fbpx
- Reklama -
NázoryDušan Piršel: Je na čase nastaviť nové vízie v...

Dušan Piršel: Je na čase nastaviť nové vízie v zdravotníctve a školstve

-

Dušan Piršel: Je na čase nastaviť nové vízie v zdravotníctve a školstve

Často si kladiem otázku, ako liečiť  naše zdravotníctvo a školstvo. Sú to rezorty, ktoré produkujú ľudský potenciál .

- reklama -

Niekde som čítal, že až 68 % ľudí na Slovensku súhlasí s tým, že potrebujeme reformy, aby sa na Slovensku žilo lepšie.

Je treba upresniť,čo si  ľudia  predstavujú pod  slovom reforma. Doslova ide o úpravu  formy. Obávam sa, že  nestačí upraviť  formu. Forma ma  slúžiť cieľom a tie najprv treba  definovať .

Len že napríklad so školstvom  to nie je tak, že sme na zelenej lúke a začíname. Navyše ide o nutnosť  zabezpečenia paralelného fungovania, takže si neviem predstaviť tú skutočnú reformu.

Napokon  ak sa pozrieme na neslávnu  reformu  zdravotníctva pána ministra, ktorý vpustil doň tvrdý biznis a dnes sa čudujeme, že nie sú  peniaze na platy zdravotníkov, na nové nemocnice a kvalitné prístroje.

Len sa pozrime, koľko vzniklo súkromných lekární. Kým predtým z nich zisk išiel do zdravotníctva, teraz ide súkromným investorom.

Je mi ľúto, že na prechádzke po meste vnímam, že je oveľa viac lekární ako čajovní. Že by tak rapídne vzrástla chorobnosť?

A za spomínaného pána ministra  sa toto udialo aj s ambulanciami a v  súkromných rukách nie sú paliatívne či onkologické, ale všetky tie, ktoré sú žiaľ ziskové. Tak tiež nepoznám človeka, ktorý by sprivatizoval centrálny príjem.

A ak sa hovorí o reforme zdravotníctva, tak ako  sa dá urobiť, ak sa toto nevráti späť? Ibaže potom sa dostávame k revolučnej myšlienke znárodnenia, aby sa mohlo začať odznovu.

A  podobne je to aj v školstve. A koľko súkromných vysokých škôl vzniklo. A čo ich kvalita. Ale čo, budú  sa opäť odnímať tituly ľudí, ktorých ich nemali ani dostať.

Veľa absolventov  je určených priamo na sklad. Vôbec netuším však, aká je cesta z toho  čarovného kruhu von. Ak sa to dá len po malých či kozmetických  zmenách, tak to zase nemožno nazvať reformou.

A okrem iného, na významné reformy musí byť celospoločenská zhoda.

Je na čase nastaviť nové vízie v zdravotníctve a školstve, len bohužiaľ, to pri niektorých  politikoch je enormne ťažká úloha, pretože títo ľudia nedokážu rozoznať dôsledky a príčiny a populisti radi riešia dôsledky, často svojej neschopnosti, aby ukázali ako pracujú pre ľudí, ktorí ani netušia, ako ich ženú do záhuby.

Dušan Piršel

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás