škrípe, kde cítia moc, alebo kde vidia „zisk“, ale len spôsobom určovania pravidiel fungovania všetkých inštitúcií, teda najmä vlády… Ide zásadne o personálnu nezávislosť…

        Vláda a ministerstvá (a vlastne celá štátna správa) nemôžu byť eldorádom teplých miestečok pre neschopných (alebo všehoschopných) kamarádov a známych, a nemôžu sa teda decimovať každými voľbami, ale musia byť trvalým nezávislým zohratým kolektívom, pracujúcim podľa plánu a pravidiel zadaných parlamentom. Podobne ako keď potrebujete renovovať dom tak si objednáte skúsenú odbornú firmu, ktorá bude robiť podľa vašich plánov a zadaní, ale nevyhádžete jej vedenie a nedosadíte tam svojich kamošov (teda firma ostane nezávislá)…

        Vláda sa nebude meniť pri každých voľbách, bude nezávislo pracovať podľa „direktív ľudu“, ale keď sa predsedovi vlády dokáže, že je neschopný riadiť vládu alebo pracovať v záujme ľudu, tak ho parlament „po verejnom grilovaní“ bez problémov odvolá, a vláda si nezávislo „vygeneruje“ zo svojich radov nového predsedu (podľa pravidiel daných parlamentom). Takže žiadna „vládna kríza“, žiadne mediálne hry, žiadne politické turbulencie, žiadne nutné nové voľby…

        Ako som aj ja v predchádzajúcom príspevku naznačil, kapitál má v súčasnom ústavnom systéme obrovské možnosti na dosadzovanie a manipuláciu politických „pandrlákov“, ale pokiaľ sa týmto konštatovaním uspokojíte ako s nemenným, a teda rezignujete na zmenu systému k lepšiemu, na obmedzenie vplyvov kapitálu, tak potom sú debaty o hľadaní príčin marazmu (nielen) slovenskej politiky na dve veci… A tým pádom si môžeme slovíčko „demokracia“ úplne škrtnúť z nášho slovníka, ako zbytočné a hrubo zavádzajúce…

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás